Na pewno spotkałeś się ze skrzynką rozdzielczą, w której brakowało opisu podzespołów, listew zaciskowych lub przewodów. Rozeznanie się w takiej skrzynce jest bardzo trudne, a znalezienie poszukiwanego podzespołu trwa bardzo długo.
W mojej pracy wielokrotnie spotkałem się z tym problemem. Znaczenie prawidłowego, czytelnego i trwałego znakowanie jest w wielu wypadkach niedoceniane. Często stosowana jest na przykład odręcznie zapisana kartka papieru przyklejona do danego elementu.
Takie znakowanie jest oczywiście lepsze niż żadne, ale z drugiej strony pismo po kilku miesiącach blaknie, kartka może się odkleić lub w inny sposób uszkodzić i pojawia się problem. Nie ma on wpływu na funkcjonowanie urządzeń do momentu, aż wystąpi błąd, który trzeba będzie naprawić. W tym momencie brak oznakowania utrudnia orientację w elementach oraz ich prawidłową identyfikację zgodnie z dokumentacją techniczną. Proces wyszukiwania jest też czasochłonny.
Można tego uniknąć poprzez zastosowanie wysokiej jakości znakowania, które nie zostanie zniszczone w następstwie oddziaływania warunków otoczenia i będzie w pełni czytelne przez cały okres użytkowania urządzenia, w którym go użyto. Firma Wago oferuje kompleksowy system znakowania ułatwiający orientację w podzespołach. Przyjrzyjmy się dostępnym możliwościom.
Firma Wago oferuje różnorodne rodzaje oznaczników, które można podzielić na dwie główne kategorie: zadrukowane i zwykłe.
Oznaczniki zadrukowane:
seria 209-50x znacznie ułatwia przygotowanie do znakowania i można ją stosować w zasadzie od razu. Idealnie sprawdza się podczas znakowania zacisków i pojedynczych przewodów. Często jest to znakowanie jedynie numeryczne, ale oczywiście oprócz cyfr i liter można używać również zwykłych znaków i piktogramów.
Oznaczniki zwykłe:
seria 793-501 oferuje pełną dowolność. Można jej używać do znakowania całej wiązki przewodów, poszczególnych podzespołów oraz każdej części, którą należy jednoznacznie oznakować. Znakowanie można przeprowadzić ręcznie przy użyciu specjalnych oznaczników z kolorami odpornymi na ścieranie, np. WAGO 210-110.
Jeżeli potrzebne jest oznaczenie większych ilości, będzie nam potrzebny nieco bardziej zautomatyzowany proces. Do tego celu dostępna jest drukarka termotransferowa smartPRINTER.
Firma Wago produkuje różne rodzaje oznaczników. Dzięki temu możemy zaoferować oznaczniki przewodów, kabli i rur z tworzywa sztucznego w postaci koszulek, które można łatwo nasunąć na element. Mogą one być wcześniej zadrukowane albo można wsunąć do środka etykietę ze stosownym opisem. Oznaczniki mocowane za pomocą opasek zaciskowych do przewodów są bardzo popularne. Można je bardzo łatwo zamocować na przewodzie lub na wężu bez potrzeby rozłączania elementów. Do mocowania na różnorodnych zaciskach i komponentach można wykorzystać mocowanie na zatrzask. Oczywiście istnieją także taśmy i etykiety samoprzylepne do łatwego i szybkiego montażu.
Dostępne jest naprawdę wiele opcji, tak więc nie ma ryzyka pomyłki i zastanawiania się, dokąd prowadzi dany przewód.
Ilustracje oznaczeń:
Ponieważ obraz jest lepszy niż tysiąc słów, przyjrzyjmy się możliwym zastosowaniom systemów znakowania.
Drukarka termotransferowa smartPRINTER z bogatym wyposażeniem dodatkowych pozwala na szybkie i dokładne drukowanie oznaczeń.
Dzięki technologii termotransferu, wydrukowana etykieta może być natychmiast użyta. Nie ma ryzyka rozmycia lub wyblaknięcia oznaczenia. Podczas drukowania większych ilości etykiet, z całą pewnością docenisz możliwość dołączenia mechanizmu tnącego, który przytnie zadrukowaną etykietę dokładnie do wymaganego rozmiaru.
Zdjęcie przedstawia możliwe rozwiązanie oznakowania łączówek za pomocą taśmy znakującej.
Paski dostarczane są na rolkach dostosowanych do różnych rozmiarów zacisków.
Zdjęcie przedstawia znakowanie za pomocą koszulek z opisem.
Dostępne są różne wielkości, odpowiednio do mniejszych i większych rozmiarów przewodów i węży.
Możliwe jest również zastosowanie koszulek kurczliwych lub oznakowania mocowanego za pomocą opasek zaciskowych do przewodów.
Możliwe jest również znakowanie podzespołów za pomocą pasków z taśmą samoprzylepną.
Dostępne są również większe etykiety, na których można zmieścić większą ilość danych, do znakowania większych podzespołów takich jak skrzynki rozdzielcze i różne urządzenia.
Ciekawą opcją wprowadzania opisów jest możliwość automatycznego generowania danych do druku, na przykład z aplikacji CAE (EPLAN, WSCAD, E3).
Wielką pomocą może okazać się darmowy program smartDESIGNER, który nie wymaga instalacji i jest obsługiwany poprzez przeglądarkę www. Dzięki niemu możesz w prosty sposób przygotować kompletne zestawy etykiet w 3D, a następnie wygenerować dane do drukarki smartPRINTER.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat produktów firmy WAGO lub gdy potrzebujesz pomocy, prosimy o kontakt pod adresem info@soselectronic.pl