HomePage
Komponenty elektroniczne
Embedded
Automatyzacja przemysłu
Ochrona
Technika pomiarowa
Narzędzia
Elektromobilność
Energia słoneczna
Oświetlenie
Praca
Targi, Szkolenia, Wydarzenia
Wideoteka
Różne
AR236.B i AR232.B
 
Rejestratory radiowe AR236.B i AR232.B f
JZ-500 i JZ-500-C
 
Przewody JZ-500 i JZ-500-C w kolorze cza
HF41F
 
Subminiaturowe przekaźniki mocy serii HF
GT-900B
 
Zestawy walizkowe narzędzi firmy GOLDTOO
Intel® Neural Compute Stick 2
 
Firma RS Components wprowadziła do ofert
MC4
 
Zestawy złącz solarnych MC4
WIHA-SB24670
 
Wielofunkcyjna latarka LED marki WIHA
G2RV-SR
 
Przekaźnikowe moduły sprzęgające OMRON s
LUP-20-LED
 
Lupa stołowa LUP-20-LED-SMD
SSD NVMe 970 PRO
 
Samsung SSD NVMe 970 PRO i EVO – nowe st

Jak dobrać odpowiednie źródło zasilania?

Jak dobrać odpowiednie źródło zasilania?

Dane dotyczące osiągów pojazdu. Niewyczerpane źródło tematów dla sprzedawców, właścicieli i miłośników samochodów. Czy konsument został wprowadzony w błąd, gdy jego auto zużywa średnio 1 do 2 litrów więcej niż określił to producent?

Faktem jest, że dane gromadzone w laboratorium różnią się od danych zebranych podczas faktycznego użycia. Jak to się dzieje? Jedno musi być jasne dla wszystkich - samochód testowany bez obciążenia na konkretnym torze testowym spala mniej niż w trakcie jazdy z całą czteroosobową rodziną po zboczu góry.

Aby podjąć ostateczną decyzję podczas wyboru auta, weźmiesz pod uwagę kilka okoliczności. Dlaczego? Ponieważ, na przykład Porsche 911 jest niesamowitym samochodem, ale nie pojedziesz nim na wyprawę do Afryki Południowej, gdzie Jeep z napędem na 4 koła będzie lepszym rozwiązaniem.

Wybór odpowiedniego źródła zasilania jest jeszcze bardziej skomplikowany, a w większości przypadków nie chodzi tutaj o budżet. Jak należy podejść do wyboru odpowiednich komponentów zapewniających moc?


Analizując zapotrzebowanie

Pierwszy krok - należy zastanowić się, jakie konkretne źródło zasilania jest nam potrzebne.

Kluczowym celem jest sprowadzenie napięcia wejściowego w naszym rozwiązaniu do nowego potencjału.

 • Czy potencjał powinien być dzielony, czy nie?
 • Jaki powinien być poziom niezawodności całego obwodu i tworzonego rozwiązania?
 • Co będzie produktem końcowym?
 • Ile mam dostępnego miejsca? Czy inne elementy na płytce będą miały na nie wpływ?
 • W jakich warunkach środowiskowych rozwiązanie będzie używane?
 • Jaki jest zakres napięcia wejściowego i wyjściowego? Co jest potrzebne i przy jakim prądzie wyjściowym?
 • Jakich przepisów należy przestrzegać (przemysłowych, kolejowych lub medycznych)?

Prawdopodobnie wszyscy chcielibyśmy mieć przetwornicę, która spełnia wszystkie wymagania jednocześnie - gotowe rozwiązanie. Niestety, przeważnie musimy się trochę bardziej postarać – a to dlatego, że do spełnienia poszczególnych wymagań potrzebujemy więcej niż jednej przetwornicy. Możemy również potrzebować dodatkowego okablowania w celu osiągnięcia wymaganych wartości.

A zatem co należy ustalić, aby wybrać odpowiednie rozwiązanie?
Pierwszym krokiem będzie określenie, jakich wartości pomiarowych wymagamy - prosty pomiar pozwala nam dokonać wstępnej, pobieżnej oceny:

 • napięcie wejściowe i wyjściowe na przetwornicy,
 • na obciążeniu oraz
 • ewentualne zmiany w wydajności.

1. Jak dokonywać prawidłowych pomiarów i unikać błędów?

Każdy pomiar zmienia rzeczywisty stan obwodu, a każdy wpływ musi być możliwie najmniejszy.

Oznacza to, że wykonanie pomiaru czterema przewodami nawet w przypadku „prostego pomiaru” jest wskazane. Pomiar prądu i napięcia niezależnymi przewodami pomiarowymi oznacza, że „rezystancja własna” będzie miała mniejszy wpływ na wartości. Nie zapominajmy również o rodzaju zastosowania.

Na przykład w operze długość przewodu pomiędzy źródłem zasilania i faktycznym obciążeniem może wynosić nawet 30 m. Jeżeli obciążenie wymaga 24V, źródło zasilania wymaga wyższego napięcia wyjściowego, aby zrównoważyć straty napięcia w przewodzie.

Oznacza to, że należy pomierzyć zarówno obciążenie, jak i źródło. Spójrz poniżej na przykład klasycznego 4-przewodowego pomiaru napięcia przy źródle zasilania.

obr2275_p16a5125f1201.jpg

Rysunek 1: 4-przewodowy pomiar napięcia przy źródle zasilania i przy obciążeniu


2. Jak radzić sobie z tętnieniem i szumami?

Bez względu na zastosowanie, źródło tętnienia i szumów przetwornicy DC/DC może leżeć w jej rzeczywistym miejscu eksploatacji, na przykład w mostku pomiarowym, tak więc kwestię tę należy osobno rozważyć i ocenić.

Mówimy o tętnieniu w obwodzie AC/DC i DC/DC, gdy nieregularne zakłócenia są spowodowane przez obwody wewnętrzne, podczas gdy szum oznacza okresowo powracające wartości szczytowe, wytwarzane podczas przekształcania impulsu przy częstotliwości przełączania.

Aby ustalić rzeczywiste wartości, głowica czujnika musi być w bezpośrednim kontakcie:

 • ze stykami,
 • z uziomem,
 • z końcówką pomiarową (patrz Rysunek 2)

Aby możliwe było porównanie wyników z danymi producenta, pasmo oscyloskopu jest ograniczone do 20MHz, co jest powszechną wartością stosowaną podczas prac w laboratorium.

obr2275_p18f68d1ddbc8.jpg

Rysunek 2: Prawidłowe przyłączenie końcówek pomiarowych do przetwornicy DC/DC ze stykami.

Zwykle szum i tętnienie można ograniczyć poprzez dwa równoległe kondensatory przełączane. Na przykład kondensator 100nF powlekany folią metalową i kondensator elektrolityczny 10µF.

Należy zawsze pamiętać, że w trakcie końcowej eksploatacji na wartości przedstawione w kartach katalogowych mogą mieć wpływ również inne czynniki.

Oferta produktów szwajcarskiego producenta Traco Power obejmuje ponad 25 rodzin 3-watowych przetwornic DC/DC, takich jak seria TVN z ultraniskim tętnieniem i szumami lub seria THM, która posiada certyfikat dla zastosowań medycznych, warianty typu „open frame” lub seria TMR-WIR zatwierdzona do zastosowań kolejowych z izolacją napięciową wynoszącą 3000 VDC - cała gama możliwości.

3. Co się dzieje w przypadku prądu rozruchowego?

Informacja taka jest istotna w celu zapewnienia, że podzespoły znajdujące się wyżej w układzie mają odpowiednie wymiary

 1. Prąd zależy przede wszystkim od szybkości przełączania, tak więc w laboratorium najlepiej będzie zastosować wyłączniki rtęciowe.
 2. Źródło powinno mieć możliwie najniższą rezystancję wewnętrzną.
 3. Prąd należy mierzyć za pomocą rozmagnesowanej końcówki.

Temperatura otoczenia również ma duży wpływ na prąd rozruchowy. Na przykład zastosowanie kondensatora elektrolitycznego jest wysoce zależne od temperatury.

obr2275_pb0799aec0592.jpg

Rysunek 3: Prąd rozruchowy przetwornicy DC/DC w stanie nieaktywnym (zimno = temperatura pokojowa 25°C)


Wykres przedstawia przykładowy prąd rozruchowy lampy LED (żółta linia). Na rysunku kolorem filetowym oznaczono również wzorzec napięcia w lampie. Warto zwrócić uwagę na zaznaczony moment, w którym urządzenie zostało włączone (T, na pomarańczowo), który osiąga wartość maksymalną około 10A i w ciągu 10m/s znów powraca do 300mA.

Jeśli masz problemy z prądem rozruchowym oddziałującym na obwód, pomocne może okazać się zastosowanie termistora (NTC).


4. O czym należy pamiętać biorąc pod uwagę kompatybilność elektromagnetyczną? (EMC)

EMC jest istotna w zastosowaniach ogólnych. Użycie przetwornicy DC/DC z wewnętrznym filtrem nie oznacza automatycznie, że wartości zadane dla danego rozwiązania będą przestrzegane. Wiadomo, że na kompatybilność EMC często może wpływać kilka czynników.

W wielu przypadkach ze względów bezpieczeństwa napięcie wyjściowe musi być połączone z uziomem ochronnym, co może mieć znaczący wpływ na EMC. Należy pamiętać, że producent źródła zasilania może udzielić porady, jak przestrzegać wartości EMC.

Większość producentów źródeł zasilania oferuje na swojej stronie internetowej pomoc w doborze odpowiednich filtrów. Na przykład na Traco Power dane można pobrać bezpośrednio ze strony danego urządzenia.

Przed dokonaniem oceny i wyboru ważne jest, aby jasno zdefiniować wymagania oraz pamiętać o tym, że istnieje istotna różnica pomiędzy tym, czego naprawdę potrzebujemy, a tym, czego byśmy sobie życzyli.

Wracając do producentów samochodów, o których mówiliśmy wcześniej, ważne jest, by zastanowić się, jak należy prawidłowo dokonać pomiarów i jakie znaczenie ma każda pomierzona wartość. Karty testowe i warunki laboratoryjne określane są podczas konstruowania obwodu, ale w jakich warunkach obwód będzie faktycznie wykorzystywany?

Spełnienie wymogów EMC zależy w dużej mierze od obszaru zastosowań i wymaganych w nim warunków, podobnie jak w przypadku tętnienia, szumu i prądu rozruchowego.

Wiadomo, że istnieje wielu producentów, tak więc jakość, jak również cena danego produktu może się znacznie różnić.

W przypadku zainteresowania jakimkolwiek produktem firmy Traco Power lub w celu uzyskania dalszych informacji, prosimy o kontakt pod adresem info@soselectronic.pl 

Źródło: Florian Haas, Traco Electronic AG,


Data publikacji 04.03.2019
źródło: http://www.soselectronic.pl/articles/no-name/jak-dobrac-odpowiednie-zrodlo-zasilania-2275 

2019032304 / 23.03.2019 / Komponenty elektroniczne / SOS electronic s.r.o. /

Seria THL15WI - moc 15 W w mniejszej obudowie
Seria THL15WI - moc 15 W w mniejszej obudowie
Wyższa sprawność energetyczna przy zachowaniu jakości i jednoczesnym obniżeniu kosztów. Takie parametry stanowiły podstawę do opracowania nowej rodziny produktów THL15WI firmy TRACO w metalowej obudowie o wym. 1 x 1 x 0,4″.
.....
Wysoka wydajność i dobra jakość lutowania ręcznego - porady praktyczne
Elementy uszkodzone przez wysoką temperaturę, słabo podgrzane złącza, krótka żywotność grotów i lutownic, słaby rozpływ lutu… Brzmi znajomo? Poniżej podajemy kilka odpowiedzi na często zadawane pytania dotyczące trudności związanych z lutowaniem ręcznym.
.....
Wysoka wydajność i dobra jakość lutowania ręcznego - porady praktyczne 
Jak szybko i łatwo zbudować inteligentne oświetlenie ulic
Jak szybko i łatwo zbudować inteligentne oświetlenie ulic
Za pomocą standaryzowanych komponentów TE Connectivity można zbudować unikalny system oświetlenia ulic. Znajdź w naszym asortymencie produkty dla siebie.
.....
Mały wielki przekaźnik
Niewielki, zaledwie 15 mm przekaźnik samochodowy FBR51ND12-WI wytrzymuje natężenia o wartości 35 A. W tym małym urządzeniu Japończycy „upakowali” wiele lat doświadczeń i precyzji. Niezawodny przekaźnik, który doskonale sprawdza się w wielu zastosowaniach poza motoryzacją.
.....
Mały wielki przekaźnik
Najpopularniejsze anteny ze złączami firmy 2J
Najpopularniejsze anteny ze złączami firmy 2J
Dobra antena jest gwarancją sukcesu. Nawet przy doskonałym zasięgu, z odpowiednio dobranym modułem IoT, powodzenie danego przedsięwzięcia jest zagrożone jeżeli zastosowany zostanie niewłaściwy model anteny. Dlatego też nie warto ryzykować – wybierz jedną spośród najczęściej stosowanych anten ze złączem firmy 2J.
.....
Systemy znakowania pozwalają zaoszczędzić czas
Prawidłowe znakowanie i jego wysoka jakość gwarantują bezproblemową i szybką pracę. Znakowanie wprowadza porządek w skomplikowanym systemie, a osoba, która je wykonuje nie musi tracić czasu na wyszukiwanie podzespołów!
.....
Systemy znakowania pozwalają zaoszczędzić czas
Złącza M.2 – Klucz do udanego połączenia
Złącza M.2 – Klucz do udanego połączenia
Początkowo znane były jako złącza nowej generacji (New Generation Form Factor). Obecnie złącza M.2 stopniowo zyskują coraz większą popularność niż miniPCIe, stając się standardowym rozwiązaniem w komputerach, urządzeniach komunikacyjnych i zastosowaniach M2M.
.....
Seria komputerów przemysłowych na szynie DIN
Seria NET i MIRO obejmuje szeroki asortyment modeli standardowych. Dodatkowo mocną stroną LexSystem jest możliwość dostosowania do konkretnych potrzeb przy minimalnych kosztach dodatkowych.
.....
Seria komputerów przemysłowych na szynie DIN
Wysoka wydajność i dobra jakość lutowania ręcznego - porady praktyczne 
Wysoka wydajność i dobra jakość lutowania ręcznego - porady praktyczne
Elementy uszkodzone przez wysoką temperaturę, słabo podgrzane złącza, krótka żywotność grotów i lutownic, słaby rozpływ lutu… Brzmi znajomo? Poniżej podajemy kilka odpowiedzi na często zadawane pytania dotyczące trudności związanych z lutowaniem ręcznym.
.....
Złącza M.2 – Klucz do udanego połączenia
Początkowo znane były jako złącza nowej generacji (New Generation Form Factor). Obecnie złącza M.2 stopniowo zyskują coraz większą popularność niż miniPCIe, stając się standardowym rozwiązaniem w komputerach, urządzeniach komunikacyjnych i zastosowaniach M2M.
.....
Złącza M.2 – Klucz do udanego połączenia
Systemy znakowania pozwalają zaoszczędzić czas
Systemy znakowania pozwalają zaoszczędzić czas
Prawidłowe znakowanie i jego wysoka jakość gwarantują bezproblemową i szybką pracę. Znakowanie wprowadza porządek w skomplikowanym systemie, a osoba, która je wykonuje nie musi tracić czasu na wyszukiwanie podzespołów!
.....
Najpopularniejsze anteny ze złączami firmy 2J
Dobra antena jest gwarancją sukcesu. Nawet przy doskonałym zasięgu, z odpowiednio dobranym modułem IoT, powodzenie danego przedsięwzięcia jest zagrożone jeżeli zastosowany zostanie niewłaściwy model anteny. Dlatego też nie warto ryzykować – wybierz jedną spośród najczęściej stosowanych anten ze złączem firmy 2J.
.....
Najpopularniejsze anteny ze złączami firmy 2J
Największy wentylator, jaki kiedykolwiek widzieliście...
Największy wentylator, jaki kiedykolwiek widzieliście...
Z pewnością spotkaliście się już z wentylatorem, który jest większy niż proponowany model S6D800-AD01-01 firmy EBMPAPST. Jednak dla osoby, która widuje wentylatory tylko w notebookach, wymiary tego modelu są naprawdę imponujące - brakuje mu zaledwie 4 centymetrów do 1 metra. Rozwiązanie to stosowane jest w chłodnictwie i wentylacji.
.....
Seria THL15WI - moc 15 W w mniejszej obudowie
Wyższa sprawność energetyczna przy zachowaniu jakości i jednoczesnym obniżeniu kosztów. Takie parametry stanowiły podstawę do opracowania nowej rodziny produktów THL15WI firmy TRACO w metalowej obudowie o wym. 1 x 1 x 0,4″.
.....
Seria THL15WI - moc 15 W w mniejszej obudowie
Jak stworzyć rozwiązanie IoT w kilka godzin?
Jak stworzyć rozwiązanie IoT w kilka godzin?
To bardzo proste. Wybierz swój ulubiony sprzęt Aaeon, podłącz do niego czujniki i elementy wykonawcze, zainstaluj system operacyjny Windows 10 IoT Enterprise LTSB, napisz swój program i skonfiguruj usługi w chmurze Microsoft Azure.
.....
Niskoprofilowa dioda LED – czy to możliwe?
Seria KPTR firmy Kingbright umożliwia odwrotny montaż, dzięki czemu diodę LED można ukryć w płytce drukowanej.
.....
Niskoprofilowa dioda LED – czy to możliwe?
TMPS10 - ultrakompaktowe rozwiązanie do zasilania urządzeń IoT
TMPS10 - ultrakompaktowe rozwiązanie do zasilania urządzeń IoT
Rodzina hermetyzowanych przetwornic 10W AC/DC TRACO jest wyjątkowa nie tylko ze względu na swoje ultrakompaktowe wymiary i dużą wydajność. Przetwornice te stanowią idealne rozwiązanie do zastosowań w branży IT, komunikacji i elektronice domowej.
.....
Wydajne i niedrogie moduły I/O do zastosowań w automatyce przemysłowej
W naszej ofercie są już dostępne różne wersje modułów I/O IO-Link, modułów wieloprotokołowych i innych firmy Lumberg Automation – wszystkie w wytrzymałej obudowie o klasie szczelności IP65 lub wyższej.
.....
Wydajne i niedrogie moduły I/O do zastosowań w automatyce przemysłowej
Firma tygodnia

TE Connectivity
Spis firm


SMA Solar Technology AG


TE Connectivity


akYtec GmbH


SOS electronic s.r.o.


MARVELL


Taiwan Semiconductor


ROHM Semiconductor


ČEZ a.s.


Pickering Interfaces Ltd


NEXPERIA


Foremost Electronics


RS Components Sp. z o.o.


SECTRON


FAULHABER


Willow Technologies


Phoenix Contact


MASTERS Sp. z o.o.


ABB


ACS Motion Control


Visual Communications Company, LLC


LASER COMPONENTS


Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.


Hradil Spezialkabel GmbH


Sonderhoff Holding GmbH


Radio Frequency Systems


Apacer Technology Inc.


Pico Technology


LEM


AERCO


MENCOM
Kalendarz
electronicAsia 2019, Hong Kong, 13.10.-16.10.2019
Hong Kong Electronics Fair, 13.10.-16.10.2019
TAITRONICS 2019, Taipei, Taiwan, 16.10.-18.10.2019
productronica 2019, Munich, DE, 12.-15.11.2019
DistribuTECH, 28.1.-30.1.2020, San Antonio, TX
IMTS2020, 14.9.-19.9.2020, Chicago, IL
ISE 2021, Barcelona, Spain, 2.2.-5.2.2021
DistribuTECH, 9.2.-11.2.2021, San Diego, CA
DistribuTECH, 25.1.-27.1.2022, Dallas, TX
DistribuTECH, 7.2.-9.2.2023, San Diego, CA
DistribuTECH, 23.1.-25.1.2024, Indianapolis, IN
DistribuTECH, 11.2.-13.2.2025, Dallas, TX
Interesting video
Mouser Electronics Warehouse Tour with Grant Imahara
Interesting video
The ISS Design Challenge ...
naše portály dle jazyka:

česko/slovenská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ

anglická jazyková verze:
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.COMPONENTS.ONLINE

polská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL

ruská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU
naše portály dle zaměření:

ELEKTRONIKA.ONLINE :
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru

ELEKTRONIK-INFO:
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU

COMPONENTS:
WWW.COMPONENTS.ONLINE
  kontakt:

MALUTKI media s.r.o.
Těrlická 475/22
735 35 Horní Suchá
tel. 00420-603531605
e-mail: info@malutki-media.comAll trademarks are the property of their respective owners.
ISSN 1801-3813