Spis firm
 

Texas Instruments
 

MikroElektronika d.o.o.
 

PULSIV
 

Panasonic Industry
 

Cambridge GaN Devices
 

Traco Power
 

BALLUFF
 

Seica
 

PEI-Genesis
 

KEYENCE
 

CML Microcircuits
 

SAMTEC
 

ams-OSRAM
 

INTEL
 

TDK Corporation

18.01.2025 2:56:24
bloky
maketa
HomePage
Komponenty elektroniczne
Embedded
Automatyzacja przemysłu
Ochrona
Technika pomiarowa
Narzędzia
Elektromobilność
Energia słoneczna
Oświetlenie
Praca
Targi, Szkolenia, Wydarzenia
Online wydarzenia
Wideoteka
Różne

Galaxy A16
 
Galaxy A16 – nowy budżetowy smartfon w r
POLOLU-4980
 
MINIATUROWE PRZETWORNICE STEP-UP/STEP-DO
MANSON SDP-2210
 
PROGRAMOWALNY ZASILACZ LABORATORYJNY MAN
ThinkPad Laptop
 
Portfolio laptopów ThinkPad inspiruje pr
DPI 750E
 
RS Components oferuje szereg ulepszonych
conga-TR4
 
Komputer modułowy COM Express firmy cong
BHI260AB
 
An All-in-One Programmable Smart Sensor
SMI200
 
Nowe spojrzenie na klasykę: Kompaktowy i
BAHCO
 
Zestaw izolowanych kluczy BAHCO
s-Sense
 
Moduły s-Sense firmy R&D SOFTWARE SOLUTI

Półprzewodniki rynkiem przyszłości
Sprzedaż Bosch wzrasta w tempie szybszym niż rynek
  • Elektryfikacja i automatyzacja jazdy stymulują wzrost w obszarze półprzewodnikowych układów scalonych w Bosch.
  • Każdy nowy pojazd jest wyposażony średnio w dziewięć układów scalonych produkowanych przez Bosch.
Reutlingen – Bez układów scalonych półprzewodnikowych trudno wyobrazić sobie współczesne samochody. Mikroskopijne układy scalone są kluczową technologią współczesnego świata i jednym z najważniejszych komponentów systemów elektrycznych – także w motoryzacji. Sterują one pracą napędu i zachowaniem samochodu w czasie jazdy, podają nawigacji kierunek jazdy i przekazują poduszce sterującej impuls sygnał otwarcia się. Bosch produkuje układy scalone półprzewodnikowe od ponad 45 lat i jest jednym z wiodących producentów tych układów dla zastosowań w motoryzacji. – Pomimo długiej historii układy scalone przewodnikowe to przede wszystkim przyszłość. Trudno dziś wyobrazić sobie samochód bez tych ważnych elementów innowacyjnej mobilności – mówi Jens Fabrowsky, członek zarządu działu branżowego Bosch Automotive Electronics. W 2016 roku w każdym nowo zarejestrowanym samochodzie znajdowało się średnio dziewięć układów scalonych Bosch. – W przypadku układów scalonych półprzewodnikowych do pojazdów dysponujemy poważnym atutem: firma Bosch, jako jedyna na świecie działa równocześnie w branży motoryzacyjnej i w branży półprzewodników – mówi Fabrowsky. W roku 2018 w każdym nowym pojeździe znajdują się układy scalone półprzewodnikowe o wartości 370 USD (źródło: ZVEI). Zapotrzebowanie na układy scalone w samochodach będzie w kolejnych latach wzrastać za sprawą postępującej elektryfikacji i automatyzacji pojazdów.
 
Królewska dyscyplina: półprzewodniki dla motoryzacji
Globalny rynek półprzewodników ma wartość wielu miliardów dolarów: Gartner szacuje, że w 2018 roku obroty ze światowej sprzedaży półprzewodników wyniosą 451 mld USD. Tylko do roku 2019 rynek ten będzie wzrastał rocznie o ponad 5% (źródło: PwC).
– Wzrost ze sprzedaży układów scalonych półprzewodnikowych generowany przez Grupę Bosch jest wyższy od wzrostu rynku – mówi Fabrowsky. Za wiodący obszar rynku półprzewodników uważa się układy scalone półprzewodnikowe dla pojazdów. Już w roku 1970 Bosch wprowadził na rynek motoryzacyjny inteligentne układy scalone zaprojektowane do realizacji określonych zadań (ASIC). W samochodzie układy scalone są narażone na silne wibracje i działanie ekstremalnych temperatur: znacznie poniżej punktu zamarzania i znacznie powyżej punktu wrzenia wody. Oznacza to, że te komponenty muszą spełniać wyższe wymagania pod względem wytrzymałości. Aby układy scalone półprzewodnikowe mogły sprostać tak trudnym warunkom w całym okresie eksploatacji pojazdu, ich odpowiednie zaprojektowanie wymaga zwiększonych kosztów. Bosch występuje tutaj w szczególnej, podwójnej roli: podczas gdy inne firmy potrafią wprawdzie przetwarzać informacje pozyskiwane przez układy scalone, Bosch dysponuje także wiedzą dotyczącą zasad działania układów scalonych i sposobów, w jaki dane są pobierane i przekazywane do poszczególnych układów w pojeździe. – Nasz szeroki know-how w dziedzinie układów scalonych półprzewodnikowych pomaga nam projektować zarówno nowe funkcje w pojazdach, jak i produkować coraz lepsze układy scalone – mówi Fabrowsky. W obszarze rozwoju i produkcji układów scalonych półprzewodnikowych Bosch jest w posiadaniu ponad 1 500 patentów i wniosków patentowych.
 
Rosnący popyt dzięki elektromobilności i układom wspomagającym
Aktualna oferta Bosch układów scalonych półprzewodnikowych obejmuje przede wszystkim czujniki mikromechaniczne (MEMS), układy ASIC do sterowników w pojazdach i półprzewodnikowe elementy mocy. Bez tych ostatnich nie mogłoby działać żadne auto hybrydowe ani elektryczne. Sterują one pracą silnika elektrycznego i zapewniają możliwie efektywne wykorzystanie energii akumulatora. – Półprzewodnikowe elementy mocy do pojazdów hybrydowych i elektrycznych są dla firmy Bosch czynnikiem wzrostu – mówi Fabrowsky. Oprócz elektryfikacji, za wzrost odpowiadają także układy wspomagające, dzięki którym w pojazdach pojawia się coraz więcej układów scalonych i coraz więcej nowych funkcji. Układy scalone z wbudowaną „inteligencją”, tzw. układy ASIC, są zaprojektowane do realizacji konkretnych zadań i sterują np. otwarciem poduszki powietrznej. Sterują one zachowaniem samochodów w czasie jazdy, dbając o ich bezpieczeństwo, i poprawiają sygnał pomiarowy czujników radarowych, tak aby układ automatycznego utrzymywania odstępu zawsze działał niezawodnie. – Rozwój układów wspomagających i zautomatyzowanej jazdy jest możliwy dzięki postępowi w mikroelektronice – mówi Fabrowsky. Mikrosystemy elektromechaniczne – w skrócie MEMS – produkowane przez firmę Bosch są organami zmysłów nowoczesnych pojazdów. Dostarczają one sterownikom w pojeździe ważnych informacji dotyczących zachowania pojazdu, np. tego, czy w danej chwili pojazd hamuje, przyspiesza czy wpadł w poślizg i obraca się na śliskiej nawierzchni. Dzięki takim informacjom elektroniczny układ ESP zapewnia stabilny tor jazdy samochodów osobowych i ciężarowych, a nawet motocykli.
 
Czujniki MEMS informują biegaczy o spalaniu kalorii
Możliwości układów scalonych półprzewodnikowych, jako technologii o kluczowym znaczeniu dla Internetu rzeczy (IoT) wykraczają daleko poza zastosowania w motoryzacji. Czujniki MEMS produkcji Bosch można znaleźć w więcej niż co drugim smartfonie na świecie, a także w opaskach fitness, dronach, konsolach do gier i zastosowaniach Smart Home. Bosch jest pionierem i wiodącym w świecie producentem czujników MEMS. Przed ponad 20 laty koncern technologiczno-usługowy samodzielnie opracował metodę produkcji elementów półprzewodnikowych, nosi ona nazwę „Proces Bosch”.
 
Miliard na jedną z najnowocześniejszych fabryk w Europie
Strategię wzrostu w segmencie układów scalonych półprzewodnikowych potwierdza największy w dotychczasowej historii przedsiębiorstwa jednostkowy projekt inwestycyjny: Bosch zainwestuje około jednego miliarda euro w nową fabrykę w Dreźnie, która będzie produkować układy scalone półprzewodnikowe w technologii 300 mm. Produkcja pilotażowa rozpocznie się po zakończeniu fazy rozruchu, co nastąpi prawdopodobnie pod koniec 2021 roku. W porównaniu do stosowanych technologii 150 i 200 mm, technologia 300 mm umożliwia osiągnięcie lepszego efektu skali. Do obsługi wysoce zautomatyzowanej produkcji układów scalonych zostanie zatrudnionych około 700 pracowników, których zadaniem będzie planowanie produkcji, zarządzanie nią i nadzór. W Dreźnie powstanie druga po Reutlingen fabryka półprzewodników Bosch w Niemczech. Pozwoli to przedsiębiorstwu rozszerzyć moce produkcyjne i jeszcze bardziej umocnić pozycję konkurencyjną na światowym rynku.

foto Bosch
2018112301 / 23.11.2018 / Różne / BOSCH /

Nadchodzi era wodoru: Bosch rozpoczyna produkcję seryjną modułu zasilania opartego na ogniwach paliwowych
Bosch wkracza w erę mobilności opartej na wodorze. Niemiecki dostawca technologii i usług rozpoczął w swoim zakładzie w Stuttgarcie-Feuerbach produkcję seryjną modułu zasilania opartego na ogniwach paliwowych.

GCM 18V-216: Akumulatorowa ukośnica o wydajności narzędzia sieciowego
Chociaż elektronarzędzie jest kompaktowe, lekkie i można je łatwo przenosić jedną ręką, nadal umożliwia imponującą głębokość cięcia na poziomie 70 mm co jest najlepszym wynikiem w klasie pił ukosowych 216 mm. Narzędzie wyposażone w ergonomiczny uchwyt oraz diodę LED, która oświetla obszar cięcia oraz laser, który umożliwia precyzyjne ustawienie linii cięcia.

Więcej niż widzi ludzkie oko: nowa generacja inteligentnych okularów z technologią Bosch
Na targach elektroniki użytkowej CES® 2020 w Las Vegas, spółka Bosch Sensortec prezentuje wyjątkowy optyczny system Light Drive do inteligentnych okularów. System Light Drive nie wymaga dodatkowego zewnętrznego wyświetlacza, ani kamery – elementów, z powodu których inteligentne okulary nie odniosły dotąd spektakularnego sukcesu rynkowego.

Kamera Bosch z zastosowaniem sztucznej inteligencji wspomaga kierowcę i umożliwia automatyzację jazdy
Bosch chce być liderem na rynku kamer

Bezpieczeństwo dziecka i komfort rodziców: Bosch wprowadza na rynek inteligentny napęd elektryczny do wózków dziecięcych
Napęd eStroller testowany w tunelu aerodynamicznym

Światowa premiera nowego pojazdu koncepcyjnego Bosch do transportu wahadłowego
Minimalistyczna, ale przestronna bryła wypełniona światłem, z futurystycznym poszyciem zewnętrznym składającym się z ekranów i szkła – tak architekci mogliby opisać nowatorską budowlę, choć w rzeczywistości opis pasuje również do zupełnie nowej klasy pojazdów, które zmieniają pojmowanie mobilności.

Robotyka w służbie niepełnosprawnych
Projekt badawczy realizowany przez Bosch, Fraunhofer oraz ISAK wspiera integrację osób niepełnosprawnych

Most Hongkong-Zhuhai-Makau z systemami zabezpieczeń Bosch
Otwarcie najdłuższej na świecie przeprawy morskiej w rozwijającym się regionie zwanym Chińską Doliną Krzemową

Sztuczna inteligencja: Niemcy nie boją się pracować z robotami
Na konferencji poświęconej sztucznej inteligencji Bosch prezentuje wyniki badania

Bosch i Daimler automatyzują usługi współdzielenia przejazdów
San José w stanie Kalifornia pilotażowym miastem do testowania usług współdzielenia pojazdów

Półprzewodniki rynkiem przyszłości
Sprzedaż Bosch wzrasta w tempie szybszym niż rynek

Autonomiczna jazda w miastach: Bosch i Daimler skorzystają z platformy sztucznej inteligencji udostępnionej przez spółkę Nvidia
Autonomiczne pojazdy to zaawansowane komputery. Jest to o tyle ważne, że samochody te mają poruszać się samodzielnie po ulicach w oparciu o informacje z wielu różnych czujników. W ramach współpracy w obszarze autonomicznej jazdy w miastach, spółki Bosch i Daimler określiły wymaganą moc obliczeniową dla swojego systemu jazdy.

Interesting video


electronica—Leading the way to the All Electric Society


GAMING, AKCESORIA KOMPUTEROWE I NIE TYLKO


New video for Pilot VX


electronica 2024, 12.11.-15.11.2024, Munich, DE


Video Report from AMPER 2022

Firma tygodnia

Texas Instruments


Spis firm


Texas Instruments


MikroElektronika d.o.o.


PULSIV


Panasonic Industry


Cambridge GaN Devices


Traco Power


BALLUFF


Seica


PEI-Genesis


KEYENCE


CML Microcircuits


SAMTEC


ams-OSRAM


INTEL


TDK Corporation


Giada


RS group


NOKIA


ANRITSU


Digi-Key Electronics


AERS


Flex Power Modules


Danisense


BINDER


Parker Hannifin


DANFOSS


MOXA


Alliance Memory


Intelliconnect (Europe) Ltd.


KIOXIA Europe GmbH



Kalendarz
DistribuTECH, 11.2.-13.2.2025, Dallas, TX
embedded world 2025, Nuremberg, 11.–13.3.2025
AMPER 2025, Brno, CZ, 18.-20.3.2025
productronica China, Shanghai, 26.-28.3.2025
electronica China 2025, Shanghai, 15.-17.4.2025
electronica India 2025, Dehli, 17.-19.9.2025
productronica 2025, München, DE, 18.-21.11.2025
SEMICON Europa, München, DE, 18.-21.11.2025
electronica 2026, München, DE, 10.-13.11.2026

Interesting video
The ISS Design Challenge ...


Interesting video
Mouser Electronics Warehouse Tour with Grant Imahara



naše portály dle jazyka:

česko/slovenská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ

anglická jazyková verze:
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.COMPONENTS.ONLINE

polská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL

ruská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU
naše portály dle zaměření:

ELEKTRONIKA.ONLINE :
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru

ELEKTRONIK-INFO:
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU

COMPONENTS:
WWW.COMPONENTS.ONLINE
  kontakt:

MALUTKI media s.r.o.
Těrlická 475/22
735 35 Horní Suchá
tel. 00420-603531605
e-mail: info@malutki-media.com



All trademarks are the property of their respective owners.
ISSN 1801-3813