Przełączniki to elementy elektromechaniczne służące do sterowania przepływem prądu w układzie poprzez łączenie i rozłączanie obwodu elektrycznego. Nawet popularność ekranów dotykowych nie zmieniła faktu, że nadal jest to wiodąca metoda interakcji użytkownika z urządzeniem.
Pełnią one więc niezwykle istotną funkcję, a jednocześnie wydają się na tyle prostymi elementami, że wielu inżynierów nie poświęca należytej uwagi, co do wyboru odpowiedniego komponentu. Rzeczywiście, mnogość typów i modeli przełączników dostępnych na rynku potrafi przytłoczyć. Warto jednak szukać produktów, w których jakość i niezawodność idzie w parze z atrakcyjną ceną. Przykładem są komponenty firmy NKK Switches, japońskiego producenta, który działając od 1953 r. ugruntował swoją pozycję jako lidera innowacji w produkcji przełączników. Produkty firmy są powszechnie klasyfikowane jako najlepsze w branży, a wiele z opracowanych przez firmę rozwiązań stało się standardem, wliczając w to technologię Sliding Twin Crossbar (STC), która zapewnia wysoką niezawodność i stabilność działania przełącznika. W ofercie TME znajduje się ponad 100 modeli przełączników NKK Switches, m.in. przełączniki dźwigniowe, kołyskowe, przesuwne, obrotowe oraz miniaturowe.
Poniżej przedstawimy trzy najpopularniejsze grupy produktów w ofercie TME.
Przełączniki dźwigniowe NKK Switches
Przełączniki dźwigniowe są uniwersalnym typem elementu przełączającego, który dzięki wysokiej trwałości i łatwości obsługi jest szeroko stosowany w elektronice i automatyce przemysłowej. Dwustanowe oraz trójstanowe przełączniki dźwigniowe NKK Switches znajdą zastosowanie m.in. w urządzeniach mobilnych, przemyśle, transporcie czy medycynie, czyli w bardzo wymagających warunkach środowiskowych, w których jednocześnie zapewnienie trwałości jest kluczowe. Szeroki wybór elementów z tej grupy ułatwia pracę konstruktorów, którzy nie muszą iść na kompromisy, mając możliwość dobrania optymalnego przełącznika do swoich aplikacji pod względem wymiarów, połączeń, ilości pozycji i sposobów przełączania.
Przełącznik dźwigniowy A12AB
Sprawdź ofertę przełączników dźwigniowych NKK Switches
Elektronika się miniaturyzuje i trend ten nie omija przełączników. Przełączniki z serii A, B, D2, G to komponenty o małych rozmiarach, które pozwolą zaoszczędzić cenną przestrzeń na płytce drukowanej. Elementy te, oparte o opatentowaną technologie STC, zamknięte są w szczelnej obudowie, dzięki czemu nadają się do montażu na płytce PCB z użyciem lutowania na fali. Dodatkowo, seria B posiada antystatyczną konstrukcję impregnowaną węglem, która chroni urządzenie przed ryzykiem wynikającym z wyładowań elektrostatycznych. Komponenty firmy NKK Switches odznaczają się wysoką trwałością mechaniczną i elektryczną, która dla wybranych modeli z serii G dochodzi nawet do miliona cykli. Seria M oraz S to przełączniki wodoodporne, mające klasę ochrony IP68, rozszerzając zakres potencjalnych zastosowań o urządzenia działające w szczególnie wymagającym środowisku.
Warto zaznaczyć, że niezależnie od typu przełącznika, oferta NKK Switches obejmuje przełączniki w wielu opcjach konfiguracji styków, wliczając w to najczęściej spotykane: jednobiegunowy, jednoobwodowy (SPST); jednobiegunowy, dwuobwodowy (SPDT); oraz dwubiegunowy, dwuobwodowy (DPDT).
Przełączniki przyciskane NNK Switches
Przełączniki przyciskane są kolejnym typem komponentów, który powszechne jest wykorzystany w elektronice, znajdując zastosowanie w niemal każdym segmencie rynku. Komputery, elektronika konsumencka, urządzenia RTV i AGD to tylko najpopularniejsze przykłady. Elementy te są używane do zwierania obwodu tylko w czasie wciśnięcia przycisku, ale mogą też działać w trybie bistabilnym, kiedy kolejne aktywacje naprzemiennie zwierają i otwierają obwód. W zależności od modelu, przełączniki przyciskane NKK Switches wytrzymują napięcia do 250V (AC i DC) i prąd do 5A, przy rezystancji styków w zakresie od 10mΩ do 200mΩ.
Przełącznik przyciskany AB15AH
Poza takimi cechami jak żywotność i niezawodność elementu, w przypadku przełączników ważny jest aspekt użytkowy. Estetyka i ergonomia wysuwają się na pierwszy plan, a klienci cenią sobie elementy, które zapewniają komfort użytkownika. Przełączniki przyciskane NKK Switches dostępne są w szerokim zakresie wymiarów. Seria GB to przykład przełącznika w wersji mikro, który dzięki wadze zaledwie 0.25g świetnie sprawdzi się w urządzeniach przenośnych. Na przeciwnym biegunie lokują się elementy z serii LB i LP, czyli przełączniki w większych rozmiarach, które poza łatwością użycia oferują wysoką wytrzymałość mechaniczną i elektryczną. W wybranych modelach producent zdecydował się zastosować konstrukcję modułową, dzięki czemu wystarczy wybrać przycisk, kierując się wymaganą funkcjonalnością; natomiast poprzez dobranie odpowiednich frontów lub podświetlenia, uzyskać interesujący nas wygląd przycisku.
Sprawdź ofertę przełączników przyciskanych
Przełączniki suwakowe od NKK Switches
NKK Switches produkuje miniaturowe i ultra-miniaturowe przełączniki suwakowe 2-, 3- i 4-pozycyjne, z suwakiem na górze lub z boku elementu, co zapewnia wygodę montażu elementu i dostosowania do wymogów aplikacji. Większość elementów tego typu posiada styki w konfiguracji SPDT, czyli jeden biegun i dwa obwody, co sprawia, że często są wykorzystywane do przełączania pomiędzy dwoma źródłami zasilania. Równie popularna kategoria to elementy typu DPDT, potrafiące jednocześnie sterować dwoma oddzielnymi obwodami, co znajduje zastosowanie np. w sterowaniu silnikami i siłownikami elektrycznymi.
W tej kategorii NKK Switches oferuje elementy posiadające wyprowadzenia do druku oraz do lutowania. Coraz większa miniaturyzacja to jednocześnie wyzwanie dla producentów pod względem jakości i dokładności wykonania. Odporna mechanicznie konstrukcja, sprawdzony proces produkcyjny i rygorystyczne testy przełączników NKK Switches gwarantują ich niezawodność nawet przy intensywnym użytkowaniu. Seria MS odznacza się doskonałą wytrzymałością, zapewniając trwałość mechaniczną rzędu 100 tys. cykli, dzięki czemu jest polecana do szczególnie wymagających aplikacji. Warto zauważyć, że zastosowane uszczelnienia w konstrukcji wszystkich przełączników firmy zapewniają doskonałą odporność na niesprzyjające warunki środowiskowe, jak wilgotność i zapylenie. Standardem jest też praca w szerokim zakresie temperatur, nawet od -40°C do 85°C , jak w przypadku serii SM.
Przełącznik suwakowy AS22AP
Sprawdź ofertę przełączników suwakowych