Spis firm
 

MikroElektronika d.o.o.
 

PULSIV
 

Panasonic Industry
 

Cambridge GaN Devices
 

Traco Power
 

BALLUFF
 

Seica
 

PEI-Genesis
 

KEYENCE
 

CML Microcircuits
 

SAMTEC
 

ams-OSRAM
 

INTEL
 

TDK Corporation
 

Giada

21.11.2024 9:08:15
bloky
maketa
HomePage
Komponenty elektroniczne
Embedded
Automatyzacja przemysłu
Ochrona
Technika pomiarowa
Narzędzia
Elektromobilność
Energia słoneczna
Oświetlenie
Praca
Targi, Szkolenia, Wydarzenia
Online wydarzenia
Wideoteka
Różne

Galaxy A16
 
Galaxy A16 – nowy budżetowy smartfon w r
POLOLU-4980
 
MINIATUROWE PRZETWORNICE STEP-UP/STEP-DO
MANSON SDP-2210
 
PROGRAMOWALNY ZASILACZ LABORATORYJNY MAN
ThinkPad Laptop
 
Portfolio laptopów ThinkPad inspiruje pr
DPI 750E
 
RS Components oferuje szereg ulepszonych
conga-TR4
 
Komputer modułowy COM Express firmy cong
BHI260AB
 
An All-in-One Programmable Smart Sensor
SMI200
 
Nowe spojrzenie na klasykę: Kompaktowy i
BAHCO
 
Zestaw izolowanych kluczy BAHCO
s-Sense
 
Moduły s-Sense firmy R&D SOFTWARE SOLUTI

SILNIK BEZSZCZOTKOWY – BUDOWA I SPOSÓB DZIAŁANIA
Aby zrozumieć fenomen silników bezszczotkowych, które z impetem wdzierają się szczególnie na rynek elektronarzędzi, należy zrozumieć istotę działania dotychczas stosowanych silników komutatorowych oraz poznać najważniejsze różnice pomiędzy nimi.

Podstawowym zadaniem silnika elektrycznego jest zamiana energii elektrycznej na mechaniczną, czyli wprawienie w ruch wału napędzanego urządzenia. W klasycznym silnikach komutator obracającego się wirnika przyjmuje ładunek elektryczny od szczotek wykonanych z grafitu, które przewodzą energię elektryczną poprzez bezpośredni kontakt z wirującym elementem. Powstające w wyniku komutacji pole magnetyczne przy użyciu specjalnych magnesów generuje ruch obrotowy.

Budowa, a co za tym idzie, również zasada działania silnika bezszczotkowego jest nieco inna. W urządzeniu tym komutator i szczotki zastąpiono cewkami nawiniętymi na nieruchomym rdzeniu, tzw. statorze (w silniku szczotkowym cewki znajdują się na ruchomym wirniku). To one, poprzez przepływ przez nie prądu, powodują powstawanie pola magnetycznego generującego rotację wirnika. Bardzo powszechnym i podstawowym rozwiązaniem jest zastosowanie trzech uzwojeń. Z uwagi na występujące tętnienia momentu obrotowego, producenci proponują jednak również silniki wyposażone w zestawy od jednej do nawet ośmiu par biegunów.

W związku z brakiem bezpośredniego kontaktu elementu obracającego się z nieruchomymi cewkami, nie ma konieczności stosowania szczotek grafitowych. Zastosowanie magnesów trwałych w konstrukcji silnika bezszczotkowego pozwala na uzyskanie większego momentu obrotowego oraz poprawienie sprawności urządzenia. Wszystko to dzięki dużej gęstości energii, jaką charakteryzują się przedmiotowe magnesy.

Silniki BLDC w TME

Dlaczego warto postawić na silniki bezszczotkowe

Rozwiązanie konstrukcyjne silnika bezszczotkowego niesie za sobą szereg korzyści. Najważniejsze różnice, o których należy wspomnieć, to:

  • Cichsza i mniej awaryjna praca urządzenia – podczas pracy szczotki ocierają o wirujące elementy, powodując hałas. Szczotki są najczęściej zużywającym się elementem urządzeń w silnikach komutatorowych, co znacząco skraca ich żywotność;
  • Poprawa bezpieczeństwa pracy – podczas pracy silnika bezszczotkowego nie dochodzi do niebezpiecznego dla użytkownika iskrzenia, które występuje w napędach klasycznych. Taka zaleta pozwala na wykorzystanie silnika w środowiskach wybuchowych oraz łatwopalnych;
  • Wyższa sprawność urządzenia – wyeliminowanie oporów mechanicznych pozwala na osiągnięcie wyższych prędkości obrotowych wirnika oraz poprawienie momentu obrotowego;
  • Poprawiona żywotność baterii – silnik bezszczotkowy pobiera mniejszą ilość prądu w stosunku do jego tradycyjnego odpowiednika. Fakt ten jest niezwykle istotny w przypadku urządzeń akumulatorowych, które na jednym ładowaniu mogą pracować znacznie dłużej;
  • Precyzyjniejsza sterowalność – silniki BLDC pozwalają na sterowanie momentem obrotowym w bardzo precyzyjny sposób, co determinuje zmniejszenie bezwładności i ograniczenie zużycia energii elektrycznej;
  • Znaczne ograniczenie bądź usunięcie konieczności zabiegów konserwacyjnych – przy odpowiednim użytkowaniu silnika powinien on działać bezawaryjnie, bez konieczności zewnętrznej ingerencji w konstrukcję. Wyeliminowanie szczotek sprawia bowiem, że wewnątrz urządzenia nie ma już newralgicznych części zużywających się podczas normalnej eksploatacji. Korzyścią płynącą z takiego faktu jest możliwość zainstalowania silnika w miejscu trudno dostępnym.
Aplikacje, w których silnik bezszczotkowy nie ma sobie równych

Przedmiotowe silniki idealnie sprawdzą się w oprzyrządowaniu komputerowym, które wymaga bezpiecznej, nieprzerwanej pracy przez długi czas. Przykładem mogą być dyski twarde czy wentylatory komputerowe, które podczas użytkowania komputera nieustannie obniżają temperaturę podzespołów. Jak już wspomniano powyżej, ze względu na ograniczenie zużycia prądu a także zminimalizowane wymiary, są one niezastąpione w profesjonalnych urządzeniach akumulatorowych, takich, jak wkrętarki, wiertarki czy szlifierki kątowe. Praca „na baterii” jest wówczas ekonomiczna, a jej czas dłuższy. Bardzo popularną w dzisiejszych czasach gałęzią przemysłu, która w ogromnym stopniu opiera się na silnikach bezszczotkowych jest produkcja samochodów elektrycznych i hybrydowych. Niemniej istotnym jest zastosowanie technologii bezszczotkowej w konstrukcjach pralek oraz klimatyzatorów. Beziskrowa praca jest niezbędna ze względu na duże zagrożenie porażeniowe. Ponadto, producenci pralek dla produktów wyposażonych w silniki bezszczotkowe oferują dłuższy termin gwarancji z uwagi na stabilniejszą pracę bębna, co pozwala na mniej awaryjną pracę. Inną korzyścią płynącą z zakupu takiej pralki jest ograniczenie kosztów eksploatacji.

Podział silników bezszczotkowych – silniki BLDC i PMSM

Najpowszechniej stosowanymi silnikami bezszczotkowymi są silniki BLDC (Brushless DC Motor), czyli rozwiązanie z trapezowym rozkładem siły elektromotorycznej oraz silniki PMSM (Permament Magnet Synchronous Motor) z sinusoidalnym rozkładem SEM. Rozróżniamy ponadto napędy zasilane prądem stałym oraz prądem przemiennym.

Sterowanie silnikiem bezszczotkowym

Zastosowanie uzwojeń na stojanie pozwala na regulację silnika poprzez zmianę prądów oddziałujących na nie i bieżącą ingerencję w wartość momentu obrotowego. Jak już wspomniano powyżej, wyróżnia się silniki BLDC oraz PMSM. Oznaczenie typu silnika wskazuje, w jaki sposób sterowane jest urządzenie. Sterowanie trapezowe pozwala na regulację, gdy nie wymaga się kontroli prędkości, a także momentu obrotowego silnika. Silniki takie wyposażone są w czujniki Halla, które określają położenie wirnika. Rozwiązanie takie jest mniej skomplikowane, ale też i mniej dokładne. Główną wadą takiej konstrukcji jest problematyczność regulacji przy niskich prędkościach obrotowych.

W silnikach PMSM, czyli o sinusoidalnym przebiegu siły elektromotorycznej, dzięki zastosowaniu specjalistycznych enkoderów, wyeliminowano niepożądane efekty komutacyjne występujące w silnikach BLDC, umożliwiając jednocześnie swobodną regulację nawet przy niewielkich prędkościach obrotowych. Dodatkowo rozwiązanie takie minimalizuje ryzyko występowania tętnień momentu obrotowego.

Trzecim i najbardziej zaawansowanym typem regulacji w silnikach bezszczotkowych jest sterowanie wektorowe. Rozwiązanie takie polega na zastosowaniu specjalnego bloku transformacyjnego przed regulatorem PI. Efektem takiego zabiegu jest poprawa dokładności sterowania względem dwóch poprzednich typów, przy jednoczesnym wyeliminowaniu tętnień oraz dobrej regulowalności w zakresie niskich obrotów.

Podsumowanie

Podłączenie silnika bezszczotkowego to niewątpliwie rozwiązanie warte uwagi zarówno producenta, jak i konsumenta. Ten pierwszy pozbywa się bowiem ryzyka częstych awarii. Produkty zyskują na jakości, a jednocześnie zmniejszają ilość wymaganych do montażu części. Kupujący otrzymuje natomiast produkt, który posłuży przez lata i nie będzie wymagał szczególnej ingerencji w jego działanie. Pomimo pewnej różnicy cenowej, spokój i bezpieczeństwo kupuje się na cały okres użytkowania. Warto zatem pochylić się nad ofertą urządzeń wyposażonych w silniki bezszczotkowe.

Silniki BLDC w TME


Amass wprowadza serię złączy LC
W dzisiejszym dynamicznie rozwijającym się świecie elektroniki, niezawodność i wydajność złączy stanowią fundament sprawnego funkcjonowania urządzeń.

Compute Module 4S od Raspberry Pi
Raspberry Pi to popularna platforma komputerowa, która zdobyła ogromną popularność wśród entuzjastów technologii, hobbystów, edukatorów – ale też profesjonalistów.

KOMPUTERY RASPBERRY PI JUŻ OFICJALNIE W KATALOGU TME

KONTROLKI I SYGNALIZATORY MARKI SIGNAL-CONSTRUCT
Przyciski i kontrolki stanowią najbardziej podstawowe elementy interfejsu wielu urządzeń od maszyn przemysłowych po sprzęt konsumencki. Występują w szerokiej palecie formatów, rozmiarów i specyfikacji elektrycznych, które można znaleźć w naszym katalogu.

BELDEN I ALPHA WIRE – ROZWIĄZANIA KABLOWE DLA WYMAGAJĄCYCH
Niezwykle bogate doświadczenie, najwyższa jakość produktów oraz zadowolenie klientów na całym świecie pozwalają stwierdzić, że Belden oraz AlphaWire to najwyższa światowa półka jeśli chodzi o rozwiązania kablowe, przesyłowe czy technologię łączności.

MINIATUROWY WYŚWIETLACZ OLED OD RAYSTAR
Wyświetlacze OLED, które przed dwoma dekadami zrewolucjonizowały rynek optoelektroniki, podlegają ciągłej ewolucji. Z jednej strony poprawiają się ich parametry elektryczne oraz żywotność, z drugiej zaś – nadal podlegają miniaturyzacji.

CZUJNIKI I MIERNIKI OD MURATA – PRECYZJA I NIEZAWODNOŚĆ
W urządzeniach elektronicznych jedną z kluczowych ról odgrywają różnego rodzaju czujniki. To one stanowią kluczowy element w monitorowaniu, zbieraniu danych i wspieraniu inteligentnych systemów, które zmieniły funkcjonowanie dzisiejszego świata.

PLATFORMA TECH MASTER EVENT
Masz projekty, które chciał(a)byś pokazać światu? Szukasz innowacyjnej i kreatywnej platformy, która Ci to umożliwi? Strona Tech Master Event to strzał w dziesiątkę! Idealnie nadaje się dla adeptów i adeptek świata technologii, którzy uwielbiają eksperymentować i tworzyć.

NOWE STACJE LUTOWNICZE JBC
Technologia stacji lutowniczych rozwija się wraz z miniaturyzacją urządzeń i komponentów. Współczesne, profesjonalne wyposażenie stanowisk serwisowych czy laboratoriów, w których ręcznie wytwarza się obwody elektroniczne, odznacza się funkcjonalnością daleko wykraczającą poza możliwości „klasycznych” narzędzi.

GAMING, AKCESORIA KOMPUTEROWE I NIE TYLKO
Dawno już minęły czasy, kiedy znakiem rozpoznawczym graczy był przetarty, zakurzony pecet z obudową trzymającą się dzięki czterem różnym śrubkom i kawałkowi sznurka. Dzisiaj atrybutem pasjonata jest efektowny sprzęt i jeszcze efektowniejsze stanowisko.

POWER SUPPLY OD PANASONIC - PRZEGLĄD ROZWIĄZAŃ
Choć we współczesnym świecie podstawowe elementy elektroniczne takie jak rezystory, kondensatory czy dławiki często pozostają w cieniu wszechobecnych mikroprocesorów, to właśnie te pozornie błahe komponenty stanowią bazę, bez której żaden zaawansowany system elektroniczny nie mógłby istnieć. To właśnie dzięki tym elementom realizowane są podstawowe zadania i funkcje obwodów elektronicznych.

PRZEWODY KOMPENSACYJNE HELUKABEL DO TERMOPAR
W ofercie TME pojawiły się przewody kompensacyjne do termopar znanego i cenionego producenta, marki HELUKABEL. Jest to firma dostarczająca rozmaite artykuły służące do tworzenia profesjonalnych połączeń w przemysłowych standardach jakości i trwałości – od zasilania aż po nowoczesną komunikację cyfrową.

Interesting video


electronica—Leading the way to the All Electric Society


GAMING, AKCESORIA KOMPUTEROWE I NIE TYLKO


New video for Pilot VX


electronica 2024, 12.11.-15.11.2024, Munich, DE


Video Report from AMPER 2022

Firma tygodnia

MikroElektronika d.o.o.


Spis firm


MikroElektronika d.o.o.


PULSIV


Panasonic Industry


Cambridge GaN Devices


Traco Power


BALLUFF


Seica


PEI-Genesis


KEYENCE


CML Microcircuits


SAMTEC


ams-OSRAM


INTEL


TDK Corporation


Giada


RS group


NOKIA


ANRITSU


Digi-Key Electronics


AERS


Flex Power Modules


Danisense


BINDER


Parker Hannifin


DANFOSS


MOXA


Alliance Memory


Intelliconnect (Europe) Ltd.


KIOXIA Europe GmbH


Antenova Ltd



Kalendarz
intersec Dubai 2025, 14.-16.1.2025
DistribuTECH, 11.2.-13.2.2025, Dallas, TX
AMPER 2025, Brno, CZ, 18.-20.3.2025

Interesting video
The ISS Design Challenge ...

Interesting video
Mouser Electronics Warehouse Tour with Grant Imahara


naše portály dle jazyka:

česko/slovenská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ

anglická jazyková verze:
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.COMPONENTS.ONLINE

polská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL

ruská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU
naše portály dle zaměření:

ELEKTRONIKA.ONLINE :
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru

ELEKTRONIK-INFO:
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU

COMPONENTS:
WWW.COMPONENTS.ONLINE
  kontakt:

MALUTKI media s.r.o.
Těrlická 475/22
735 35 Horní Suchá
tel. 00420-603531605
e-mail: info@malutki-media.com



All trademarks are the property of their respective owners.
ISSN 1801-3813