W warunkach przemysłowych, przede wszystkim na liniach i w warsztatach produkcyjnych, niezwykle istotną rolę odgrywają elementy odpowiedzialne za ochronę pracowników. Należą do nich zarówno czujniki (wykrywające zagrożenie, np. niepożądaną obecność człowieka w danej strefie), jak również przekaźniki, których zadaniem jest awaryjne zatrzymanie ruchu maszyn.
Oczywiście, elementy te powinny charakteryzować się niezawodnością i skutecznością, spełniając wymagania międzynarodowych norm, jak również krajowych przepisów BHP. Z punktu widzenia jednostek odpowiedzialnych za utrzymanie ruchu w zautomatyzowanych zakładach, istotna jest również standaryzacja i szeroka funkcjonalność stosowanych produktów – tak, aby elementy ochrony mogły być wykorzystywane w zróżnicowanych, złożonych aplikacjach, chroniąc zarówno pracowników, jak i ciągłość procesów (maszyny, materiały) . W takich okolicznościach najlepszym rozwiązaniem jest implementacja elementów lub całych systemów opracowanych przez jednego, sprawdzonego producenta. Wzajemna kompatybilność zabezpieczeń, możliwość łączenia ich, dostępność modułów rozszerzających skraca czas instalacji, konserwacji i przestojów.
Poniżej prezentujemy dwie rodziny przekaźników bezpieczeństwa oraz serię czujników magnetycznych marki PILZ. Jest to niemiecka firma o ponad 70-letnim doświadczeniu, jeden z globalnych liderów w dziedzinie zabezpieczeń systemów automatyzacji. Prezentowane produkty sprawdzą się zarówno przy budowie nowych, złożonych systemów, jak również podczas modernizacji i konserwacji istniejących instalacji maszynowych.
Produkty PILZ w ofercie TME
Seria PNOZ X
Przekaźniki bezpieczeństwa PNOZ X występują w postaci wyspecjalizowanych, montowanych na szynie DIN modułów. Ich funkcjonalność obejmuje monitorowanie wyłączników awaryjnych, krańcowych i dociskowych, drzwi i przesłon, barier świetlnych, mat dociskowych i innych elementów zautomatyzowanej ochrony w zakładach pracy. Posiadają od 2 do 6 wejść i od 2 do 11 wyjść (NO) , które zrealizowano, wykorzystując po 2 elektromechaniczne, bezpotencjałowe styki. W zależności od modelu przekaźniki przystosowano do napięć zasilania 12V DC, 24V AC lub DC, a także do zakresów od 24…240V do 100…240V AC/DC. Mogą pracować w zakresie temperatur od -10°C do 55°C, chociaż dostępne są także wersje o tolerancji termicznej w dolnej granicy sięgającej -35°C, co pozwala na stosowanie tych produktów w trudnych warunkach przemysłu chemicznego czy chłodnictwie. Wybrane artykuły posiadają złącza przekaźników pomocniczych (od 1 do 4 wyjść NC). W katalogu TME nie zabrakło także kompatybilnych modułów rozszerzeń, umożliwiających zwiększenie liczby połączeń dla każdego wyprowadzenia – elementy te współpracują z przekaźnikami w trybie pętli sprzężenia zwrotnego. Elementy serii PNOZ X posiadają warianty wyposażone w wyjścia z nastawnym opóźnieniem (do 30s).
Moduł przekaźnika z 5 wyjściami montowany na szynie DIN.
Seria PNOZ X
Seria PNOZsigma
Moduł o szerokości 12,5mm –model wyposażony w wyjście tranzystorowe.
Serię przekaźników bezpieczeństwa PNOZ Sigma zaprojektowano z myślą o kompaktowej budowie, zróżnicowanej funkcjonalności i szybkim montażu bez użycia specjalnych narzędzi. Szerokość przystosowanych do mocowania na szynie DIN modułów sięga od 12,5mm do 45mm. Na ich czole umieszczono czytelne kontrolki w postaci diod LED. Przyłączenia elektryczne mają postać zacisków sprężynowych, umożliwiających montaż przewodów na wcisk, co znacznie ułatwia instalację. Nastawy parametrów dokonuje się za pomocą pokręteł umieszczonych za przezroczystymi, blokowanymi przysłonami.
Moduły wyposażono w złącza rozszerzeń umieszczone w górnej części korpusu – to kolejny środek mający na celu skrócenie czasu montażu. Ogranicza też niezbędne okablowanie (jak szacuje producent: nawet o 20%) do minimum wymaganego przez daną aplikację. Moduły podstawowe i dodatkowe posiadają od 3 do 9 wyjść (w wybranych modelach są to wyprowadzenia sygnałowe, tranzystorowe) oraz 1, 2, lub 3 wejścia sterujące. Napięcia zasilania artykułów tej serii przyjmują wartości od 24V DC do zakresu 48…240V AC/DC.
Poszczególne modele serii PNOZsigma dedykowane są systemom awaryjnego zatrzymania, obsługi bram i barier, kontroli dwuręcznej (ochrona kończyn operatora maszyny) . PILZ oferuje także warianty przeznaczone do monitorowania jednoczesności i prędkości obrotowej.
PNOZsigma
Seria PSENmag
Czujniki PSENmag charakteryzują się długą żywotnością i niezawodnością. Spełniają wymagania norm ISO 13849-1 (odnośnie elementów bezpieczeństwa dla maszyn) oraz EN 62061 (poziom nienaruszalności bezpieczeństwa). Służą do monitorowania położenia osłon, drzwi i barier. Zostały przystosowane do trudnych, przemysłowych warunków – wybrane modele odznaczają się klasą szczelności IP69 oraz tolerancją termiczną sięgającą od -25°C do 70°C. Ponadto, producent przygotował także warianty dopuszczone do użytku w przestrzeniach zagrożonych wybuchem (certyfikacja ATEX) .
Wyłącznik bezpieczeństwa w komplecie z magnesem.
Czujniki wyposażono w złącza M8 lub M12 oraz przewody połączeniowe o długości do 10m. Elementy występują w wariantach o zasięgu od 3mm do 12mm i mogą przełączać napięcia do 24V DC. W ramach serii dostępne są czujniki o konfiguracjach: 2 lub 3 przełączniki NO lub para przełączników NO i NC. Artykuły występują w obudowach prostopadłościennych, posiadających szczeliny montażowe, jak również w formie cylindrycznej, nagwintowanej (M12 lub M30). Dzięki takiej zróżnicowanej ofercie klienci z pewnością znajdą artykuły dopasowane do konkretnej aplikacji.
Seria PSENmag