Spis firm
 

Texas Instruments
 

MikroElektronika d.o.o.
 

PULSIV
 

Panasonic Industry
 

Cambridge GaN Devices
 

Traco Power
 

BALLUFF
 

Seica
 

PEI-Genesis
 

KEYENCE
 

CML Microcircuits
 

SAMTEC
 

ams-OSRAM
 

INTEL
 

TDK Corporation

18.01.2025 2:56:24
bloky
maketa
HomePage
Komponenty elektroniczne
Embedded
Automatyzacja przemysłu
Ochrona
Technika pomiarowa
Narzędzia
Elektromobilność
Energia słoneczna
Oświetlenie
Praca
Targi, Szkolenia, Wydarzenia
Online wydarzenia
Wideoteka
Różne

Galaxy A16
 
Galaxy A16 – nowy budżetowy smartfon w r
POLOLU-4980
 
MINIATUROWE PRZETWORNICE STEP-UP/STEP-DO
MANSON SDP-2210
 
PROGRAMOWALNY ZASILACZ LABORATORYJNY MAN
ThinkPad Laptop
 
Portfolio laptopów ThinkPad inspiruje pr
DPI 750E
 
RS Components oferuje szereg ulepszonych
conga-TR4
 
Komputer modułowy COM Express firmy cong
BHI260AB
 
An All-in-One Programmable Smart Sensor
SMI200
 
Nowe spojrzenie na klasykę: Kompaktowy i
BAHCO
 
Zestaw izolowanych kluczy BAHCO
s-Sense
 
Moduły s-Sense firmy R&D SOFTWARE SOLUTI

Sztuczna inteligencja: Niemcy nie boją się pracować z robotami
Na konferencji poświęconej sztucznej inteligencji Bosch prezentuje wyniki badania
  • Niemcy widzą duże korzyści, jakie oferuje sztuczna inteligencja w dziedzinach takich jak mobilność i produkcja
  • Co drugi ankietowany nie miałby nic przeciwko współpracy z robotem
  • Członek Zarządu Bosch dr Michael Bolle: – Człowiek sprawuje kontrolę nad sztuczną inteligencją.

Stuttgart – W domach, na ulicach i w pracy – sztuczna inteligencja (SI) w zasadniczy sposób zmieni świat. Przy tym nie wszystko to dopiero kwestia przyszłości: na przykład współczesne smartfony już dziś posiadają inteligentnych asystentów głosowych, w medycynie natomiast sztuczna inteligencja jest wykorzystywana do diagnostyki. Jednak nawet jeśli inteligentne systemy już dziś są częścią naszej rzeczywistości, większość Niemców (85%) nie ma jeszcze świadomości, w jakich obszarach obecnie wykorzystuje się sztuczną inteligencję. Podobnie ma się sprawa, jeśli chodzi o wiedzę: co prawda większość ankietowanych (82%) zna pojęcie sztucznej inteligencji, to jednak ponad połowa (53%) wie tylko w przybliżeniu, co ono oznacza. Wykazało to reprezentatywne badanie przeprowadzone przez firmę Bosch oraz instytut badań rynkowych Innofact z okazji sympozjum poświęconego sztucznej inteligencji AI CON, podczas którego ponad 200 ekspertów dyskutowało na temat szans i wyzwań, jakie stoją przed sztuczną inteligencją i które odbyło się w Renningen pod Stuttgartem. – Im większy wpływ mają inteligentne systemy na codzienność, tym ważniejsze jest wskazanie ludziom korzyści, jakie z tego płyną i zyskanie ich akceptacji dla tej ważnej technologii – powiedział dr Michael Bolle, członek Zarządu pełniący funkcję dyrektora ds. technologii cyfrowych i techniki w spółce Bosch.
 
Brak obaw przed robotami
Przykładem korzyści, jakie przynosi sztuczna inteligencja, są autonomiczne samochody. Bosch pracuje nad tym, aby ruch drogowy był bezwypadkowy, bezemisyjny i bezstresowy. Obecnie błąd ludzki jest przyczyną dziewięciu na dziesięć wypadków drogowych. Zaawansowana technologia wykorzystująca sztuczną inteligencję mogłaby zapobiec dużej liczbie tych wypadków. Innym obszarem jest zintegrowana w sieci produkcja: w inteligentnych zakładach ludzie i maszyny będą tworzyć wspólnie inteligentną załogę – roboty przejmą od ludzi uciążliwe lub niebezpieczne zadania, będą mogły wykorzystywać doświadczenie w procesie uczenia się i w ten sposób odciążą pracowników. Jest to perspektywa, którą skłonna byłaby zaakceptować większość Niemców. Dwie trzecie ankietowanych (67%) widzi duże korzyści w wykorzystaniu sztucznej inteligencji w takich obszarach jak produkcja i mobilność. Otwarcie wyrażają oni gotowość współpracy z robotem w przyszłości, jeśli miałby on przejąć od nich rutynowe zadania: co drugi ankietowany (50%) może to sobie wyobrazić, a zyskany w ten sposób czas w pracy wykorzystałby przede wszystkim na działania społeczne lub kreatywne. Różnice pod względem korzyści płynących z wykorzystania sztucznej inteligencji ujawniają się w zależności od wieku respondentów: zwłaszcza w grupie osób w wieku 18–29 lat także smartfon i miejsce zamieszkania są uważane za obszary, w których według respondentów sztuczna inteligencja mogłaby być przydatna.
 
Badania nad bezpieczną, trwałą i przewidywalną sztuczną inteligencją
Aby rozwinąć posiadane kompetencje w dziedzinie sztucznej inteligencji, spółka otworzyła na początku roku 2017 Bosch Center for Artificial Intelligence (BCAI). Głównym zadaniem BCAI jest zbadanie reguł wykorzystywanych przez maszyny w procesie uczenia się oraz wniosków, jakie maszyny wyciągają z przyswajanych treści. Aby wesprzeć młodych badaczy w tym obszarze, w przyszłym roku Bosch po raz pierwszy rozpisze konkurs Bosch AI Young Researcher Award, przeznaczając na niego kwotę 50 000 EUR. – Prowadzimy badania nad sztuczną inteligencją, która będzie bezpieczna, trwała i przewidywalna – powiedział dyrektor ds. badań w spółce Bosch, prof. Thomas Kropf. – Sztuczna inteligencja będzie stanowić dopełnienie ludzkich możliwości. – Aby wesprzeć badania w obszarze sztucznej inteligencji, Bosch wraz z partnerami ze świata nauki, gospodarki i polityki powołali do życia pod koniec 2016 roku inicjatywę Cyber Valley. – W ramach Cyber Valley naukowcy oraz podmioty gospodarcze stworzą wspólnie ekosystem zapewniający najlepsze warunki dla rozwoju sztucznej inteligencji – powiedział prof. Bernhard Schölkopf, dyrektor w instytucie Maxa Plancka (Max-Planck-Institut für Intelligente Systeme) w Tybindze z okazji sympozjum AI CON. Celem jest możliwie szybki transfer wyników badań naukowych do przemysłu, sprowadzenie wysoce wykwalifikowanych badaczy z całego świata, a także kształcenie i utrzymanie na miejscu specjalistów w dziedzinie sztucznej inteligencji.
 
Rozbudowa sieci, pogłębienie wymiany
Sympozjum AI CON, które odbywa się po raz pierwszy, zostało zorganizowane przez BCAI oraz wspólną inicjatywę Cyber Valley. Celem jest integracja wiodących ekspertów w dziedzinie sztucznej inteligencji wywodzących się ze świata przemysłu i nauki, w celu wysondowania szans i wyzwań związanych z rozwojem tej technologii. Na liście mówców, oprócz ekspertów Bosch takich jak dr Michael Bolle i dr Christoph Peylo (dyrektor BCAI) znalazł się także prof. Bernhard Schölkopf, jeden z wiodących w świecie naukowców w dziedzinie uczenia maszynowego. Obecni byli także goście z USA (Carnegie Mellon University), Szwajcarii (ETH Zürich), Austrii, Izraela oraz Wielkiej Brytanii.  
 
Ankieta: W czasie reprezentatywnego badania na temat sztucznej inteligencji instytut badań rynkowych Innofact na zlecenie firmy Bosch przebadał 1 022 osoby w wieku od 18 do 69 lat. Badanie zostało przeprowadzone w październiku 2018 roku.

 

foto Bosch

2018112303 / 03.12.2018 / Różne / BOSCH /

Nadchodzi era wodoru: Bosch rozpoczyna produkcję seryjną modułu zasilania opartego na ogniwach paliwowych
Bosch wkracza w erę mobilności opartej na wodorze. Niemiecki dostawca technologii i usług rozpoczął w swoim zakładzie w Stuttgarcie-Feuerbach produkcję seryjną modułu zasilania opartego na ogniwach paliwowych.

GCM 18V-216: Akumulatorowa ukośnica o wydajności narzędzia sieciowego
Chociaż elektronarzędzie jest kompaktowe, lekkie i można je łatwo przenosić jedną ręką, nadal umożliwia imponującą głębokość cięcia na poziomie 70 mm co jest najlepszym wynikiem w klasie pił ukosowych 216 mm. Narzędzie wyposażone w ergonomiczny uchwyt oraz diodę LED, która oświetla obszar cięcia oraz laser, który umożliwia precyzyjne ustawienie linii cięcia.

Więcej niż widzi ludzkie oko: nowa generacja inteligentnych okularów z technologią Bosch
Na targach elektroniki użytkowej CES® 2020 w Las Vegas, spółka Bosch Sensortec prezentuje wyjątkowy optyczny system Light Drive do inteligentnych okularów. System Light Drive nie wymaga dodatkowego zewnętrznego wyświetlacza, ani kamery – elementów, z powodu których inteligentne okulary nie odniosły dotąd spektakularnego sukcesu rynkowego.

Kamera Bosch z zastosowaniem sztucznej inteligencji wspomaga kierowcę i umożliwia automatyzację jazdy
Bosch chce być liderem na rynku kamer

Bezpieczeństwo dziecka i komfort rodziców: Bosch wprowadza na rynek inteligentny napęd elektryczny do wózków dziecięcych
Napęd eStroller testowany w tunelu aerodynamicznym

Światowa premiera nowego pojazdu koncepcyjnego Bosch do transportu wahadłowego
Minimalistyczna, ale przestronna bryła wypełniona światłem, z futurystycznym poszyciem zewnętrznym składającym się z ekranów i szkła – tak architekci mogliby opisać nowatorską budowlę, choć w rzeczywistości opis pasuje również do zupełnie nowej klasy pojazdów, które zmieniają pojmowanie mobilności.

Robotyka w służbie niepełnosprawnych
Projekt badawczy realizowany przez Bosch, Fraunhofer oraz ISAK wspiera integrację osób niepełnosprawnych

Most Hongkong-Zhuhai-Makau z systemami zabezpieczeń Bosch
Otwarcie najdłuższej na świecie przeprawy morskiej w rozwijającym się regionie zwanym Chińską Doliną Krzemową

Sztuczna inteligencja: Niemcy nie boją się pracować z robotami
Na konferencji poświęconej sztucznej inteligencji Bosch prezentuje wyniki badania

Bosch i Daimler automatyzują usługi współdzielenia przejazdów
San José w stanie Kalifornia pilotażowym miastem do testowania usług współdzielenia pojazdów

Półprzewodniki rynkiem przyszłości
Sprzedaż Bosch wzrasta w tempie szybszym niż rynek

Autonomiczna jazda w miastach: Bosch i Daimler skorzystają z platformy sztucznej inteligencji udostępnionej przez spółkę Nvidia
Autonomiczne pojazdy to zaawansowane komputery. Jest to o tyle ważne, że samochody te mają poruszać się samodzielnie po ulicach w oparciu o informacje z wielu różnych czujników. W ramach współpracy w obszarze autonomicznej jazdy w miastach, spółki Bosch i Daimler określiły wymaganą moc obliczeniową dla swojego systemu jazdy.

Interesting video


electronica—Leading the way to the All Electric Society


GAMING, AKCESORIA KOMPUTEROWE I NIE TYLKO


New video for Pilot VX


electronica 2024, 12.11.-15.11.2024, Munich, DE


Video Report from AMPER 2022

Firma tygodnia

Texas Instruments


Spis firm


Texas Instruments


MikroElektronika d.o.o.


PULSIV


Panasonic Industry


Cambridge GaN Devices


Traco Power


BALLUFF


Seica


PEI-Genesis


KEYENCE


CML Microcircuits


SAMTEC


ams-OSRAM


INTEL


TDK Corporation


Giada


RS group


NOKIA


ANRITSU


Digi-Key Electronics


AERS


Flex Power Modules


Danisense


BINDER


Parker Hannifin


DANFOSS


MOXA


Alliance Memory


Intelliconnect (Europe) Ltd.


KIOXIA Europe GmbH



Kalendarz
DistribuTECH, 11.2.-13.2.2025, Dallas, TX
embedded world 2025, Nuremberg, 11.–13.3.2025
AMPER 2025, Brno, CZ, 18.-20.3.2025
productronica China, Shanghai, 26.-28.3.2025
electronica China 2025, Shanghai, 15.-17.4.2025
electronica India 2025, Dehli, 17.-19.9.2025
productronica 2025, München, DE, 18.-21.11.2025
SEMICON Europa, München, DE, 18.-21.11.2025
electronica 2026, München, DE, 10.-13.11.2026

Interesting video
The ISS Design Challenge ...


Interesting video
Mouser Electronics Warehouse Tour with Grant Imahara



naše portály dle jazyka:

česko/slovenská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ

anglická jazyková verze:
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.COMPONENTS.ONLINE

polská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL

ruská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU
naše portály dle zaměření:

ELEKTRONIKA.ONLINE :
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru

ELEKTRONIK-INFO:
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU

COMPONENTS:
WWW.COMPONENTS.ONLINE
  kontakt:

MALUTKI media s.r.o.
Těrlická 475/22
735 35 Horní Suchá
tel. 00420-603531605
e-mail: info@malutki-media.com



All trademarks are the property of their respective owners.
ISSN 1801-3813