Spis firm
 

MikroElektronika d.o.o.
 

PULSIV
 

Panasonic Industry
 

Cambridge GaN Devices
 

Traco Power
 

BALLUFF
 

Seica
 

PEI-Genesis
 

KEYENCE
 

CML Microcircuits
 

SAMTEC
 

ams-OSRAM
 

INTEL
 

TDK Corporation
 

Giada

21.11.2024 9:08:15
bloky
maketa
HomePage
Komponenty elektroniczne
Embedded
Automatyzacja przemysłu
Ochrona
Technika pomiarowa
Narzędzia
Elektromobilność
Energia słoneczna
Oświetlenie
Praca
Targi, Szkolenia, Wydarzenia
Online wydarzenia
Wideoteka
Różne

Galaxy A16
 
Galaxy A16 – nowy budżetowy smartfon w r
POLOLU-4980
 
MINIATUROWE PRZETWORNICE STEP-UP/STEP-DO
MANSON SDP-2210
 
PROGRAMOWALNY ZASILACZ LABORATORYJNY MAN
ThinkPad Laptop
 
Portfolio laptopów ThinkPad inspiruje pr
DPI 750E
 
RS Components oferuje szereg ulepszonych
conga-TR4
 
Komputer modułowy COM Express firmy cong
BHI260AB
 
An All-in-One Programmable Smart Sensor
SMI200
 
Nowe spojrzenie na klasykę: Kompaktowy i
BAHCO
 
Zestaw izolowanych kluczy BAHCO
s-Sense
 
Moduły s-Sense firmy R&D SOFTWARE SOLUTI

ZASILACZE LED Z INTERFEJSEM BLUETOOTH
Dalece posunięta miniaturyzacja modułów do komunikacji bezprzewodowej przy jednoczesnym spadku ich ceny jest powodem, dla którego moduł do transmisji radiowej można znaleźć niemal wszędzie. Mimo tego wbudowanie go w zasilacz LED jest bardzo innowacyjne i daje niespotykaną wcześniej łatwość tworzenia systemów oświetlenia.

Jeśli dodamy do tego popularny standard transmisji danych, taki jak Bluetooth, to zyskujemy możliwość tworzenia funkcjonalnych, niepowtarzalnych, łatwych do zarządzania i sterowania za pomocą popularnych urządzeń systemów oświetlenia budynków, hal, pomieszczeń itp.

Interfejs Bluetooth jest bardzo dobrze znany z zestawów słuchawkowych. Innym popularnym zastosowaniem jest emulowanie wirtualnego portu szeregowego UART, co umożliwia przesyłanie danych pomiędzy urządzeniami, najczęściej pomiędzy komputerem PC a smartfonem. Ze swojej natury były to połączenia typu punkt-punkt, co uniemożliwiało sterowanie rozległymi sieciami urządzeń.

Jednymi z ważniejszych trendów w dziedzinie urządzeń komunikujących się bezprzewodowo są sieci IoT, Industry 4.0 oraz inteligentne budynki. Te trendy dostrzegło również konsorcjum zajmujące się rozwojem interfejsu Bluetooth oraz przedsiębiorstwa z nim współpracujące, więc nie budzi zdziwienia fakt, że kolejne wersje są coraz bardziej ukierunkowane nie tyle na urządzenia audio, ile na energooszczędne rozwiązania zasilane z baterii lub źródeł energii odnawialnej, pracujące właśnie w takich instalacjach.

Bluetooth a sieci kratowe

Jak wspomniano, interfejs Bluetooth był głównie ukierunkowany na połączenia typu punkt-punkt. Istniał, co prawda, profil umożliwiający tworzenie lokalnych sieci PAN (Personal Area Network), ale był on bardzo rzadko wykorzystywany, ponieważ były to sieci raczej o niewielkiej prędkości transmisji i skromnych możliwościach.

Bluetooth w wersji 4.0 umożliwia tworzenie sieci kratowych. Ich główną zaletą jest praktycznie nieograniczony zasięg, ponieważ dane mogą być przekazywane od urządzenia bazowego do węzła sieci, a następnie z węzła do węzła. Węzeł w takiej sieci stanowi dowolne urządzenie, które oprócz przekazywania danych może też mieć inną funkcjonalność. Może, dla przykładu, pełnić dodatkową funkcję wyświetlacza, włącznika, czujnika itp. Sieci kratowe kapitalnie nadają się do komunikacji w obrębie inteligentnego budynku, ponieważ dają niemal nieograniczone pokrycie. Dane w nich mogą być przekazywane np. z piętra na piętro, z pokoju do pokoju, bez potrzeby układania okablowania o skomplikowanej strukturze. Bardzo dużą zaletą jest też możliwość łatwej modyfikacji takiej sieci. Co ważne, protokół komunikacyjny interfejsu Bluetooth jest już od wcześniejszych wersji dobrze zabezpieczony – zawiera uwierzytelnianie urządzeń oraz szyfrowanie danych, co bardzo utrudnia włamanie się do sieci.

Zasilacze z komunikacją bezprzewodową

Inżynierowie z firmy MEAN WELL, znanego producenta urządzeń zasilających, wpadli na genialny pomysł doskonale wpasowujący się w trendy obowiązujące na rynku. Postanowili oni wyposażyć zasilacz LED w programowalny moduł komunikacyjny Bluetooth Low Energy 4.0. Otwiera to drogę do sterowania oświetleniem za pomocą popularnych urządzeń, takich jak smartfony, tablety, komputery osobiste i mikrokomputery, takie jak Raspberry Pi. Wbudowanie modułu radiowego bezpośrednio w zasilacz znacznie uprościło system sterowania oświetleniem – sterowanie odbywa się w samym zasilaczu, a więc w miejscu, gdzie jest potrzebne i nie są do tego celu potrzebne żadne dodatkowe urządzenia pośredniczące.

Nowe zasilacze firmy MEAN WELL zostały opracowane we współpracy z europejską firmą Casambi, którą utworzono w celu opracowania i udoskonalania rozwiązań sieci kratowych Bluetooth. Moduły komunikacyjne Casambi zintegrowano w zasilaczach z serii LCM-25/40/60BLE. Wymienione serie zasilaczy mają możliwość ustawienia prądu wyjściowego w ramach dostępnej mocy (liczba umieszczona w nazwie zasilacza określa maksymalną moc obciążenia), co pozwala na zasilanie różnorodnie połączonych LEDów za pomocą tych samych zasilaczy zaledwie po ustawieniu prądu wyjściowego przy użyciu przełączników DIP switch. Dostępne kombinacje prądu i napięcia obciążenia są dla ułatwienia umieszczone na obudowach poszczególnych modeli (zdj.1).

LCM-25BLE

Zdj.1. Zasilacz z serii LCM-25BLE.

  • Możliwość zasilania LED w różnych konfiguracjach. Prąd/napięcie wyjściowe ustawiane za pomocą przełącznika DIP.
  • Obudowa z tworzywa sztucznego, klasa II.
  • Aktywny mechanizm PFC.
  • Sprawność energetyczna do 90%.
  • Ściemnianie oświetlenia za pomocą Bluetooth i przycisku.
  • Zabezpieczenia przed zwarciem, przepięciem, przegrzaniem.
  • Odporność na przepięcia w sieci do 2 kV (L-N).
  • MTBF > 50 tys. godzin.

Możliwość zmiany parametrów napięcia i prądu wyjściowego jest ogromnym ułatwieniem dla wykonawcy instalacji oraz serwisanta. Temu pierwszemu pozwala na zmniejszenie liczby różnorodności urządzeń w systemie oświetleniowym oraz w magazynie, a temu drugiemu znacznie ułatwia pracę, ponieważ wymiana uszkodzonego modułu zasilającego na nowy lub zmiana konfiguracji zasilanych LEDów wiąże się jedynie z ustawieniem prądu obciążenia, a nie koniecznością posiadania wielu modułów dla różnych wariantów połączeń. Istotny jest też fakt, że oba modele mogą być z powodzeniem używane do realizacji instalacji oświetleniowych pracujących wewnątrz lub na zewnątrz budynków.

Możliwości sterowania oświetleniem

Do sterowania zasilaczem LED firma Casambi przygotowała specjalną aplikację. Pozwala ona na grupowanie zasilaczy, ustawianie scen, timerów, zależności itp. Zasilacze mogą być również obsługiwane za pomocą urządzeń kompatybilnych z protokołem komunikacyjnym opracowanym przez Casambi, takich jak włączniki naścienne lub czujniki światła, za pomocą których można rozszerzać zasięg sieci oraz wykonywać spersonalizowane, inteligentne systemy oświetleniowe. Daje to możliwość tworzenia zaawansowanych algorytmów sterowania oświetleniem mających na celu uzyskanie określonego efektu estetycznego lub dalece posuniętą oszczędność energii.

Oprócz możliwości zarządzania za pomocą aplikacji, zasilacze mają również swobodnie programowalne wejście dołączane przyciskiem do przewodu neutralnego sieci energetycznej (rys. 2). To wejście można zaprogramować w taki sposób, aby sterowało ono nie tylko bezpośrednio dołączonym zasilaczem, ale także grupą lub wszystkimi zasilaczami, umożliwiając włączenie/wyłączenie oświetlenia, pojedynczej oprawy, grupy opraw, zmianę sceny.

Programowalny przycisk

Rys. 2. Dołączenie przycisku o programowalnej funkcjonalności

Sieć kratowa Bluetooth Low Energy 4.0 w wariancie opracowanym przez firmę Casambi pracuje w trybie samoorganizacji, co zwalnia użytkownika lub instalatora z konieczności przeprowadzania skomplikowanej konfiguracji. W tym trybie pokrycie sieci (zasięg) jest maksymalizowane ze pomocą pracujących w niej urządzeń i nie ma konieczności stosowania dodatkowych bram i pomostów. Aplikacja Casambi służąca do kontrolowania pracy zasilaczy, a tym samym zasilanych źródeł światła, może być połączona z chmurą w celu przechowywania danych oraz raportowania statusu.

Zobacz zasilacze LED z interfejsem Bluetooth MEAN WELL

Na koniec

Wykonując instalację oświetleniową inteligentnego budynku warto zainteresować się produktami MEAN WELL. Mają one nie tylko renomę, ale również są funkcjonalne i oferują szerokie możliwości konfiguracji oraz zastosowania. Wśród produktów MEAN WELL znajdziemy nie tylko opisywane zasilacze z serii LCM, ale również sterowniki LED niemające ustawianego prądu czy napięcia, ale za to z wyjściem PWM, które umożliwia regulowanie temperatury barwowej oraz natężenia oświetlenia. Za przykład może posłużyć PWM-120BLE o mocy 120W i napięciu wyjściowym (zależnie od modelu) od 12 do 24V. Szeroki zakres napięcia wejściowego (90…305V AC) umożliwia stosowanie sterownika w niemal dowolnej instalacji oświetleniowej. PWM-120BLE ma wbudowany moduł BLE 4.0 firmy Casambi, który umożliwia zdalną komunikację i sterowanie oświetleniem.

Warto również wspomnieć, że wśród wyrobów MEAN WELL można znaleźć także sterowniki LED bez interfejsu bezprzewodowego.

Zobacz pełną ofertę zasilaczy LED MEAN WELL

 

www.tme.eu
2021020401 / 04.02.2021 / Różne / Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o. /

Amass wprowadza serię złączy LC
W dzisiejszym dynamicznie rozwijającym się świecie elektroniki, niezawodność i wydajność złączy stanowią fundament sprawnego funkcjonowania urządzeń.

Compute Module 4S od Raspberry Pi
Raspberry Pi to popularna platforma komputerowa, która zdobyła ogromną popularność wśród entuzjastów technologii, hobbystów, edukatorów – ale też profesjonalistów.

KOMPUTERY RASPBERRY PI JUŻ OFICJALNIE W KATALOGU TME

KONTROLKI I SYGNALIZATORY MARKI SIGNAL-CONSTRUCT
Przyciski i kontrolki stanowią najbardziej podstawowe elementy interfejsu wielu urządzeń od maszyn przemysłowych po sprzęt konsumencki. Występują w szerokiej palecie formatów, rozmiarów i specyfikacji elektrycznych, które można znaleźć w naszym katalogu.

BELDEN I ALPHA WIRE – ROZWIĄZANIA KABLOWE DLA WYMAGAJĄCYCH
Niezwykle bogate doświadczenie, najwyższa jakość produktów oraz zadowolenie klientów na całym świecie pozwalają stwierdzić, że Belden oraz AlphaWire to najwyższa światowa półka jeśli chodzi o rozwiązania kablowe, przesyłowe czy technologię łączności.

MINIATUROWY WYŚWIETLACZ OLED OD RAYSTAR
Wyświetlacze OLED, które przed dwoma dekadami zrewolucjonizowały rynek optoelektroniki, podlegają ciągłej ewolucji. Z jednej strony poprawiają się ich parametry elektryczne oraz żywotność, z drugiej zaś – nadal podlegają miniaturyzacji.

CZUJNIKI I MIERNIKI OD MURATA – PRECYZJA I NIEZAWODNOŚĆ
W urządzeniach elektronicznych jedną z kluczowych ról odgrywają różnego rodzaju czujniki. To one stanowią kluczowy element w monitorowaniu, zbieraniu danych i wspieraniu inteligentnych systemów, które zmieniły funkcjonowanie dzisiejszego świata.

PLATFORMA TECH MASTER EVENT
Masz projekty, które chciał(a)byś pokazać światu? Szukasz innowacyjnej i kreatywnej platformy, która Ci to umożliwi? Strona Tech Master Event to strzał w dziesiątkę! Idealnie nadaje się dla adeptów i adeptek świata technologii, którzy uwielbiają eksperymentować i tworzyć.

NOWE STACJE LUTOWNICZE JBC
Technologia stacji lutowniczych rozwija się wraz z miniaturyzacją urządzeń i komponentów. Współczesne, profesjonalne wyposażenie stanowisk serwisowych czy laboratoriów, w których ręcznie wytwarza się obwody elektroniczne, odznacza się funkcjonalnością daleko wykraczającą poza możliwości „klasycznych” narzędzi.

GAMING, AKCESORIA KOMPUTEROWE I NIE TYLKO
Dawno już minęły czasy, kiedy znakiem rozpoznawczym graczy był przetarty, zakurzony pecet z obudową trzymającą się dzięki czterem różnym śrubkom i kawałkowi sznurka. Dzisiaj atrybutem pasjonata jest efektowny sprzęt i jeszcze efektowniejsze stanowisko.

POWER SUPPLY OD PANASONIC - PRZEGLĄD ROZWIĄZAŃ
Choć we współczesnym świecie podstawowe elementy elektroniczne takie jak rezystory, kondensatory czy dławiki często pozostają w cieniu wszechobecnych mikroprocesorów, to właśnie te pozornie błahe komponenty stanowią bazę, bez której żaden zaawansowany system elektroniczny nie mógłby istnieć. To właśnie dzięki tym elementom realizowane są podstawowe zadania i funkcje obwodów elektronicznych.

PRZEWODY KOMPENSACYJNE HELUKABEL DO TERMOPAR
W ofercie TME pojawiły się przewody kompensacyjne do termopar znanego i cenionego producenta, marki HELUKABEL. Jest to firma dostarczająca rozmaite artykuły służące do tworzenia profesjonalnych połączeń w przemysłowych standardach jakości i trwałości – od zasilania aż po nowoczesną komunikację cyfrową.

Interesting video


electronica—Leading the way to the All Electric Society


GAMING, AKCESORIA KOMPUTEROWE I NIE TYLKO


New video for Pilot VX


electronica 2024, 12.11.-15.11.2024, Munich, DE


Video Report from AMPER 2022

Firma tygodnia

MikroElektronika d.o.o.


Spis firm


MikroElektronika d.o.o.


PULSIV


Panasonic Industry


Cambridge GaN Devices


Traco Power


BALLUFF


Seica


PEI-Genesis


KEYENCE


CML Microcircuits


SAMTEC


ams-OSRAM


INTEL


TDK Corporation


Giada


RS group


NOKIA


ANRITSU


Digi-Key Electronics


AERS


Flex Power Modules


Danisense


BINDER


Parker Hannifin


DANFOSS


MOXA


Alliance Memory


Intelliconnect (Europe) Ltd.


KIOXIA Europe GmbH


Antenova Ltd



Kalendarz
intersec Dubai 2025, 14.-16.1.2025
DistribuTECH, 11.2.-13.2.2025, Dallas, TX
AMPER 2025, Brno, CZ, 18.-20.3.2025

Interesting video
The ISS Design Challenge ...

Interesting video
Mouser Electronics Warehouse Tour with Grant Imahara


naše portály dle jazyka:

česko/slovenská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ

anglická jazyková verze:
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.COMPONENTS.ONLINE

polská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL

ruská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU
naše portály dle zaměření:

ELEKTRONIKA.ONLINE :
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru

ELEKTRONIK-INFO:
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU

COMPONENTS:
WWW.COMPONENTS.ONLINE
  kontakt:

MALUTKI media s.r.o.
Těrlická 475/22
735 35 Horní Suchá
tel. 00420-603531605
e-mail: info@malutki-media.com



All trademarks are the property of their respective owners.
ISSN 1801-3813