HomePage
Komponenty elektroniczne
Embedded
Automatyzacja przemysłu
Ochrona
Technika pomiarowa
Narzędzia
Elektromobilność
Energia słoneczna
Oświetlenie
Praca
Targi, Szkolenia, Wydarzenia
Wideoteka
Różne
WIHA-SB24670
 
Wielofunkcyjna latarka LED marki WIHA
G2RV-SR
 
Przekaźnikowe moduły sprzęgające OMRON s
LUP-20-LED
 
Lupa stołowa LUP-20-LED-SMD
Samsung PRO Endurance
 
Samsung PRO Endurance - nowy standard w
SSD NVMe 970 PRO
 
Samsung SSD NVMe 970 PRO i EVO – nowe st
CFast 2.0
 
Firma Sony uzupełnia ofertę profesjonaln
STSPIN250
 
STSPIN250 – sterownik silnika szczotkowe
L9301
 
L9301 – 8 kanałowy driver sterowany prze
SPWF04 – Moduł Wi-Fi
 
SPWF04 – Moduł Wi-Fi kompatybilny z chmu
BlueNRG-2
 
BlueNRG-2 – innowacyjny układ SoC Blueto

Jak dobrać odpowiednie źródło zasilania?

Jak dobrać odpowiednie źródło zasilania?

Dane dotyczące osiągów pojazdu. Niewyczerpane źródło tematów dla sprzedawców, właścicieli i miłośników samochodów. Czy konsument został wprowadzony w błąd, gdy jego auto zużywa średnio 1 do 2 litrów więcej niż określił to producent?

Faktem jest, że dane gromadzone w laboratorium różnią się od danych zebranych podczas faktycznego użycia. Jak to się dzieje? Jedno musi być jasne dla wszystkich - samochód testowany bez obciążenia na konkretnym torze testowym spala mniej niż w trakcie jazdy z całą czteroosobową rodziną po zboczu góry.

Aby podjąć ostateczną decyzję podczas wyboru auta, weźmiesz pod uwagę kilka okoliczności. Dlaczego? Ponieważ, na przykład Porsche 911 jest niesamowitym samochodem, ale nie pojedziesz nim na wyprawę do Afryki Południowej, gdzie Jeep z napędem na 4 koła będzie lepszym rozwiązaniem.

Wybór odpowiedniego źródła zasilania jest jeszcze bardziej skomplikowany, a w większości przypadków nie chodzi tutaj o budżet. Jak należy podejść do wyboru odpowiednich komponentów zapewniających moc?


Analizując zapotrzebowanie

Pierwszy krok - należy zastanowić się, jakie konkretne źródło zasilania jest nam potrzebne.

Kluczowym celem jest sprowadzenie napięcia wejściowego w naszym rozwiązaniu do nowego potencjału.

 • Czy potencjał powinien być dzielony, czy nie?
 • Jaki powinien być poziom niezawodności całego obwodu i tworzonego rozwiązania?
 • Co będzie produktem końcowym?
 • Ile mam dostępnego miejsca? Czy inne elementy na płytce będą miały na nie wpływ?
 • W jakich warunkach środowiskowych rozwiązanie będzie używane?
 • Jaki jest zakres napięcia wejściowego i wyjściowego? Co jest potrzebne i przy jakim prądzie wyjściowym?
 • Jakich przepisów należy przestrzegać (przemysłowych, kolejowych lub medycznych)?

Prawdopodobnie wszyscy chcielibyśmy mieć przetwornicę, która spełnia wszystkie wymagania jednocześnie - gotowe rozwiązanie. Niestety, przeważnie musimy się trochę bardziej postarać – a to dlatego, że do spełnienia poszczególnych wymagań potrzebujemy więcej niż jednej przetwornicy. Możemy również potrzebować dodatkowego okablowania w celu osiągnięcia wymaganych wartości.

A zatem co należy ustalić, aby wybrać odpowiednie rozwiązanie?
Pierwszym krokiem będzie określenie, jakich wartości pomiarowych wymagamy - prosty pomiar pozwala nam dokonać wstępnej, pobieżnej oceny:

 • napięcie wejściowe i wyjściowe na przetwornicy,
 • na obciążeniu oraz
 • ewentualne zmiany w wydajności.

1. Jak dokonywać prawidłowych pomiarów i unikać błędów?

Każdy pomiar zmienia rzeczywisty stan obwodu, a każdy wpływ musi być możliwie najmniejszy.

Oznacza to, że wykonanie pomiaru czterema przewodami nawet w przypadku „prostego pomiaru” jest wskazane. Pomiar prądu i napięcia niezależnymi przewodami pomiarowymi oznacza, że „rezystancja własna” będzie miała mniejszy wpływ na wartości. Nie zapominajmy również o rodzaju zastosowania.

Na przykład w operze długość przewodu pomiędzy źródłem zasilania i faktycznym obciążeniem może wynosić nawet 30 m. Jeżeli obciążenie wymaga 24V, źródło zasilania wymaga wyższego napięcia wyjściowego, aby zrównoważyć straty napięcia w przewodzie.

Oznacza to, że należy pomierzyć zarówno obciążenie, jak i źródło. Spójrz poniżej na przykład klasycznego 4-przewodowego pomiaru napięcia przy źródle zasilania.

obr2275_p16a5125f1201.jpg

Rysunek 1: 4-przewodowy pomiar napięcia przy źródle zasilania i przy obciążeniu


2. Jak radzić sobie z tętnieniem i szumami?

Bez względu na zastosowanie, źródło tętnienia i szumów przetwornicy DC/DC może leżeć w jej rzeczywistym miejscu eksploatacji, na przykład w mostku pomiarowym, tak więc kwestię tę należy osobno rozważyć i ocenić.

Mówimy o tętnieniu w obwodzie AC/DC i DC/DC, gdy nieregularne zakłócenia są spowodowane przez obwody wewnętrzne, podczas gdy szum oznacza okresowo powracające wartości szczytowe, wytwarzane podczas przekształcania impulsu przy częstotliwości przełączania.

Aby ustalić rzeczywiste wartości, głowica czujnika musi być w bezpośrednim kontakcie:

 • ze stykami,
 • z uziomem,
 • z końcówką pomiarową (patrz Rysunek 2)

Aby możliwe było porównanie wyników z danymi producenta, pasmo oscyloskopu jest ograniczone do 20MHz, co jest powszechną wartością stosowaną podczas prac w laboratorium.

obr2275_p18f68d1ddbc8.jpg

Rysunek 2: Prawidłowe przyłączenie końcówek pomiarowych do przetwornicy DC/DC ze stykami.

Zwykle szum i tętnienie można ograniczyć poprzez dwa równoległe kondensatory przełączane. Na przykład kondensator 100nF powlekany folią metalową i kondensator elektrolityczny 10µF.

Należy zawsze pamiętać, że w trakcie końcowej eksploatacji na wartości przedstawione w kartach katalogowych mogą mieć wpływ również inne czynniki.

Oferta produktów szwajcarskiego producenta Traco Power obejmuje ponad 25 rodzin 3-watowych przetwornic DC/DC, takich jak seria TVN z ultraniskim tętnieniem i szumami lub seria THM, która posiada certyfikat dla zastosowań medycznych, warianty typu „open frame” lub seria TMR-WIR zatwierdzona do zastosowań kolejowych z izolacją napięciową wynoszącą 3000 VDC - cała gama możliwości.

3. Co się dzieje w przypadku prądu rozruchowego?

Informacja taka jest istotna w celu zapewnienia, że podzespoły znajdujące się wyżej w układzie mają odpowiednie wymiary

 1. Prąd zależy przede wszystkim od szybkości przełączania, tak więc w laboratorium najlepiej będzie zastosować wyłączniki rtęciowe.
 2. Źródło powinno mieć możliwie najniższą rezystancję wewnętrzną.
 3. Prąd należy mierzyć za pomocą rozmagnesowanej końcówki.

Temperatura otoczenia również ma duży wpływ na prąd rozruchowy. Na przykład zastosowanie kondensatora elektrolitycznego jest wysoce zależne od temperatury.

obr2275_pb0799aec0592.jpg

Rysunek 3: Prąd rozruchowy przetwornicy DC/DC w stanie nieaktywnym (zimno = temperatura pokojowa 25°C)


Wykres przedstawia przykładowy prąd rozruchowy lampy LED (żółta linia). Na rysunku kolorem filetowym oznaczono również wzorzec napięcia w lampie. Warto zwrócić uwagę na zaznaczony moment, w którym urządzenie zostało włączone (T, na pomarańczowo), który osiąga wartość maksymalną około 10A i w ciągu 10m/s znów powraca do 300mA.

Jeśli masz problemy z prądem rozruchowym oddziałującym na obwód, pomocne może okazać się zastosowanie termistora (NTC).


4. O czym należy pamiętać biorąc pod uwagę kompatybilność elektromagnetyczną? (EMC)

EMC jest istotna w zastosowaniach ogólnych. Użycie przetwornicy DC/DC z wewnętrznym filtrem nie oznacza automatycznie, że wartości zadane dla danego rozwiązania będą przestrzegane. Wiadomo, że na kompatybilność EMC często może wpływać kilka czynników.

W wielu przypadkach ze względów bezpieczeństwa napięcie wyjściowe musi być połączone z uziomem ochronnym, co może mieć znaczący wpływ na EMC. Należy pamiętać, że producent źródła zasilania może udzielić porady, jak przestrzegać wartości EMC.

Większość producentów źródeł zasilania oferuje na swojej stronie internetowej pomoc w doborze odpowiednich filtrów. Na przykład na Traco Power dane można pobrać bezpośrednio ze strony danego urządzenia.

Przed dokonaniem oceny i wyboru ważne jest, aby jasno zdefiniować wymagania oraz pamiętać o tym, że istnieje istotna różnica pomiędzy tym, czego naprawdę potrzebujemy, a tym, czego byśmy sobie życzyli.

Wracając do producentów samochodów, o których mówiliśmy wcześniej, ważne jest, by zastanowić się, jak należy prawidłowo dokonać pomiarów i jakie znaczenie ma każda pomierzona wartość. Karty testowe i warunki laboratoryjne określane są podczas konstruowania obwodu, ale w jakich warunkach obwód będzie faktycznie wykorzystywany?

Spełnienie wymogów EMC zależy w dużej mierze od obszaru zastosowań i wymaganych w nim warunków, podobnie jak w przypadku tętnienia, szumu i prądu rozruchowego.

Wiadomo, że istnieje wielu producentów, tak więc jakość, jak również cena danego produktu może się znacznie różnić.

W przypadku zainteresowania jakimkolwiek produktem firmy Traco Power lub w celu uzyskania dalszych informacji, prosimy o kontakt pod adresem info@soselectronic.pl 

Źródło: Florian Haas, Traco Electronic AG,


Data publikacji 04.03.2019
źródło: http://www.soselectronic.pl/articles/no-name/jak-dobrac-odpowiednie-zrodlo-zasilania-2275 

2019032304 / 23.03.2019 / Komponenty elektroniczne / SOS electronic s.r.o. /
Niskoprofilowa dioda LED – czy to możliwe?
Niskoprofilowa dioda LED – czy to możliwe?
Seria KPTR firmy Kingbright umożliwia odwrotny montaż, dzięki czemu diodę LED można ukryć w płytce drukowanej.
.....
TMPS10 - ultrakompaktowe rozwiązanie do zasilania urządzeń IoT
Rodzina hermetyzowanych przetwornic 10W AC/DC TRACO jest wyjątkowa nie tylko ze względu na swoje ultrakompaktowe wymiary i dużą wydajność. Przetwornice te stanowią idealne rozwiązanie do zastosowań w branży IT, komunikacji i elektronice domowej.
.....
TMPS10 - ultrakompaktowe rozwiązanie do zasilania urządzeń IoT
Wydajne i niedrogie moduły I/O do zastosowań w automatyce przemysłowej
Wydajne i niedrogie moduły I/O do zastosowań w automatyce przemysłowej
W naszej ofercie są już dostępne różne wersje modułów I/O IO-Link, modułów wieloprotokołowych i innych firmy Lumberg Automation – wszystkie w wytrzymałej obudowie o klasie szczelności IP65 lub wyższej.
.....
Czego możesz nie wiedzieć o przełącznikach...
Najważniejsze informacje można znaleźć na samym przełączniku kołyskowym, zakładając, że użytkownik zna podstawowe oznaczenia.
.....
Czego możesz nie wiedzieć o przełącznikach...
Moduły LPWA dla sieci przyszłości 
Moduły LPWA dla sieci przyszłości
Moduły IoT niskiej prędkości będą w przyszłości używane w większości zastosowań.
.....
Skorzystaj z gotowego do użycia modułu z czujnikiem SHT30
SHTxx senzory merajú relatCzujniki SHTxx mierzą wilgotność względną oraz temperaturę w ich bezpośrednim otoczeniu. Ale co w sytuacji, gdy PCB nie pozwala na umieszczenie czujnika w optymalnym położeniu?
.....
Skorzystaj z gotowego do użycia modułu z czujnikiem SHT30
Niezawodność i rozsądna cena produktów Euroclamp
Niezawodność i rozsądna cena produktów Euroclamp
Wysokiej jakości listwy zaciskowe do montażu na płytce drukowanej oraz obudowy urządzeń elektronicznych na szynę DIN bezpośrednio od włoskiego producenta - z możliwością dostosowania do konkretnych potrzeb klienta.
.....
Jak dobrać odpowiednie źródło zasilania?
Dane dotyczące osiągów pojazdu. Niewyczerpane źródło tematów dla sprzedawców, właścicieli i miłośników samochodów. Czy konsument został wprowadzony w błąd, gdy jego auto zużywa średnio 1 do 2 litrów więcej niż określił to producent?
.....
Jak dobrać odpowiednie źródło zasilania?
Stoisko SOS Electronic na targach Embedded World 2019
Stoisko SOS Electronic na targach Embedded World 2019
Pod koniec lutego 2019 wybierz się do Norymbergi. We wtorek 26 lutego 2019 r. rozpoczynają się targi wystawiennicze, w czasie których odbędzie się również konferencja poświęcona systemom wbudowanym .
.....
Projektowanie płytek obwodów drukowanych - Ogólne zasady (Część 1)
Jak prawidłowo projektować płytki PCB w sposób oszczędny pod względem produkcji i układu? Jakie są najważniejsze zasady projektowania płytek PCB? Jaka jest technologia produkcji obwodów drukowanych PCB? Opracowaliśmy serię artykułów dotyczących projektowania płytek PCB.
.....
Projektowanie płytek obwodów drukowanych - Ogólne zasady (Część 1)
Stabilizator napięcia LT8641 firmy Linear Technology oferuje unikalny zestaw cech funkcjonalnych
Stabilizator napięcia LT8641 firmy Linear Technology oferuje unikalny zestaw cech funkcjonalnych
LT8641 posiada szereg zalet jak np. architektura układu impulsowego, która nie generuje szumów, modulacja częstotliwości impulsowej o szerokim widmie, częstotliwość impulsowa do 3 MHz, prostowanie synchroniczne, zakres napięcia wejściowego 3 ÷ 65 V, prąd wyjściowy 3,5 A i wiele innych.
.....
Radiowe moduły o dużym zasięgu i małym zużyciem energii? Tak, LoRaWAN!
Ostatnio dużo się mówi o modulacji LoRa, która potrafi pokonać wiele przeszkód stojących na drodze w celu stworzenia komunikacji bezprzewodowej na długich dystansach i jednocześnie niskim zużyciem energii. Ta technologia jest idealnym kombinacją dla aplikacji IoT.
.....
Radiowe moduły o dużym zasięgu i małym zużyciem energii? Tak, LoRaWAN!
Magistrale komunikacyjne Mini PCIe – proste, oszczędne, niezawodne rozwiązanie
Magistrale komunikacyjne Mini PCIe – proste, oszczędne, niezawodne rozwiązanie
Magistrale Mini PCI Express serii 119A firmy ATTEND umożliwiają montaż na różnych wysokościach: 4 mm, 5,6 mm, 7 mm, 8 mm, 9,2 mm.
.....
Wiertarko-wkrętarka Bosch GSR 10,8-2 Li teraz dostępna w zestawie z praktyczną walizką i 3-letnią gwarancją
Najkrótszy śrubokręt w swojej klasie jest najlepszym dowodem na to, że urządzenie może być potężnym narzędziem nawet przy niewielkich wymiarach.
.....
Wiertarko-wkrętarka Bosch GSR 10,8-2 Li teraz dostępna w zestawie z praktyczną walizką i 3-letnią gwarancją
Antena LTE dla wymagających aplikacji
Antena LTE dla wymagających aplikacji
Aktualnie widzimy wielki boom wokół aplikacji bezprzewodowych, które opierają się na technologii 4G / LTE. Aplikacje te wymagają również niezawodnych i jakościowo dobrych anten.
.....
Wyjątkowo niskoprofilowe magnetyczne złącze RJ45
Spójrz na swój układ drukowany. Który z podzespołów ma największą wysokość? Z pewnością nie jest to duże złącze RS3-21001D1A.
.....
Wyjątkowo niskoprofilowe magnetyczne złącze RJ45
Kalendarz SOS ciekawostki z historii techniki - 18: Płyty fotograficzne pokryte warstwą białka jaja kurzego
Kalendarz SOS ciekawostki z historii techniki - 18: Płyty fotograficzne pokryte warstwą białka jaja kurzego
Przeglądając kalendarz SOS na rok 2017. Ciekawostka z historii techniki w tym tygodniu:
.....
Wyświetlacze EA DOG – Najlepsza klasyka
Jeśli szukasz cienkiego wyświetlacza o minimalnym zużyciu i z dobrą czytelnością nawet w słońcu, to nie należy pomijać serii EA DOG od firmy Electronic Assembly.
.....
Wyświetlacze EA DOG – Najlepsza klasyka
Firma tygodnia

SOS electronic s.r.o.
Spis firm


SMA Solar Technology AG


SOS electronic s.r.o.


Taiwan Semiconductor


ROHM Semiconductor


NEXPERIA


Foremost Electronics


RS Components Sp. z o.o.


SECTRON


FAULHABER


Willow Technologies


Phoenix Contact


MASTERS Sp. z o.o.


ABB


Visual Communications Company, LLC


ACS Motion Control


LASER COMPONENTS


Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.


Hradil Spezialkabel GmbH


Sonderhoff Holding GmbH


Radio Frequency Systems


Apacer Technology Inc.


Pico Technology


LEM


AERCO


MENCOM


Analog Devices


HIROSE ELECTRIC CO., LTD


AVNET


PANDUIT


GaN Systems
Kalendarz
SMTconnect, 7.5.-9..2019, Nuremberg
LIGHTFAIR 2019, Philadelphia, PA USA, 21.5.-23.5.2019
MWC Shanghai 2019, 26.6.-28.6.2019
SENSOR+TEST 2018, 26.-29.6.2019, Nuremberg, DE
productronica 2019, Munich, DE, 12.-15.11.2019
DistribuTECH, 28.1.-30.1.2020, San Antonio, TX
IMTS2020, 14.9.-19.9.2020, Chicago, IL
ISE 2021, Barcelona, Spain, 2.2.-5.2.2021
DistribuTECH, 9.2.-11.2.2021, San Diego, CA
DistribuTECH, 25.1.-27.1.2022, Dallas, TX
DistribuTECH, 7.2.-9.2.2023, San Diego, CA
DistribuTECH, 23.1.-25.1.2024, Indianapolis, IN
DistribuTECH, 11.2.-13.2.2025, Dallas, TX
Interesting video
Mouser Electronics Warehouse Tour with Grant Imahara
Interesting video
The ISS Design Challenge ...
naše portály dle jazyka:

česko/slovenská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ

anglická jazyková verze:
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.COMPONENTS.ONLINE

polská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL

ruská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU
naše portály dle zaměření:

ELEKTRONIKA.ONLINE :
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru

ELEKTRONIK-INFO:
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU

COMPONENTS:
WWW.COMPONENTS.ONLINE
  kontakt:

MALUTKI media s.r.o.
Těrlická 475/22
735 35 Horní Suchá
tel. 00420-603531605
e-mail: info@malutki-media.comAll trademarks are the property of their respective owners.
ISSN 1801-3813