Przez ostatnie 12 miesięcy Samsung Inkubator stał się ważnym miejscem dla zainteresowanych technologią młodych innowatorów z Podkarpacia. Dzięki indywidualnemu wsparciu technologicznego lidera, jakim jest Samsung, w pierwszym roku działania powstało już kilka przełomowych projektów oraz zorganizowano kilkadziesiąt spotkań i warsztatów.
Pierwszy rok działania Samsung Inkubatora doskonale pokazuje, że współpraca doświadczonej marki z ambitnymi przedsiębiorcami to dobra inwestycja. Korzystają z niej głównie startupy, ale także coraz większa społeczność zainteresowana technologiami i tworzeniem nowych rozwiązań. Szczególnie ci z Podkarpacia, bo Samsung Inkubator zwiększa ich szanse na zawodowy sukces i znalezienie perspektywicznej pracy w swoim regionie. Potencjał w inicjatywie dostrzegli też partnerzy projektu, czyli Politechnika Rzeszowska i Dolina Lotnicza, ponieważ dzięki wymianie myśli i wiedzy między tymi ośrodkami zwiększają się szanse na stworzenie rozwiązania odpowiadającego na obecne i konkretne potrzeby rynku.
Samsung Inkubator powstał przede wszystkim po to, by rozwijać innowacyjność w Polsce, zachęcając młodych inżynierów i pomysłodawców do tworzenia rozwiązań z zakresu Inteligencji Rzeczy (IoT), przemysłu 4.0 i machine learningu. Co ważne, każdy zespół korzysta z indywidualnej pomocy odpowiadającej rzeczywistym potrzebom. Dla jednych jest to zakup specjalistycznego sprzętu, dla innych konsultacje z mentorem czy wiedza dotycząca rynku. Specjalnym projektem, który jest możliwy dzięki elastycznemu podejściu firmy Samsung do podejmowanych wyzwań, jest nawiązana niedawno współpraca z grupą Legendary Rover. Jest to 17-osobowy zespół zdolnych studentów trzech różnych wydziałów Politechniki, którzy w oparciu o własne, nowatorskie i innowacyjne pomysły wspólnie realizują projekt badawczy dotyczący budowy analogu łazika marsjańskiego. Model budowany jest pod kątem prestiżowych, międzynarodowych zawodów University Rover Challenge, które rokrocznie, pod okiem inżynierów z NASA, odbywają się na
terenie USA. Dzięki wsparciu Samsung Inkubatora grupa będzie mogła wziąć udział w konkursie oraz wyposażyć urządzenie w kamery GEAR 360, zapewniając dzięki nim doskonałą widoczność operatorowi.
Inne projekty, które biorą udział w Samsung Inkubatorze, także coraz mocniej zaznaczają swoją pozycję na rynku. Jednym z nich jest cieszący się dużym zainteresowaniem klientów projekt WiseGlass, który produkuje inteligentne lustra wykorzystywane w roli nośników reklamowych. Dzięki Samsung Inkubatorowi startup ma szansę testować swoje rozwiązanie na lotnisku Rzeszów - Jasionka, a niebawem także w Cook Story by Samsung na warszawskim Wilanowie. Innym ciekawym przykładem jest projekt JiTiV, czyli system typu smart home, który wspomaga użytkowników w efektywnym wykorzystaniu energii elektrycznej. Jego autorzy prowadzą już rozmowy z jedną z firm z rynku nieruchomości, która chce go wykorzystać do redukcji zużycia energii elektrycznej w swoich budynkach.
W ramach Samsung Inkubatora startupy korzystają z przestrzeni do pracy, wsparcia mentorów, ale także zyskują szansę na pokazanie swoich projektów szerszemu gronu odbiorców, dzięki zaproszeniu firmy Samsung na kilka najważniejszych targów branżowych. Do tej pory były to m.in. Electronics Show, Forum Europa Ukraina, Wolves Summit, Fly&More i Kongres 590. Kiedy pada hasło Samsung firmy, z którymi rozmawiamy, podchodzą do nas z respektem. Samsung Inkubator to swego rodzaju kredyt zaufania dla naszych potencjalnych klientów - firmy nie boją się z nami współpracować. – zwraca uwagę na korzyści z udziału w programie Dominik Ciurko, uczestnik pierwszej tury inkubacyjnej. Rosnącą popularność Samsung inkubatora widać także po zainteresowaniu młodych przedsiębiorców, bo do drugiej tury inkubacji zgłosiło się aż 25 zespołów. Od marca tego roku grono objętych wsparciem firmy Samsung startupów powiększyło się o 4 nowe projekty, czyli w sumie jest ich już 12.
Ważnym zadaniem Samsung inkubatora jest także jednoczenie społeczności związanej z technologiami przez organizowanie licznych spotkań i warsztatów, które przybliżając zagadnienia związane z IoT, a jednocześnie umożliwiają wymianę kontaktów i wiedzy między samymi uczestnikami. Internet Rzeczy zyskuje coraz większe zainteresowanie wśród konsumentów i jest nazywany kolejną technologiczną rewolucją o ogromnym gospodarczym potencjale, dlatego dla organizatorów Inkubatora tak ważne jest podejmowanie tego tematu. Przez pierwszy rok działalności zorganizowano aż 74 bezpłatne spotkania i warsztaty, w których w sumie wzięło udział ponad 2,5 tys. ludzi. Były to m.in. hackathony programistyczne, warsztaty biznesowe, spotkania z zagranicznymi gośćmi, czy nawet zajęcia z kodowania dla uczniów szkół podstawowych i zawodowych z Podkarpacia.
Więcej informacji o Samsung Inkubatorze znajduje się na stronie https://inkubatorrzeszow.pl/