HomePage
Komponenty elektroniczne
Embedded
Automatyzacja przemysłu
Ochrona
Technika pomiarowa
Narzędzia
Elektromobilność
Energia słoneczna
Oświetlenie
Praca
Targi, Szkolenia, Wydarzenia
Wideoteka
Różne
AR236.B i AR232.B
 
Rejestratory radiowe AR236.B i AR232.B f
JZ-500 i JZ-500-C
 
Przewody JZ-500 i JZ-500-C w kolorze cza
HF41F
 
Subminiaturowe przekaźniki mocy serii HF
GT-900B
 
Zestawy walizkowe narzędzi firmy GOLDTOO
Intel® Neural Compute Stick 2
 
Firma RS Components wprowadziła do ofert
MC4
 
Zestawy złącz solarnych MC4
WIHA-SB24670
 
Wielofunkcyjna latarka LED marki WIHA
G2RV-SR
 
Przekaźnikowe moduły sprzęgające OMRON s
LUP-20-LED
 
Lupa stołowa LUP-20-LED-SMD
SSD NVMe 970 PRO
 
Samsung SSD NVMe 970 PRO i EVO – nowe st

Czego możesz nie wiedzieć o przełącznikach...

Czego możesz nie wiedzieć o przełącznikach...

Najważniejsze informacje można znaleźć na samym przełączniku kołyskowym, zakładając, że użytkownik zna podstawowe oznaczenia.

Na przełączniku kołyskowym nie ma wystarczająco dużo miejsca do zamieszczania obszernych opisów. Mimo to można tam znaleźć wiele istotnych informacji. Przy pomocy poniższego przykładu wyjaśniamy, co oznaczają informacje zamieszczone na przełączniku. Warto zapoznać się z tymi oznaczeniami – nie zajmie to dużo czasu, a informacje mogą okazać się przydatne.

A. Logo firmy Marquardt
B. Nr seryjny produktu firmy Marquardt

C. Napięcie znamionowe dla prądu przemiennego (AC)
Elektryczne wartości odniesienia, tj. maksymalne dopuszczalne obciążenie elektryczne w pracy ciągłej określone dla danej serii przełączników. Większość przełączników firmy Marquardt można stosować w przypadku obciążenia oporem czynnym i obciążenia silnika. W przypadku danych technicznych dotyczących mocy referencyjnej – dane w nawiasie, np. 16 (4) A 250 V AC – wartość przed nawiasami wskazuje prąd wyłączenia, a wartości w nawiasach prąd znamionowy silnika.
G. Napięcie znamionowe dla prądu przemiennego (AC) (USA, Canada)
W przypadku przełączników zatwierdzanych przez organy kontrolne w USA (UL) i Kanadzie (CSA), posiadają one dodatkowe oznaczenia, zgodnie z normami amerykańskimi. Obciążenie silnika może być również wskazane w KM (koniach mechanicznych) zgodnie z oznaczeniem stosowanym w Ameryce Północnej. Z punktu widzenia mechaniki, jeden koń mechaniczny (1KM) równy jest sile pozwalającej na uniesienie masy 33 000 funtów na wysokość 1 stopy w ciągu 1 minuty (czyli 33 000ft-lb/min). Jeden koń mechaniczny (1 KM) jest równy 746 W mocy elektrycznej.

Silnik prądu przemiennego pobiera sześć do ośmiu razy więcej energii podczas rozruchu niż podczas pracy ciągłej. Jeśli podana jest moc znamionowa, oznacza to, że przełącznik nadaje się do użycia przy obciążeniach silnika równych danej mocy znamionowej. Jeżeli moc znamionowa nie została podana, przełączniki są testowane na obciążenia indukcyjne/obciążenia bez mocy przy 75% współczynnika mocy.

I. Początkowy prąd rozruchowy Krótkie pojemnościowe wartości szczytowe prądu występują głównie podczas przełączania urządzeń z zasilaczem (np. komputerów, drukarek, faksów, itp.). Czas trwania takich prądów wynosi typowo < 10 ms. Warunki testowe za pomocą specjalnego układu testującego zostały zdefiniowane w normie EN 61058-1 lub IEC 61058-1. Wartości możliwych pojemnościowych początkowych prądów rozruchowych są dostępne dla większości naszych przełączników przeznaczonych do stosowania w urządzeniach. Posiadają one oznaczenia dla prądu trwałego i maksymalnego początkowego prądu rozruchowego, jak również oznaczenie napięcia, np. 5/100 A 250 V AC. Wskazanie dla indukcyjnego prądu rozruchowego to 6-krotna wartość określona dla prądu silnika opisana w nawiasie (np. 24 A przy 12(4) A). Przykładem wysokiego początkowego prądu rozruchowego jest żarówka, która podczas pierwszego włączenia może pobierać do 20 razy więcej energii niż wynosi jej znamionowy prąd pracy.

Napięcie znamionowe dla prądu stałego (AC)
Ponieważ zakres nominalny obciążeń prądu stałego jest bardzo szeroki oraz w bardzo dużym stopniu zależy od zastosowania, wartości znamionowe dla prądu stałego w przypadku większości serii nie są podawane. Co do zasady można przyjąć, że dla niskich prądów podane wartości dla prądu przemiennego (AC) odpowiadają wartościom dla prądu stałego przy skróceniu okresu trwałości do około jednej trzeciej. Ta „zasada” określa najwyższą wartość natężenia, dla którego przełącznik powinien pracować zadowalająco do napięcia 30 V DC. Na przykład przełącznik obliczony na 10A 250VAC prawdopodobnie będzie pracował zadowalająco przy 10A do napięcia 30 VDC.

W przypadku serii, które podają dane techniczne dla napięcia stałego, podany prąd zawsze odnosi się do obciążenia oporem czynnym. Jeżeli dostępne są obciążenia indukcyjne lub pojemnościowe, rozwiązanie musi być sprawdzone poprzez test z obciążeniem pierwotnym.

D. Atesty Niemal wszystkie przełączniki Marquardt zostały sprawdzone zgodnie z normą EN 61058-1 lub IEC 61058-1 oraz (o ile nie podano inaczej) są przeznaczone do warunków użytkowych określonych w wymienionych normach. Posiadają one ujednolicone europejskie oznaczenie ENEC. Atesty w USA i Kanadzie są przyznawane zgodnie z normą UL 61058.

Oznaczenia:

ENEC – Europa (https://www.enec.com/members.php?s=2)
UL – USA
CSA – Kanada

Różne przełączniki z oferty produktów Marquardt są zgodne z normą IEC/EN 60335-1:2001/2002, rozdział 30, dotyczącą elektrycznego sprzętu do użytku domowego i podobnego. W danych technicznych, na rysunkach oraz na etykiecie umieszczanej na najmniejszym opakowaniu, przełączniki te opisywane są symbolem „G”. Wykorzystywane materiały są zgodne z wymaganymi przez normę wartościami dla badania współczynnika palności materiałów rozżarzonym drutem (GWFI) oraz badania temperatury zapalenia materiałów rozżarzonym drutem (GWIT).

E. Częstotliwość przełączania W przypadku przełączników, których oczekiwana roczna ilość wzbudzeń wynosi ponad 2 000 razy, jednostka testująca wyznacza okres trwałości elektrycznej wynoszący > 50 000 cykli przełączania. Większość przełączników Marquardt spełnia te wymagania i posiada oznaczenie 5E4 (50 000 cykli przełączania) jako dodatkową informację w danych znamionowych. Przełączniki bez podanych danych technicznych dotyczących cykli przełączania posiadają wyznaczoną częstotliwość przełączania wynoszącą 10 000 cykli. Dane te odnoszą się do typowych obciążeń opisanych w normie IEC61058-1.

Trwałość
Trwałość mechaniczna to liczba możliwych cykli przełączania bez przyłożonego obciążenia elektrycznego na stykach, natomiast trwałość elektryczna jest określana z uwzględnieniem dopuszczalnej znamionowej mocy elektrycznej przyłożonej do styków. Im niższe jest obciążenie elektryczne, tym bliższy jest okres trwałości elektrycznej do trwałości mechanicznej podczas użytkowania przełącznika w urządzeniu.

F. Temperatura otoczenia  Oznaczenie dopuszczalnej temperatury otoczenia np. T 85 oznacza, że przełącznik można użytkować w maksymalnej temperaturze otoczenia 85°C według kryteriów testowych europejskich norm bezpieczeństwa (EN 61058 i IEC 61058-1). Oznaczenie T85/55 wskazuje, że strona zacisków przełącznika jest przystosowana do pracy w temperaturze otoczenia do 85°C, natomiast strona włączająca (np. przycisk) jest przystosowana do pracy w temperaturze pokojowej 55°C zgodnie w wymaganiami normy. Użytkowanie przełączników poza dopuszczalnymi zakresami temperatur oraz w bardzo wilgotnym lub korozyjnym środowisku może osłabić ich funkcjonowanie. W przypadku przełączników zgodnych z normą UL, temperatura otoczenia jest określana za pomocą wskaźnika RTI (Wskaźnik Temperaturowy Względny) zastosowanych materiałów. W większości przypadków, dopuszczalna temperatura otoczenia dla poliamidów wynosi 65°C. H. Oznaczenia wg normy UL: R87

Odległość styków
Większość przełączników Marquardt do stosowania w urządzeniach oraz niektóre łączniki migowe posiadają odległość styków umożliwiającą pełne rozłączenie od sieci elektrycznej. W większości przypadków odległość otwarcia wynosi powyżej 3 mm. Przełączniki, które nie nadają się do pełnego rozłączenia są oznaczone symbolem μ. Norma IEC 61058-1 dotycząca przełączników wymaga odległości styków > 1,5 mm, norma EN60335 dotycząca elektrycznego sprzętu do użytku domowego i podobnego wymaga odległości styków < 3 mm w zależności od zastosowania, w celu uzyskania pełnego rozłączenie od sieci elektrycznej. W przypadku przełączników z odległością styków wynoszącą < 3 mm, jednostki testujące przeważnie przyjmują odłączenie wtyczki lub zastosowanie urządzenia rozłączającego jako rozłączenie od sieci elektrycznej.
µ = zatwierdzone mikro-otwarcie (<3mm).

Jeżeli odstęp powietrzny pomiędzy stykami przełącznika jest mniejszy niż 3mm w położeniu otwartym, możliwe jest zatwierdzenie mikrootwarcia (µ). Oznaczenie to wskazuje, że przełącznik posiada ogólne zatwierdzenie użytkowe z zastrzeżeniem, że inne urządzenie, takie jak przewód z wtykiem, musi zapewnić dodatkowy sposób rozłączania od głównego źródła zasilania.

W ofercie posiadamy około 50 różnych produktów firmy Marquardt, z których można odczytać poszczególne wartości.  W przypadku problemów z rozszyfrowaniem oznaczeń na przełączniku kołyskowym (lub na innym produkcie) oferowanym przez SOS electronic, skontaktuj się z nami.

Wyślij wiadomość na adres info@soselectronic.pl. Jeżeli nie otrzymamy od Ciebie żadnej wiadomości będzie to oznaczało, że wiesz już wszystko :)

 

źródło: http://www.soselectronic.pl/articles/marquardt/czego-mozesz-nie-wiedziec-o-przelacznikach-2287

 

2019040306 / 10.04.2019 / Komponenty elektroniczne / SOS electronic s.r.o. /

Ponad 100 nowych aktywnych grotów przeznaczonych do każdego rodzaju złącza lutowniczego
Ponad 100 nowych aktywnych grotów przeznaczonych do każdego rodzaju złącza lutowniczego
Największe poszerzenie oferty produktów firmy Weller obejmuje dwie rękojeści do lutownicy i ponad 100 grotów z aktywnym podgrzewaniem odpowiednich do lutowania pod mikroskopem elementów chłodzących i diod LED na płytkach drukowanych na bazie aluminium.
.....
Znakomite oscyloskopy w wersji podstawowej – poznaj ich zaskakujące funkcje
Najlepsze funkcje w swojej klasie oraz możliwość dalszej rozbudowy: przedstawiamy oscyloskopy Rohde & Schwarz serii RTB 200x.
.....
Znakomite oscyloskopy w wersji podstawowej – poznaj ich zaskakujące funkcje
Wymień swój przekaźnik na lepszy model
Wymień swój przekaźnik na lepszy model
Finder zaproponuje Ci nowe, uniwersalne i tańsze rozwiązanie. Dobrze znane przekaźniki serii 44.52 i 44.62 zostaną zastąpione przez nową serię 40.62.
.....
WINSTA - perfekcja w każdym szczególe
Winstato system instalacji wtykowych oferowany przez firmę WAGO. System został opracowany szczególnie na potrzeby tworzenia instalacji budowlanych i oferuje połączenia do praktycznie każdego budynku, od linii elektrycznych po przewody magistrali sterowniczych.
.....
WINSTA - perfekcja w każdym szczególe
Sensirion – producent czujników
Sensirion – producent czujników
Przegląd podstawowych informacji oraz wskazówki dotyczące czujników CO2, lotnych związków organicznych, wilgotności, temperatury oraz przepływu cieczy i gazu. Jeśli szukasz rozwiązania w zakresie czujników, Sensirion Cię nie zawiedzie.
.....
Webinarium: Jak skonfigurować PICO-PI-IMX8M-MINI-2G-DEV dla pierwszej aplikacji Qt?


SOS electronic Termin: 2019.09.11 10:00 - 11:00
.....
Webinarium: Jak skonfigurować PICO-PI-IMX8M-MINI-2G-DEV dla pierwszej aplikacji Qt?
Kryształy kwarcowe i rezonatory kwarcowe Ansen
Kryształy kwarcowe i rezonatory kwarcowe Ansen
Bez rezonatorów kwarcowych nie byłoby komunikacji bezprzewodowej, odbiorników GPS ani Ethernetu. Z tego powodu poszerzamy grono naszych dostawców o znanego producenta, firmę Ansen. Pomimo dostępności nowych technologii, takich jak generatory MEMS, rezonatory kwarcowe pozostają dominującym źródłem dokładnej i stabilnej częstotliwości.
.....
Czy pingwin przeżyłby na pustyni?
Jest to mało prawdopodobne. Podobnie żaden zwykły kabel sieciowy nie przetrwałby w trudnych warunkach przemysłowych bez uszkodzenia. Możesz zapobiec niepożądanym dodatkowym kosztom i zabezpieczyć swoją sieć, instalując wytrzymały kabel.
.....
Czy pingwin przeżyłby na pustyni?
W6100 gotowy na IPv6
W6100 gotowy na IPv6
Ogromny wzrost ilości urządzeń podłączonych do sieci IoT spowodował, że wymagana będzie dużo większa liczba adresów niż zapas znajdujący się w przestrzeni adresowej IPv4. Wiznet znalazł rozwiązanie.
.....
Wideo z webinarium na temat technologii LPWA
Bardzo dziękujemy za tak duże zainteresowanie naszym „Webinarium SOS z Quectel: LPWA (NB-IoT + LTE Cat M1)”. Nie zawsze webinaria o tematyce technicznej cieszą się aż taką popularnością.
.....
Wideo z webinarium na temat technologii LPWA
Rozszerzamy asortyment produktów IoT o światową markę USR IoT
Rozszerzamy asortyment produktów IoT o światową markę USR IoT
Nasz nowy dostawca USR IoT, to ekspert w dziedzinie komunikacji przemysłowej opartej na produktach IoT, ze szczególnym uwzględnieniem szeregowych sieci danych i zastosowań M2M. Fakt posiadania systemu zarządzania jakością ISO9001 oraz ponad 20-lat doświadczenia w branży świadczą o wysokich kompetencjach naszego nowego dostawcy.
.....
Szybkie tworzenie produktów ESP32
ESP-Jumpstart to nowy przewodnik referencyjny firmy Espressif, mający na celu wspieranie wykonawców w szybkim przekształcaniu pomysłów w produkty.
.....
Szybkie tworzenie produktów ESP32 
Moduł SVM30 – kompletne rozwiązanie dla zastosowań HVAC
Moduł SVM30 – kompletne rozwiązanie dla zastosowań HVAC
SVM30 mierzy stężenie LZO, wilgotność względną i temperaturę oraz oblicza CO2eq ze zmierzonego stężenia H2. Wykorzystuje czujniki SGP30 i SHTC1. Na pierwszy rzut oka wydaje się jednak dość duży. Sprawdź razem z nami.
.....
Seria THL15WI - moc 15 W w mniejszej obudowie
Wyższa sprawność energetyczna przy zachowaniu jakości i jednoczesnym obniżeniu kosztów. Takie parametry stanowiły podstawę do opracowania nowej rodziny produktów THL15WI firmy TRACO w metalowej obudowie o wym. 1 x 1 x 0,4″.
.....
Seria THL15WI - moc 15 W w mniejszej obudowie
Wysoka wydajność i dobra jakość lutowania ręcznego - porady praktyczne 
Wysoka wydajność i dobra jakość lutowania ręcznego - porady praktyczne
Elementy uszkodzone przez wysoką temperaturę, słabo podgrzane złącza, krótka żywotność grotów i lutownic, słaby rozpływ lutu… Brzmi znajomo? Poniżej podajemy kilka odpowiedzi na często zadawane pytania dotyczące trudności związanych z lutowaniem ręcznym.
.....
Jak szybko i łatwo zbudować inteligentne oświetlenie ulic
Za pomocą standaryzowanych komponentów TE Connectivity można zbudować unikalny system oświetlenia ulic. Znajdź w naszym asortymencie produkty dla siebie.
.....
Jak szybko i łatwo zbudować inteligentne oświetlenie ulic
Mały wielki przekaźnik
Mały wielki przekaźnik
Niewielki, zaledwie 15 mm przekaźnik samochodowy FBR51ND12-WI wytrzymuje natężenia o wartości 35 A. W tym małym urządzeniu Japończycy „upakowali” wiele lat doświadczeń i precyzji. Niezawodny przekaźnik, który doskonale sprawdza się w wielu zastosowaniach poza motoryzacją.
.....
Najpopularniejsze anteny ze złączami firmy 2J
Dobra antena jest gwarancją sukcesu. Nawet przy doskonałym zasięgu, z odpowiednio dobranym modułem IoT, powodzenie danego przedsięwzięcia jest zagrożone jeżeli zastosowany zostanie niewłaściwy model anteny. Dlatego też nie warto ryzykować – wybierz jedną spośród najczęściej stosowanych anten ze złączem firmy 2J.
.....
Najpopularniejsze anteny ze złączami firmy 2J
Firma tygodnia

BOSCH
Spis firm


BOSCH


TE Connectivity


akYtec GmbH


SOS electronic s.r.o.


MARVELL


Taiwan Semiconductor
ČEZ a.s.


Pickering Interfaces Ltd


Foremost Electronics


RS Components Sp. z o.o.


SECTRON


FAULHABER


Willow Technologies


Phoenix Contact


MASTERS Sp. z o.o.


ABB


Visual Communications Company, LLC


ACS Motion Control


LASER COMPONENTS


Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.


Hradil Spezialkabel GmbH


Sonderhoff Holding GmbH


Radio Frequency Systems


Pico Technology


LEM


AERCO


MENCOM


Analog Devices


HIROSE ELECTRIC CO., LTD
Kalendarz
productronica 2019, Munich, DE, 12.-15.11.2019
DistribuTECH, 28.1.-30.1.2020, San Antonio, TX
IMTS2020, 14.9.-19.9.2020, Chicago, IL
ISE 2021, Barcelona, Spain, 2.2.-5.2.2021
DistribuTECH, 9.2.-11.2.2021, San Diego, CA
DistribuTECH, 25.1.-27.1.2022, Dallas, TX
DistribuTECH, 7.2.-9.2.2023, San Diego, CA
DistribuTECH, 23.1.-25.1.2024, Indianapolis, IN
DistribuTECH, 11.2.-13.2.2025, Dallas, TX
Interesting video
Mouser Electronics Warehouse Tour with Grant Imahara
Interesting video
The ISS Design Challenge ...
naše portály dle jazyka:

česko/slovenská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ

anglická jazyková verze:
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.COMPONENTS.ONLINE

polská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL

ruská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU
naše portály dle zaměření:

ELEKTRONIKA.ONLINE :
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru

ELEKTRONIK-INFO:
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU

COMPONENTS:
WWW.COMPONENTS.ONLINE
  kontakt:

MALUTKI media s.r.o.
Těrlická 475/22
735 35 Horní Suchá
tel. 00420-603531605
e-mail: info@malutki-media.comAll trademarks are the property of their respective owners.
ISSN 1801-3813