Stuttgart – Roboty coraz częściej są wykorzystywane w halach produkcyjnych, co powoduje zmiany środowiska i procedur pracy. Jak zatem wygląda nowe miejsce pracy i jak funkcjonuje podział zadań pomiędzy ludźmi a maszynami? Oraz jakie możliwości zapewnienia atrakcyjnej pracy i integracji oferują roboty, zwłaszcza w przypadku osób niepełnosprawnych? Odpowiedzi na te pytania może dostarczyć projekt AQUIAS (w tłumaczeniu: Jakość pracy poprzez indywidualnie dostosowany podział zadań pomiędzy robotami oraz pracownikami produkcji, w tym osobami o dużym stopniu niepełnosprawności), realizowany przez Robert Bosch GmbH, Fraunhofer-Institut für Arbeitswirtschaft und Organisation IAO, Fraunhofer-Institut für Produktionstechnik und Automatisierung IPA oraz ISAK GmbH. Projekt jest finansowany przez Federalne Ministerstwo Oświaty i Badań Naukowych (BMBF).
Bardziej atrakcyjna praca
Inicjatorzy projektu AQUIAS oryginalnie podeszli do tematu: wykorzystują oni robota asystującego APAS firmy Bosch w firmie ISAK GmbH, zatrudniającej pracowników o dużym stopniu niepełnosprawności. APAS jest stosowany przy montażu urządzeń sanitarnych. Kiedyś pracownik musiał nawet 8 000 razy dziennie obsłużyć ręcznie prasę dźwigniową, aby połączyć ze sobą niewielkie części, dziś tę monotonną i ciężką fizycznie pracę wykonuje robot. Odciąża w ten sposób pracownika i umożliwia mu skoncentrowanie się na kontroli jakości wykonanego zadania.
W ramach projektu udało się poprawić jakość pracy: wyeliminowanie czynności wymagających dużego wysiłku pomogło stworzyć przestrzeń dla bardziej wartościowych zadań i kontaktów międzyludzkich. – Doprowadziliśmy do sytuacji, w której zadania uciążliwe fizycznie i psychicznie dla człowieka przejęły roboty. Wszystkie inne zadania, takie jak przygotowanie do poszczególnych etapów pracy czy kontrola jakości, pozostają w gestii pracownika, dzięki czemu możemy dbać o urozmaicenie wykonywanych czynności – podsumowuje koordynator projektu David Kremer z instytutu Fraunhofer IAO. Dzięki temu osoby niepełnosprawne mają lepsze perspektywy zawodowe, a także możliwość uczestniczenia w innowacyjnych procesach produkcyjnych.
Dostosowanie rozwiązań w zakresie robotyki do indywidualnych wymagań
Aby w przyszłości można było korzystać z przełomowych rozwiązań oferowanych przez robotykę w firmie ISAK GmbH, Bosch dostosował stanowisko pracy do warunków produkcyjnych oraz zróżnicowanych potrzeb pracowników. W tym celu trzeba było na nowo skonfigurować interfejsy umożliwiające komunikację pomiędzy człowiekiem a maszyną. Dzięki temu robot dopasowuje się elastycznie do indywidualnej wysokości stołu, a specjalna powłoka ramienia robota wyposażona w czujniki umożliwia robotowi współpracę z ludźmi bez dodatkowych zabezpieczeń: jeśli pracownik znajdzie się zbyt blisko, robot APAS automatycznie zatrzymuje wykonywany ruch. Umożliwia to bezpieczne przekazywanie obrabianych elementów i zapobieganie kolizjom.
Nauka od pracowników o znacznym stopniu niepełnosprawności
– Podczas realizacji projektu AQUIAS chcielibyśmy nauczyć się od pracowników o dużym stopniu niepełnosprawności, jak można poprawić interakcje pomiędzy człowiekiem a robotem. Wymagania, jakie musi spełniać robot asystujący, są bardzo różnorodne i często odbiegają od norm. Dlatego opracowujemy indywidualne rozwiązania i stale rozszerzamy spektrum sytuacji i zadań, podczas których APAS może wspierać pracownika – mówi Wolfgang Pomrehn, Product Manager ds. systemów APAS w spółce Bosch. Na podstawie ustaleń opracowujemy działania służące dalszej poprawie wykorzystania robotów w produkcji i logistyce. Bosch planuje stworzyć w swoim zakładzie w Blaichach nowe miejsca pracy dla pracowników, w tym dla osób niepełnosprawnych. W centrum zainteresowania jest tutaj obsługa ciężkich bloków aluminiowych dla przemysłu motoryzacyjnego, które w procesie optycznej kontroli jakości muszą być przemieszczane pod mikroskopem.
Robot asystujący APAS
Roboty asystujące, takie jak APAS, umożliwiają bezpieczną współpracę pomiędzy ludźmi a maszynami i stanowią część koncepcji Przemysłu 4.0 firmy Bosch. Aktualnie robot jest wykorzystywany całodobowo w systemie pracy zmianowej w ok. 20 zakładach Bosch. Także inne renomowane firmy z branży motoryzacyjnej i elektrotechnicznej oraz sterowań i automatyzacji z powodzeniem wykorzystują roboty APAS w produkcji.
Więcej informacji na stronie: