Trudno o bardziej uniwersalny przyrząd pomiarowy niż oscyloskop. Co więcej, niewiele urządzeń jest poddawanych ciągłemu procesowi udoskonalania, tak jak ma to miejsce w przypadku tych urządzeń. Komponenty, oscyloskopy oraz oprogramowanie sprzętowe do sterowania, dekodowania i regulacji dokładności pomiaru są nieustannie ulepszane.
Oczywiście, wasz dziesięcio-, dwudziestoletni czy nawet starszy oscyloskop może wciąż działać prawidłowo, a nawet – pod pewnymi względami – doskonale. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, iż zarówno możliwości, jak i komfort pracy ze współczesnymi oscyloskopami są wręcz niewiarygodne.
Oscyloskop jest uważany za podstawowy i najważniejszy przyrząd wykorzystywany podczas konstruowania urządzeń elektronicznych. Nawet dla projektantów, którzy pracują nad niemal gotowymi podzespołami lub tworzą głównie oprogramowanie, oscyloskop jest najbardziej efektywnym urządzeniem do wykrywania problemów lub dostrajania systemu jako całości.
Jeżeli jesteście przyzwyczajeni do podstawowego oscyloskopu cyfrowego, prawdopodobnie zdziwi was ilość funkcji oraz możliwości nowoczesnych oscyloskopów.
Przykładowo: Dwa lata temu, oscyloskop RS RTB200x. został zaprezentowany jako ciekawy nowy produkt w naszym artykule Siła jest w dziesiątce. Od tego czasu stał się on jednym z najbardziej udanych modeli w sektorze przyrządów pomiarowych. Biorąc pod uwagę parametry urządzenia, cena tego modelu jest niezwykle atrakcyjna.Już na pierwszy rzut oka RTB200x robi naprawdę dobre wrażenie. Większą część panelu przedniego zajmuje najistotniejszy element urządzenia – duży wyświetlacz o przekątnej 10,1 cali.
Nie ma konieczności wdawania się w szczegóły i prezentowania danych technicznych: poniżej przedstawiamy kilka cech (będących standardem w przypadku droższych urządzeń), które można znaleźć w oscyloskopach Rohde & Schwarz serii RTB 2000.
10-bitowa rozdzielczość gwarantująca dokładniejsze pomiary oraz pamięć pozwalająca na zapisanie 10 milionów próbek
Nic dodać, nic ująć. Zamiast 256 linii mamy ich 1024, co przekłada się na czterokrotnie lepszą rozdzielczość. Tego rodzaju wyświetlacz może okazać się szczególnie przydatny podczas wykonywania pomiarów słabych sygnałów lub kiedy chcemy zbadać niewielkie różnice w sygnałach. Wysoka rozdzielczość jest tutaj ogromną zaletą, ponieważ zapewnia dużo dokładniejszy pomiar niż standardowe oscyloskopy 8-bitowe. Kolejną mocną stroną tego urządzenia jest niskoszumowy konwerter analogowo-cyfrowy.
Duża pamięć, w której zmieścić można 10 mln wzorów, z możliwością rozbudowy do 160 mln wzorów w przypadku pamięci segmentowej.
Komentarze i etykiety na ekranie, łatwe wysyłanie
Czy próbowaliście kiedyś dodać opis do zrzutu ekranu w programie graficznym? Obecnie wiele oscyloskopów RS posiada funkcje dodawania opisów bezpośrednio z poziomu wyświetlacza. Wynik można wyeksportować przy pomocy jednego przycisku na oscyloskopie. I gotowe!
Zdalne sterowanie i wyświetlanie za pośrednictwem sieci LAN
Interfejs webowy działa na tej samej zasadzie, co ręczna obsługa oscyloskopu. Na ekranie komputera widoczny jest kompletny oscyloskop; rozkład i funkcje elementów sterowania odpowiadają rzeczywistości. Niektóre pomiary łatwiej jest wykonać, jeżeli posiadamy możliwość natychmiastowego zapisania zmierzonych wartości na komputerze. Jest to idealne narzędzie dla nauczycieli demonstrujących uczniom sposób funkcjonowania oscyloskopu.
Interfejs ethernet oscyloskopu może być również wykorzystany do bezpośredniego wyświetlenia zawartości ekranu przez projektor multimedialny. To doskonałe narzędzie dla szkół; może być również posłużyć podczas prezentacji urządzeń klientom, np. do pokazania parametrów sprzętu.
Analiza częstotliwościowa (FFT)
Seria RTB200x w wersji podstawowej jest standardowo wyposażona w funkcję analizy częstotliwościowej.
Test maski
Na ekranie pokazuje się okresowy przebieg. Zamiast zdawać się na domysły, czy zachodzą w nim okazjonalne nieregularności, albo stale monitorować urządzenie – ryzykując przy tym, że i tak nie zauważy się odchyleń – można skorzystać z udogodnienia oferowanego przez urządzenie. Granica dookoła sygnału (automatyczna lub ustawiona przez użytkownika) wyraźnie pokaże każde przekroczenie wcześniej ustawionego przedziału – w poziomie i w pionie.
Duży wyświetlacz z pojemnościowym panelem dotykowym
7, 8 czy 10 cali? Większość oscyloskopów RS została wyposażona w wysokiej rozdzielczości wyświetlacz 10,1 cali. Dziś powszechnie wiadomo, że szczegóły są znacznie lepiej widoczne na większym wyświetlaczu, nawet jeśli różnica wynosi „tylko” 1 cal.
Podświetlane przełączniki i przyciski
Jeżeli jeden z elementów sterowania jest podświetlony, oznacza to, że dana funkcja lub kanał jest aktywny. Ta przydatna opcja ułatwia obsługę oscyloskopu.
Autoset
Jest to dość powszechna funkcja, mimo to nie wszyscy producenci mają ją w swojej ofercie. Po wciśnięciu przycisku „Autoset” oscyloskop próbuje ustawić bazę czasową oraz rozdzielczość pionową, aby użytkownik mógł zobaczyć wszystkie istotne parametry mierzonego sygnału.
Demo
Opcja szczególnie przydatna na początku użytkowania oscyloskopu, demonstrująca poszczególne funkcje urządzenia.
Odpowiedź częstotliwościowa (charakterystyka Bodego)
Amplituda i faza w danym zakresie częstotliwości – z opcjonalną funkcją K36-RTB użytkownicy mają możliwość sprawdzenia różnych filtrów, odpowiedzi częstotliwościowej oraz stabilności posiadanego zasilacza impulsowego itd. W zakresie 10 Hz-25 MHz do 500 punktów na dekadę.
Szeroki wybór sond
Sondy pasywne, aktywne, wysokonapięciowe, różnicowe, izolowane, z dużym przesunięciem DC, prądowe itd. Możecie wybierać spośród szerokiej oferty sond, którą znajdziecie w broszurze.
Warto wspomnieć, iż wiele urządzeń Rohde & Schwarz można często kupić w specjalnych zestawach promocyjnych, np. z pakietem wszystkich opcji z rabatem do kilkudziesięciu procent. Często dostępne są również atrakcyjne promocje dla szkół.
Jeżeli interesują cię produkty Rohde&Schwarz lub chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej, skontaktuj się z nami i wyślij wiadomość na adres info@soselectronic.pl