congatec – wiodący dostawca wbudowanych i brzegowych rozwiązań obliczeniowych – ogłosił nawiązanie strategicznego partnerstwa z SYSGO – największym europejskim dostawcą systemów operacyjnych czasu rzeczywistego dla rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa i cyberbezpieczeństwa. Celem jest zapewnienie rynkom systemów krytycznych – takich jak automatyka przemysłowa, technologia medyczna, inteligentne systemy energetyczne, kolej, pojazdy komercyjne i autonomiczne lub maszyny budowlane – gotowych do użycia platform bazujących na architekturze ARM i x86, dostosowanych do wymagań w zakresie bezpieczeństwa funkcjonalnego i cyberbezpieczeństwa. Pierwsze implementacje, certyfikowane na odpowiednich projektach do poziomu ASIL B lub SIL 2 będą dostępne na komputerach modułowych bazujących na architekturze x86 i Arm Cortex. Typowym przypadkiem użycia jest Safety Element out of Context (SEooC), zgodnie z definicją z normy ISO 26262.
Zaprojektowana w celu ułatwienia i skrócenia procesu rozwoju systemów krytycznych pod względem bezpieczeństwa i ochrony, pełna oferta usług świadczona w ramach nowej umowy partnerskiej obejmuje kompleksowe wsparcie certyfikacji różnych standardów bezpieczeństwa analogicznych do normy ICE 61508 odnoszącej się do bezpieczeństwa funkcjonalnego systemów elektronicznych. Obsługa SYSGO PikeOS RTOS i platform bazujących na hyperwisorze obejmuje zakres rozwiązań od pojazdów kolejowych (EN 50129 / EN 50657), przez pojazdy użytkowe i rolnicze (ISO 26262), awionikę cywilną (DO 254), sterowniki PLC w automatyce i kontroli procesów (IEC 61508), aż po urządzenia medyczne (IEC 62304). Klienci korzystają również z certyfikacji bezpieczeństwa PikeOS EAL3+ zgodnie ze standardem Common Criteria.
“Partnerstwo z SYSGO rozszerza zakres istniejących rozwiązań firmy congatec dla automatyki, robotów współpracujących i technologii kolejowej o systemy które mogą być stosowane w rozwiązaniach krytycznych dla bezpieczeństwa i ochrony. Ta współpraca jest bardzo korzystna dla obu partnerów – najnowsze platformy od NXP i Intel po raz pierwszy umożliwiają opracowanie systemów o krytycznym znaczeniu dla bezpieczeństwa funkcjonalnego bez konieczności stosowania dodatkowego sprzętu. Celem partnerstwa jest wykorzystanie tej możliwości i udostępnienie jej klientowi przy znacznie mniejszym wysiłku”, wyjaśnia Director Marketing firmy congatec - Christian Eder.
“Aby obniżyć koszty projektowania i certyfikacji, producenci sprzętu o krytycznym znaczeniu dla bezpieczeństwa funkcjonalnego koncentrują się na używaniu wstępnie certyfikowanego oprogramowania i sprzętu “z półki”. Przyspiesza to cykl rozwoju, zmniejsza ryzyko związane z projektowaniem urządzeń krytycznych dla bezpieczeństwa i obniża koszty certyfikacji. Dzięki SYSGO – wiodącemu europejskiemu dostawcy RTOS – uzyskaliśmy odpowiedniego partnera, przez co możemy oferować takie funkcjonalne pakiety bezpieczeństwa i ochrony jako produkty “z półki”, wraz z wszelkimi usługami projektowania dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta na poziomie płyty nośnej” – podkreśla Martin Danzer, Dyrektor Zarządzania Produktem w firmie congatec.
“Nawiązanie strategicznego partnerstwa z wiodącym na świecie dostawcą komputerów modułowych umożliwia nam oferować klientom skalowalne, zintegrowane platformy wykonawcze sprzętu i oprogramowania, których zastosowanie skraca czas wprowadzania na rynek złożonych projektów z zakresu rozwiązań wbudowanych i brzegowych. Wykorzystanie technologii wielordzeniowych i połączenie funkcji bezpieczeństwa i cyberbezpieczeństwa w jednym rozwiązaniu zapewni naszym klientom cenną przewagę konkurencyjną na ich rynkach, jednocześnie uwzględniając w fazie projektowania rosnące wyzwania związane z cyberbezpieczeństwem”, mówi Etienne Butery CEO firmy SYSGO.
Silny fundament zaufania jest niezbędny dla bezpieczeństwa i ochrony aplikacji w środowiskach infrastruktury krytycznej – czyli KRITIS – jak określono przez niemiecki Federalny Urząd Ochrony Ludności i pomocy w przypadku katastrof (BBK) oraz Federalny Urząd Bezpieczeństwa Informacji (BSI). Urządzenia odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa funkcjonalnego w infrastrukturze krytycznej stosowanej w trudnych warunkach znajdują się głównie w sektorze transportu i ruchu, ale również w obszarach związanych z zaopatrzeniem w energię i wodę.
Inżynierowie którzy opracowują urządzenia bezpieczeństwa funkcjonalnego spełniające wymagania normy IEC 61508 potrzebują wbudowanych i brzegowych platform obliczeniowych, gotowych do certyfikacji – łącznie ze sterownikami, BSP i kompleksową dokumentacją dla odpowiedniego certyfikatu. Dlatego też, nowe platformy firmy congatec będą zawierać rdzeń obliczeniowy zgodny z bezpieczeństwem funkcjonalnym, bazujący na RTOS PikeOS firmy SYSGO oraz hyperwisorze dla Linux, a także certyfikowane BSP. Pierwsza platforma bazująca na procesorach Intel i NXP będzie ukierunkowana na urządzenia mobilne dla rynku kolejowego i pojazdów użytkowych, łącznie z logistyką transportu. Obsługiwane będą wszystkie popularne protokoły komunikacyjne stosowane w rozwiązaniach z zakresu bezpieczeństwa funkcjonalnego, takie jak Ethernet i interfejsy szeregowe. Gotowe do użycia platformy będą dostarczane z odpowiednimi dokumentami wymagań, obejmującymi wszystkie poziomy hierarchii, uporządkowane według identyfikatorów wymagań, łącznie z informacjami o identyfikowalności. Uprości to ich ponowne wykorzystanie w certyfikatach własnych i dokumentacji klientów. Takie podejście bardzo zmniejsza złożoność procesu dla klienta. Firmy OEM zyskują z kontaktu z kompetentnymi ekspertami – mogą się zwrócić z pytaniami dotyczącymi wdrożeń oprogramowania związanego z ochroną, zaś klienci mogą się zwrócić z pytaniami dotyczącymi wdrożenia oprogramowania związanego z bezpieczeństwem.