Spis firm
 

MikroElektronika d.o.o.
 

PULSIV
 

Panasonic Industry
 

Cambridge GaN Devices
 

Traco Power
 

BALLUFF
 

Seica
 

PEI-Genesis
 

KEYENCE
 

CML Microcircuits
 

SAMTEC
 

ams-OSRAM
 

INTEL
 

TDK Corporation
 

Giada

21.11.2024 9:08:15
bloky
maketa
HomePage
Komponenty elektroniczne
Embedded
Automatyzacja przemysłu
Ochrona
Technika pomiarowa
Narzędzia
Elektromobilność
Energia słoneczna
Oświetlenie
Praca
Targi, Szkolenia, Wydarzenia
Online wydarzenia
Wideoteka
Różne

Galaxy A16
 
Galaxy A16 – nowy budżetowy smartfon w r
POLOLU-4980
 
MINIATUROWE PRZETWORNICE STEP-UP/STEP-DO
MANSON SDP-2210
 
PROGRAMOWALNY ZASILACZ LABORATORYJNY MAN
ThinkPad Laptop
 
Portfolio laptopów ThinkPad inspiruje pr
DPI 750E
 
RS Components oferuje szereg ulepszonych
conga-TR4
 
Komputer modułowy COM Express firmy cong
BHI260AB
 
An All-in-One Programmable Smart Sensor
SMI200
 
Nowe spojrzenie na klasykę: Kompaktowy i
BAHCO
 
Zestaw izolowanych kluczy BAHCO
s-Sense
 
Moduły s-Sense firmy R&D SOFTWARE SOLUTI

Czego możesz nie wiedzieć o przełącznikach...
Najważniejsze informacje można znaleźć na samym przełączniku kołyskowym, zakładając, że użytkownik zna podstawowe oznaczenia.

Na przełączniku kołyskowym nie ma wystarczająco dużo miejsca do zamieszczania obszernych opisów. Mimo to można tam znaleźć wiele istotnych informacji. Przy pomocy poniższego przykładu wyjaśniamy, co oznaczają informacje zamieszczone na przełączniku. Warto zapoznać się z tymi oznaczeniami – nie zajmie to dużo czasu, a informacje mogą okazać się przydatne.

A. Logo firmy Marquardt
B. Nr seryjny produktu firmy Marquardt

C. Napięcie znamionowe dla prądu przemiennego (AC)
Elektryczne wartości odniesienia, tj. maksymalne dopuszczalne obciążenie elektryczne w pracy ciągłej określone dla danej serii przełączników. Większość przełączników firmy Marquardt można stosować w przypadku obciążenia oporem czynnym i obciążenia silnika. W przypadku danych technicznych dotyczących mocy referencyjnej – dane w nawiasie, np. 16 (4) A 250 V AC – wartość przed nawiasami wskazuje prąd wyłączenia, a wartości w nawiasach prąd znamionowy silnika.
G. Napięcie znamionowe dla prądu przemiennego (AC) (USA, Canada)
W przypadku przełączników zatwierdzanych przez organy kontrolne w USA (UL) i Kanadzie (CSA), posiadają one dodatkowe oznaczenia, zgodnie z normami amerykańskimi. Obciążenie silnika może być również wskazane w KM (koniach mechanicznych) zgodnie z oznaczeniem stosowanym w Ameryce Północnej. Z punktu widzenia mechaniki, jeden koń mechaniczny (1KM) równy jest sile pozwalającej na uniesienie masy 33 000 funtów na wysokość 1 stopy w ciągu 1 minuty (czyli 33 000ft-lb/min). Jeden koń mechaniczny (1 KM) jest równy 746 W mocy elektrycznej.

Silnik prądu przemiennego pobiera sześć do ośmiu razy więcej energii podczas rozruchu niż podczas pracy ciągłej. Jeśli podana jest moc znamionowa, oznacza to, że przełącznik nadaje się do użycia przy obciążeniach silnika równych danej mocy znamionowej. Jeżeli moc znamionowa nie została podana, przełączniki są testowane na obciążenia indukcyjne/obciążenia bez mocy przy 75% współczynnika mocy.

I. Początkowy prąd rozruchowy Krótkie pojemnościowe wartości szczytowe prądu występują głównie podczas przełączania urządzeń z zasilaczem (np. komputerów, drukarek, faksów, itp.). Czas trwania takich prądów wynosi typowo < 10 ms. Warunki testowe za pomocą specjalnego układu testującego zostały zdefiniowane w normie EN 61058-1 lub IEC 61058-1. Wartości możliwych pojemnościowych początkowych prądów rozruchowych są dostępne dla większości naszych przełączników przeznaczonych do stosowania w urządzeniach. Posiadają one oznaczenia dla prądu trwałego i maksymalnego początkowego prądu rozruchowego, jak również oznaczenie napięcia, np. 5/100 A 250 V AC. Wskazanie dla indukcyjnego prądu rozruchowego to 6-krotna wartość określona dla prądu silnika opisana w nawiasie (np. 24 A przy 12(4) A). Przykładem wysokiego początkowego prądu rozruchowego jest żarówka, która podczas pierwszego włączenia może pobierać do 20 razy więcej energii niż wynosi jej znamionowy prąd pracy.

Napięcie znamionowe dla prądu stałego (AC)
Ponieważ zakres nominalny obciążeń prądu stałego jest bardzo szeroki oraz w bardzo dużym stopniu zależy od zastosowania, wartości znamionowe dla prądu stałego w przypadku większości serii nie są podawane. Co do zasady można przyjąć, że dla niskich prądów podane wartości dla prądu przemiennego (AC) odpowiadają wartościom dla prądu stałego przy skróceniu okresu trwałości do około jednej trzeciej. Ta „zasada” określa najwyższą wartość natężenia, dla którego przełącznik powinien pracować zadowalająco do napięcia 30 V DC. Na przykład przełącznik obliczony na 10A 250VAC prawdopodobnie będzie pracował zadowalająco przy 10A do napięcia 30 VDC.

W przypadku serii, które podają dane techniczne dla napięcia stałego, podany prąd zawsze odnosi się do obciążenia oporem czynnym. Jeżeli dostępne są obciążenia indukcyjne lub pojemnościowe, rozwiązanie musi być sprawdzone poprzez test z obciążeniem pierwotnym.

D. Atesty Niemal wszystkie przełączniki Marquardt zostały sprawdzone zgodnie z normą EN 61058-1 lub IEC 61058-1 oraz (o ile nie podano inaczej) są przeznaczone do warunków użytkowych określonych w wymienionych normach. Posiadają one ujednolicone europejskie oznaczenie ENEC. Atesty w USA i Kanadzie są przyznawane zgodnie z normą UL 61058.

Oznaczenia:

ENEC – Europa (https://www.enec.com/members.php?s=2)
UL – USA
CSA – Kanada

Różne przełączniki z oferty produktów Marquardt są zgodne z normą IEC/EN 60335-1:2001/2002, rozdział 30, dotyczącą elektrycznego sprzętu do użytku domowego i podobnego. W danych technicznych, na rysunkach oraz na etykiecie umieszczanej na najmniejszym opakowaniu, przełączniki te opisywane są symbolem „G”. Wykorzystywane materiały są zgodne z wymaganymi przez normę wartościami dla badania współczynnika palności materiałów rozżarzonym drutem (GWFI) oraz badania temperatury zapalenia materiałów rozżarzonym drutem (GWIT).

E. Częstotliwość przełączania W przypadku przełączników, których oczekiwana roczna ilość wzbudzeń wynosi ponad 2 000 razy, jednostka testująca wyznacza okres trwałości elektrycznej wynoszący > 50 000 cykli przełączania. Większość przełączników Marquardt spełnia te wymagania i posiada oznaczenie 5E4 (50 000 cykli przełączania) jako dodatkową informację w danych znamionowych. Przełączniki bez podanych danych technicznych dotyczących cykli przełączania posiadają wyznaczoną częstotliwość przełączania wynoszącą 10 000 cykli. Dane te odnoszą się do typowych obciążeń opisanych w normie IEC61058-1.

Trwałość
Trwałość mechaniczna to liczba możliwych cykli przełączania bez przyłożonego obciążenia elektrycznego na stykach, natomiast trwałość elektryczna jest określana z uwzględnieniem dopuszczalnej znamionowej mocy elektrycznej przyłożonej do styków. Im niższe jest obciążenie elektryczne, tym bliższy jest okres trwałości elektrycznej do trwałości mechanicznej podczas użytkowania przełącznika w urządzeniu.

F. Temperatura otoczenia  Oznaczenie dopuszczalnej temperatury otoczenia np. T 85 oznacza, że przełącznik można użytkować w maksymalnej temperaturze otoczenia 85°C według kryteriów testowych europejskich norm bezpieczeństwa (EN 61058 i IEC 61058-1). Oznaczenie T85/55 wskazuje, że strona zacisków przełącznika jest przystosowana do pracy w temperaturze otoczenia do 85°C, natomiast strona włączająca (np. przycisk) jest przystosowana do pracy w temperaturze pokojowej 55°C zgodnie w wymaganiami normy. Użytkowanie przełączników poza dopuszczalnymi zakresami temperatur oraz w bardzo wilgotnym lub korozyjnym środowisku może osłabić ich funkcjonowanie. W przypadku przełączników zgodnych z normą UL, temperatura otoczenia jest określana za pomocą wskaźnika RTI (Wskaźnik Temperaturowy Względny) zastosowanych materiałów. W większości przypadków, dopuszczalna temperatura otoczenia dla poliamidów wynosi 65°C. H. Oznaczenia wg normy UL: R87

Odległość styków
Większość przełączników Marquardt do stosowania w urządzeniach oraz niektóre łączniki migowe posiadają odległość styków umożliwiającą pełne rozłączenie od sieci elektrycznej. W większości przypadków odległość otwarcia wynosi powyżej 3 mm. Przełączniki, które nie nadają się do pełnego rozłączenia są oznaczone symbolem μ. Norma IEC 61058-1 dotycząca przełączników wymaga odległości styków > 1,5 mm, norma EN60335 dotycząca elektrycznego sprzętu do użytku domowego i podobnego wymaga odległości styków < 3 mm w zależności od zastosowania, w celu uzyskania pełnego rozłączenie od sieci elektrycznej. W przypadku przełączników z odległością styków wynoszącą < 3 mm, jednostki testujące przeważnie przyjmują odłączenie wtyczki lub zastosowanie urządzenia rozłączającego jako rozłączenie od sieci elektrycznej.
µ = zatwierdzone mikro-otwarcie (<3mm).

Jeżeli odstęp powietrzny pomiędzy stykami przełącznika jest mniejszy niż 3mm w położeniu otwartym, możliwe jest zatwierdzenie mikrootwarcia (µ). Oznaczenie to wskazuje, że przełącznik posiada ogólne zatwierdzenie użytkowe z zastrzeżeniem, że inne urządzenie, takie jak przewód z wtykiem, musi zapewnić dodatkowy sposób rozłączania od głównego źródła zasilania.

W ofercie posiadamy około 50 różnych produktów firmy Marquardt, z których można odczytać poszczególne wartości.  W przypadku problemów z rozszyfrowaniem oznaczeń na przełączniku kołyskowym (lub na innym produkcie) oferowanym przez SOS electronic, skontaktuj się z nami.

Wyślij wiadomość na adres info@soselectronic.pl. Jeżeli nie otrzymamy od Ciebie żadnej wiadomości będzie to oznaczało, że wiesz już wszystko :)

 

źródło: http://www.soselectronic.pl/articles/marquardt/czego-mozesz-nie-wiedziec-o-przelacznikach-2287

 

2019040306 / 10.04.2019 / Komponenty elektroniczne / SOS electronic s.r.o. /

Akumulatory litowo-polimerowe (LiPol) zaprojektowane z myślą o zastosowaniach przemysłowych
Akumulatory litowo-polimerowe 3,7 V firmy EEMB o niezwykle cienkiej konstrukcji, dużej pojemności, wydłużonej żywotności i niewielkiej wadze są idealne dla różnego rodzaju urządzeń mobilnych i nadają się do stosowania nawet w trudnych warunkach przemysłowych.

Połączenie wyjątkowego designu z nowoczesną technologią: FOXNEO
Standardowy produkt dyktuje nowe standardy w branży. Nowa gama produktów FOXNEO od firmy FRIWO całkowicie zmienia myślenie na temat designu zasilaczy.

Król wśród modułów LTE kat. 4
Nowy Quectel EG25-G to moduł LTE kat. 4. Został on specjalnie zoptymalizowany dla zastosowań M2M i IoT. Jest globalnie kompatybilny z siecią 4G i dzięki zastosowaniu technologii 3GPP Rel. 11 LTE zapewnia prędkość transmisji 150 Mbps przy pobieraniu i 50 Mbps przy przesyłaniu danych. Moduł EG25-G jest dostępny na zamówienie.

Zweryfikowane i ulepszone czujniki do pomiaru różnicy ciśnień
Czujniki serii SDP800 firmy SENSIRION to niezawodne rozwiązanie do precyzyjnego pomiaru przepływu powietrza w najbardziej wymagających, ale czułych na koszty, aplikacjach dla ogrzewania, systemów wentylacji i klimatyzacji (HVAC) takich jak kontrola przepływu w systemach wentylacyjnych (VAV), kontrola kotłów, wietrzenie z rekuperacją i monitoring filtrów.

Wsparcie techniczne dla Twojej firmy w ramach naszej „Podróży z Narzędziami”
Przez ostatnie kilka tygodni podróżowaliśmy po świecie, odwiedzając naszych klientów w ich siedzibach. Uważamy, iż nawet w erze cyfrowej warto jest przyjrzeć się produktom na żywo i omówić ich funkcje z przedstawicielem. Nieocenione jest także natychmiastowe doradztwo techniczne.

7 Kolorów listew zaciskowych
Zielony, szary, czarny, niebieski, czerwony, żółty i pomarańczowy - dzięki kolorowym listwom zaciskowym Euroclamp, możliwość nieprawidłowego podłączenia przewodów jest ograniczona do minimum.

Rozszerzamy asortyment produktów IoT o światową markę USR IoT
Nasz nowy dostawca USR IoT, to ekspert w dziedzinie komunikacji przemysłowej opartej na produktach IoT, ze szczególnym uwzględnieniem szeregowych sieci danych i zastosowań M2M. Fakt posiadania systemu zarządzania jakością ISO9001 oraz ponad 20-lat doświadczenia w branży świadczą o wysokich kompetencjach naszego nowego dostawcy.

Złączki przemysłowe o wytrzymałej konstrukcji – szersza gama kolorystyczna, korzystniejsza cena
Złączki serii CA posiadają wzmocnioną obudowę plastikową, dzięki czemu stanowią wysokiej jakości, wydajną alternatywę dla złączek w obudowie metalowej. Są niezawodne nawet w trudnych warunkach pracy przy wysokiej wilgotności i dużym zapyleniu. Poza tym są zawsze łatwe do podłączenia i instalacji. Praktyczna gama kolorystyczna ułatwia montaż i konserwację.

Wypróbuj „PlusMinus” – idealny wkrętak do wyłączników automatycznych i zacisków
Prezentujemy specjalny wkrętak, który nie jest ani płaski, ani krzyżowy, ale łączy najlepsze cechy ich obu – a to naprawdę duży PLUS.

W jaki sposób działa filtr EMC?
Szwajcarska firma Schurter oferuje filtry EMC, dławiki sygnału współbieżnego oraz filtry ze zintegrowanym wlotem mocy, przełącznikiem i bezpiecznikiem. Typowy filtr EMC zawiera dławiki sygnału współbieżnego oraz kondensatory klasy X i Y. Ale jak to działa?

Zhaga. Inteligentne oświetlenia dla inteligentnych miast
Dzięki czujnikom i modułom komunikacyjnym nowoczesne oprawy oświetleniowe LED będą również oprawami inteligentnymi. Kluczowym elementem takich opraw są złączki, takie jak seria LUMAWISE Endurance S. Można je znaleźć w naszej ofercie pod marką TE Connectivity, firmy będącej członkiem konsorcjum Zhaga Consortium – organizacji standaryzującej komponenty oświetlenia LED w miejscach publicznych.

3 praktyczne zestawy multimetrów do rzetelnych pomiarów
Trzy bestsellerowe multimetry przemysłowe Fluke IMSK w trzech zestawach to znakomita okazja, aby zakupić najlepszy na świecie multimetr z multimetrem cęgowym i akcesoriami z 15-procentowym rabatem.

Interesting video


electronica—Leading the way to the All Electric Society


GAMING, AKCESORIA KOMPUTEROWE I NIE TYLKO


New video for Pilot VX


electronica 2024, 12.11.-15.11.2024, Munich, DE


Video Report from AMPER 2022

Firma tygodnia

MikroElektronika d.o.o.


Spis firm


MikroElektronika d.o.o.


PULSIV


Panasonic Industry


Cambridge GaN Devices


Traco Power


BALLUFF


Seica


PEI-Genesis


KEYENCE


CML Microcircuits


SAMTEC


ams-OSRAM


INTEL


TDK Corporation


Giada


RS group


NOKIA


ANRITSU


Digi-Key Electronics


AERS


Flex Power Modules


Danisense


BINDER


Parker Hannifin


DANFOSS


MOXA


Alliance Memory


Intelliconnect (Europe) Ltd.


KIOXIA Europe GmbH


Antenova Ltd



Kalendarz
intersec Dubai 2025, 14.-16.1.2025
DistribuTECH, 11.2.-13.2.2025, Dallas, TX
AMPER 2025, Brno, CZ, 18.-20.3.2025

Interesting video
The ISS Design Challenge ...

Interesting video
Mouser Electronics Warehouse Tour with Grant Imahara


naše portály dle jazyka:

česko/slovenská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ

anglická jazyková verze:
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.COMPONENTS.ONLINE

polská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL

ruská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU
naše portály dle zaměření:

ELEKTRONIKA.ONLINE :
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru

ELEKTRONIK-INFO:
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU

COMPONENTS:
WWW.COMPONENTS.ONLINE
  kontakt:

MALUTKI media s.r.o.
Těrlická 475/22
735 35 Horní Suchá
tel. 00420-603531605
e-mail: info@malutki-media.com



All trademarks are the property of their respective owners.
ISSN 1801-3813