HomePage
Komponenty elektroniczne
Embedded
Automatyzacja przemysłu
Ochrona
Technika pomiarowa
Narzędzia
Elektromobilność
Energia słoneczna
Oświetlenie
Praca
Targi, Szkolenia, Wydarzenia
Wideoteka
Różne
SSD NVMe 970 PRO
 
Samsung SSD NVMe 970 PRO i EVO – nowe st
Samsung PRO Endurance
 
Samsung PRO Endurance - nowy standard w
CFast 2.0
 
Firma Sony uzupełnia ofertę profesjonaln
STSPIN250
 
STSPIN250 – sterownik silnika szczotkowe
L9301
 
L9301 – 8 kanałowy driver sterowany prze
SPWF04 – Moduł Wi-Fi
 
SPWF04 – Moduł Wi-Fi kompatybilny z chmu
BlueNRG-2
 
BlueNRG-2 – innowacyjny układ SoC Blueto
L5963
 
L5963 – wielokanałowy układ zarządzania
AQV252G3S
 
PhotoMOS dużej mocy w obudowie SOP
AQZ202
 
Przekaźnik mocy PhotoMOS: nowy typ AQZ

Półprzewodniki rynkiem przyszłości

Półprzewodniki rynkiem przyszłości

Sprzedaż Bosch wzrasta w tempie szybszym niż rynek

  • Elektryfikacja i automatyzacja jazdy stymulują wzrost w obszarze półprzewodnikowych układów scalonych w Bosch.
  • Każdy nowy pojazd jest wyposażony średnio w dziewięć układów scalonych produkowanych przez Bosch.
Reutlingen – Bez układów scalonych półprzewodnikowych trudno wyobrazić sobie współczesne samochody. Mikroskopijne układy scalone są kluczową technologią współczesnego świata i jednym z najważniejszych komponentów systemów elektrycznych – także w motoryzacji. Sterują one pracą napędu i zachowaniem samochodu w czasie jazdy, podają nawigacji kierunek jazdy i przekazują poduszce sterującej impuls sygnał otwarcia się. Bosch produkuje układy scalone półprzewodnikowe od ponad 45 lat i jest jednym z wiodących producentów tych układów dla zastosowań w motoryzacji. – Pomimo długiej historii układy scalone przewodnikowe to przede wszystkim przyszłość. Trudno dziś wyobrazić sobie samochód bez tych ważnych elementów innowacyjnej mobilności – mówi Jens Fabrowsky, członek zarządu działu branżowego Bosch Automotive Electronics. W 2016 roku w każdym nowo zarejestrowanym samochodzie znajdowało się średnio dziewięć układów scalonych Bosch. – W przypadku układów scalonych półprzewodnikowych do pojazdów dysponujemy poważnym atutem: firma Bosch, jako jedyna na świecie działa równocześnie w branży motoryzacyjnej i w branży półprzewodników – mówi Fabrowsky. W roku 2018 w każdym nowym pojeździe znajdują się układy scalone półprzewodnikowe o wartości 370 USD (źródło: ZVEI). Zapotrzebowanie na układy scalone w samochodach będzie w kolejnych latach wzrastać za sprawą postępującej elektryfikacji i automatyzacji pojazdów.
 
Królewska dyscyplina: półprzewodniki dla motoryzacji
Globalny rynek półprzewodników ma wartość wielu miliardów dolarów: Gartner szacuje, że w 2018 roku obroty ze światowej sprzedaży półprzewodników wyniosą 451 mld USD. Tylko do roku 2019 rynek ten będzie wzrastał rocznie o ponad 5% (źródło: PwC).
– Wzrost ze sprzedaży układów scalonych półprzewodnikowych generowany przez Grupę Bosch jest wyższy od wzrostu rynku – mówi Fabrowsky. Za wiodący obszar rynku półprzewodników uważa się układy scalone półprzewodnikowe dla pojazdów. Już w roku 1970 Bosch wprowadził na rynek motoryzacyjny inteligentne układy scalone zaprojektowane do realizacji określonych zadań (ASIC). W samochodzie układy scalone są narażone na silne wibracje i działanie ekstremalnych temperatur: znacznie poniżej punktu zamarzania i znacznie powyżej punktu wrzenia wody. Oznacza to, że te komponenty muszą spełniać wyższe wymagania pod względem wytrzymałości. Aby układy scalone półprzewodnikowe mogły sprostać tak trudnym warunkom w całym okresie eksploatacji pojazdu, ich odpowiednie zaprojektowanie wymaga zwiększonych kosztów. Bosch występuje tutaj w szczególnej, podwójnej roli: podczas gdy inne firmy potrafią wprawdzie przetwarzać informacje pozyskiwane przez układy scalone, Bosch dysponuje także wiedzą dotyczącą zasad działania układów scalonych i sposobów, w jaki dane są pobierane i przekazywane do poszczególnych układów w pojeździe. – Nasz szeroki know-how w dziedzinie układów scalonych półprzewodnikowych pomaga nam projektować zarówno nowe funkcje w pojazdach, jak i produkować coraz lepsze układy scalone – mówi Fabrowsky. W obszarze rozwoju i produkcji układów scalonych półprzewodnikowych Bosch jest w posiadaniu ponad 1 500 patentów i wniosków patentowych.
 
Rosnący popyt dzięki elektromobilności i układom wspomagającym
Aktualna oferta Bosch układów scalonych półprzewodnikowych obejmuje przede wszystkim czujniki mikromechaniczne (MEMS), układy ASIC do sterowników w pojazdach i półprzewodnikowe elementy mocy. Bez tych ostatnich nie mogłoby działać żadne auto hybrydowe ani elektryczne. Sterują one pracą silnika elektrycznego i zapewniają możliwie efektywne wykorzystanie energii akumulatora. – Półprzewodnikowe elementy mocy do pojazdów hybrydowych i elektrycznych są dla firmy Bosch czynnikiem wzrostu – mówi Fabrowsky. Oprócz elektryfikacji, za wzrost odpowiadają także układy wspomagające, dzięki którym w pojazdach pojawia się coraz więcej układów scalonych i coraz więcej nowych funkcji. Układy scalone z wbudowaną „inteligencją”, tzw. układy ASIC, są zaprojektowane do realizacji konkretnych zadań i sterują np. otwarciem poduszki powietrznej. Sterują one zachowaniem samochodów w czasie jazdy, dbając o ich bezpieczeństwo, i poprawiają sygnał pomiarowy czujników radarowych, tak aby układ automatycznego utrzymywania odstępu zawsze działał niezawodnie. – Rozwój układów wspomagających i zautomatyzowanej jazdy jest możliwy dzięki postępowi w mikroelektronice – mówi Fabrowsky. Mikrosystemy elektromechaniczne – w skrócie MEMS – produkowane przez firmę Bosch są organami zmysłów nowoczesnych pojazdów. Dostarczają one sterownikom w pojeździe ważnych informacji dotyczących zachowania pojazdu, np. tego, czy w danej chwili pojazd hamuje, przyspiesza czy wpadł w poślizg i obraca się na śliskiej nawierzchni. Dzięki takim informacjom elektroniczny układ ESP zapewnia stabilny tor jazdy samochodów osobowych i ciężarowych, a nawet motocykli.
 
Czujniki MEMS informują biegaczy o spalaniu kalorii
Możliwości układów scalonych półprzewodnikowych, jako technologii o kluczowym znaczeniu dla Internetu rzeczy (IoT) wykraczają daleko poza zastosowania w motoryzacji. Czujniki MEMS produkcji Bosch można znaleźć w więcej niż co drugim smartfonie na świecie, a także w opaskach fitness, dronach, konsolach do gier i zastosowaniach Smart Home. Bosch jest pionierem i wiodącym w świecie producentem czujników MEMS. Przed ponad 20 laty koncern technologiczno-usługowy samodzielnie opracował metodę produkcji elementów półprzewodnikowych, nosi ona nazwę „Proces Bosch”.
 
Miliard na jedną z najnowocześniejszych fabryk w Europie
Strategię wzrostu w segmencie układów scalonych półprzewodnikowych potwierdza największy w dotychczasowej historii przedsiębiorstwa jednostkowy projekt inwestycyjny: Bosch zainwestuje około jednego miliarda euro w nową fabrykę w Dreźnie, która będzie produkować układy scalone półprzewodnikowe w technologii 300 mm. Produkcja pilotażowa rozpocznie się po zakończeniu fazy rozruchu, co nastąpi prawdopodobnie pod koniec 2021 roku. W porównaniu do stosowanych technologii 150 i 200 mm, technologia 300 mm umożliwia osiągnięcie lepszego efektu skali. Do obsługi wysoce zautomatyzowanej produkcji układów scalonych zostanie zatrudnionych około 700 pracowników, których zadaniem będzie planowanie produkcji, zarządzanie nią i nadzór. W Dreźnie powstanie druga po Reutlingen fabryka półprzewodników Bosch w Niemczech. Pozwoli to przedsiębiorstwu rozszerzyć moce produkcyjne i jeszcze bardziej umocnić pozycję konkurencyjną na światowym rynku.

foto Bosch

2018112301 / 23.11.2018 / Różne / BOSCH /
Robotyka w służbie niepełnosprawnych
Robotyka w służbie niepełnosprawnych
Projekt badawczy realizowany przez Bosch, Fraunhofer oraz ISAK wspiera integrację osób niepełnosprawnych
.....
Most Hongkong-Zhuhai-Makau z systemami zabezpieczeń Bosch
Otwarcie najdłuższej na świecie przeprawy morskiej w rozwijającym się regionie zwanym Chińską Doliną Krzemową
.....
Most Hongkong-Zhuhai-Makau z systemami zabezpieczeń Bosch
Sztuczna inteligencja: Niemcy nie boją się pracować z robotami
Sztuczna inteligencja: Niemcy nie boją się pracować z robotami
Na konferencji poświęconej sztucznej inteligencji Bosch prezentuje wyniki badania
.....
Bosch i Daimler automatyzują usługi współdzielenia przejazdów
San José w stanie Kalifornia pilotażowym miastem do testowania usług współdzielenia pojazdów
.....
Bosch i Daimler automatyzują usługi współdzielenia przejazdów
Półprzewodniki rynkiem przyszłości
Półprzewodniki rynkiem przyszłości
Sprzedaż Bosch wzrasta w tempie szybszym niż rynek
.....
Autonomiczna jazda w miastach: Bosch i Daimler skorzystają z platformy sztucznej inteligencji udostępnionej przez spółkę Nvidia
Autonomiczne pojazdy to zaawansowane komputery. Jest to o tyle ważne, że samochody te mają poruszać się samodzielnie po ulicach w oparciu o informacje z wielu różnych czujników. W ramach współpracy w obszarze autonomicznej jazdy w miastach, spółki Bosch i Daimler określiły wymaganą moc obliczeniową dla swojego systemu jazdy.
.....
Autonomiczna jazda w miastach: Bosch i Daimler skorzystają z platformy sztucznej inteligencji udostępnionej przez spółkę Nvidia
Nowy cyfrowy detektor UniversalDetect firmy Bosch
Nowy cyfrowy detektor UniversalDetect firmy Bosch
Łatwy w obsłudze detektor UniversalDetect firmy Bosch zapewnia większe bezpieczeństwo podczas wiercenia. Jest to pierwszy cyfrowy detektor dla majsterkowiczów sterowany za pomocą ekranu dotykowego. Urządzenie wyposażono w instrukcję „krok po kroku”, która prowadzi użytkownika przez kolejne etapy procesu detekcji. Zintegrowane menu minimalizuje ryzyko błędów związanych z niewłaściwą obsługą i zapewnia precyzyjny rezultat pomiaru.
.....
AVIOTEC firmy Bosch otrzymuje pierwszy na świecie certyfikat dla systemu wykrywania pożaru opartego na technologii wideo
Oparty na technologii wideo system wykrywania pożaru AVIOTEC firmy Bosch otrzymał od spółki VdS Damage Prevention GmbH (VdS) certyfikat o numerze G217090, jako pierwsza na świecie zautomatyzowana kamera do wizyjnego wykrywania pożaru.
.....
AVIOTEC firmy Bosch otrzymuje pierwszy na świecie certyfikat dla systemu wykrywania pożaru opartego na technologii wideo
Nowe akumulatorowe narzędzia wielofunkcyjne Bosch dla majsterkowiczów
Nowe akumulatorowe narzędzia wielofunkcyjne Bosch dla majsterkowiczów
Bosch rozszerza ofertę narzędzi wielofunkcyjnych o dwa akumulatorowe modele w klasie napięcia 18 V i 12 V. AdvancedMulti 18 i UniversalMulti 12 to pierwsze akumulatorowe elektronarzędzia dla majsterkowiczów wyposażone w uchwyt narzędziowy Starlock i system Bosch AutoClic.
.....
Bosch przedstawia głośniki komercyjne LB 20 do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych
Seria LB 20 to nowość w portfolio kompaktowych głośników Bosch. Każdy aspekt serii głośników LB 20 został zaprojektowany od podstaw, aby zapewnić integratorom efektywność instalacji, a użytkownikom końcowym najwyższą jakość brzmienia. Seria obejmuje modele dwudrożne 4”, 5,25” i 8” z pasującym subwooferem 2x10”, co ułatwia wybór odpowiedniego modelu dla danej przestrzeni – jest to nowe, optymalne rozwiązanie dla systemów dystrybucji dźwięku.
.....
Bosch przedstawia głośniki komercyjne LB 20 do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych
50 lat elektrycznych pomp paliwa Bosch
50 lat elektrycznych pomp paliwa Bosch
W 1967 roku wraz z wprowadzeniem pierwszego na świecie elektronicznego układu wtrysku benzyny Bosch D-Jetronic zastosowano również nową elektryczną pompę paliwa. Pierwszym samochodem z silnikiem czterosuwowym, wyposażonym seryjnie w system D-Jetronic i  elektryczną pompę paliwa był VW 1600 LE / TLE (typ 3).
.....
Wytrzymałe kamery dozorowe Bosch MIC IP ze zintegrowaną funkcją analizy wideo
Wyobraźmy sobie bardzo wymagające środowisko pracy – pustynny obszar przygraniczny, węzeł kolejowy działający zimą w temperaturach zbliżonych do arktycznych, częściowo zasnute mgłą lotnisko czy fabrykę spowitą dymem z kominów. Jeżeli w takich warunkach ma być zainstalowana kamera dozorowa, właściwym wyborem jest kamera sieciowa z serii MIC IP, która doskonale sprawdza się w warunków ekstremalnych.
.....
Wytrzymałe kamery dozorowe Bosch MIC IP ze zintegrowaną funkcją analizy wideo
Nowe powietrzne pompy ciepła w ofercie marki Buderus
Nowe powietrzne pompy ciepła w ofercie marki Buderus
Pompy ciepła Logatherm WLW196i AR zapewniają efektywne ogrzewanie poprzez wykorzystanie naturalnego źródła energii: ciepła z naszego otoczenia. Wysoka sprawność i nowoczesny wygląd to główne zalety nowych urządzeń marki Buderus.
.....
Wszechstronne lasery krzyżowe dla majsterkowiczów: UniversalLevel 2 i UniversalLevel 3 firmy Bosch
Lasery krzyżowe UniversalLevel 2 i UniversalLevel 3 firmy Bosch ułatwią majsterkowiczom precyzyjne pozycjonowanie elementów we wnętrzach podczas mniejszych i większych remontów lub dekorowania. Tapetowanie, wieszanie obrazów, montaż paneli a nawet instalacja płyt kartonowo-gipsowych – wiele prac możemy wykonać w domu samodzielnie z pomocą odpowiedniego sprzętu.
.....
Wszechstronne lasery krzyżowe dla majsterkowiczów: UniversalLevel 2 i UniversalLevel 3 firmy Bosch
Bosch i Daimler prezentują parkowanie bez kierowcy w realnych warunkach
Bosch i Daimler prezentują parkowanie bez kierowcy w realnych warunkach
Światowa premiera na parkingu w Muzeum Mercedes-Benz
.....
Światowa nowość: Bosch tworzy dla pojazdów autonomicznych mapę wykorzystującą sygnały radarowe
Bosch i holenderski dostawca map oraz informacji o ruchu drogowym TomTom osiągnęli przełom w opracowaniu map o wysokiej rozdzielczości dla pojazdów autonomicznych. Firmie Bosch jako pierwszej na świecie udało się stworzyć warstwę lokalizacyjną wykorzystującą sygnały radarowe, które będą niezbędne dla takich map.
.....
Światowa nowość: Bosch tworzy dla pojazdów autonomicznych mapę wykorzystującą sygnały radarowe
Najnowocześniejszy multimedialny system konferencyjny Bosch w parlamencie w Indonezji
Najnowocześniejszy multimedialny system konferencyjny Bosch w parlamencie w Indonezji
Bosch dostarczył 560 pulpitów konferencyjnych DCN multimedia, 9 kamer Bosch HD Dome Conference z automatycznym sterowaniem, system nagłośnienia obejmujący głośniki Electro Voice, wzmacniacze, subwoofery oraz system bezprzewodowych mikrofonów
.....
Bosch przedstawia nową serię paneli sterowania i systemów G i B Series
Dziś klienci coraz częściej szukają rozwiązań, które obniżałyby koszty, ale też w przypadku wielu zastosowań zgłaszają potrzebę integracji domen. W odpowiedzi na te potrzeby Bosch przedstawia nową serię paneli sterowania i systemów G i B Series
.....
Bosch przedstawia nową serię paneli sterowania i systemów G i B Series
Firma tygodnia

Taiwan Semiconductor
Spis firm


SMA Solar Technology AG


Taiwan Semiconductor


ROHM Semiconductor


NEXPERIA


Foremost Electronics


RS Components Sp. z o.o.


SECTRON


FAULHABER


Willow Technologies


Phoenix Contact


MASTERS Sp. z o.o.


ABB


Visual Communications Company, LLC


ACS Motion Control


LASER COMPONENTS


Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.


Hradil Spezialkabel GmbH


Sonderhoff Holding GmbH


Radio Frequency Systems


Apacer Technology Inc.


Pico Technology


LEM


AERCO


MENCOM


Analog Devices


HIROSE ELECTRIC CO., LTD


AVNET


PANDUIT


GaN Systems


IPETRONIK
Kalendarz
NEPCON Japan, Tokyo, 16.-18.1.2019
SEMICON Korea, 23.-25.1.2019, Korea
30th Manufacturing World Tokio, JPN, 6.-8.2.2019
embedded world 2019, 26.-28.2019, Nuremberg, Germany
Middle East Electricity, Dubai, UAE, 5.-7.3.2019
PITTCON 2019, Philadelphia, USA, 17.-21.3.2019
AMPER 2019, Brno, CZ, 19.-22.3.2019
AUTOMATICON 2019, Warszawa, PL, 26.-29.3.2019
HANNOVER MESSE 2019, 1.-5.4.2019, DE
Hong Kong International Lighting Fair, 6.-9.4.2019
4th Manufacturing World Nagoya, JPN, 17.-19.4.2019
SENSOR+TEST 2018, 26.-29.6.2019, Nuremberg, DE
productronica 2019, Munich, DE, 12.-15.11.2019
Interesting video
Mouser Electronics Warehouse Tour with Grant Imahara
Interesting video
The ISS Design Challenge ...
naše portály dle jazyka:

česko/slovenská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ

anglická jazyková verze:
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.COMPONENTS.ONLINE

polská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL

ruská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU
naše portály dle zaměření:

ELEKTRONIKA.ONLINE :
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru

ELEKTRONIK-INFO:
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU

COMPONENTS:
WWW.COMPONENTS.ONLINE
  kontakt:

MALUTKI media s.r.o.
Těrlická 475/22
735 35 Horní Suchá
tel. 00420-603531605
e-mail: info@malutki-media.comAll trademarks are the property of their respective owners.
ISSN 1801-3813