congatec upraszcza wdrażanie rozwiązań bazujących na procesorach i.MX 8M Plus
Projekt Arm Cassini zakończony: moduły congatec z procesorem NXP i.MX 8M Plus z certyfikacją Arm SystemReady IR
congatec – wiodący dostawca wbudowanych i brzegowych rozwiązań obliczeniowych – ogłasza, że komputery modułowe SMARC bazujące na procesorach NXP i.MX8 M Plus uzyskały certyfikację SystemReady IR, w ramach projektu Cassini prowadzonego przez Arm. Celem projektu jest pokonanie przeszkód utrudniających realizację wdrożeń bazujących na procesorach Arm poprzez zapewnienie kompleksowego i bezpiecznego ekosystemu standardów, przy jednoczesnym dostarczaniu oprogramowania natywnego dla rozwiązań chmurowych. Z założenia ma to być rozwiązanie podobne sklepu z aplikacjami, z łatwym pobieraniem, instalacją i uruchamianiem za pomocą kilku kliknięć. Wykorzystując oprogramowanie umożliwiające różnicowanie sprzętu i zapewniające rozbudowane API bezpieczeństwa, jak również wymagane certyfikacje, producenci OEM zyskują znaczące ograniczenie nakładu prac rozwojowych, jak również znacznie krótszy czas wprowadzenia produktu na rynek. Wszystko to dzięki temu, że mają możliwość przenoszenia i wdrażania swoich rozwiązań w ekosystemie Arm z certyfikacją Cassini. Rozwiązania sprzętowe z boot-loaderem z certyfikatem Cassini SystemReady są sprawdzane w zakresie uruchamiania niezmodyfikowanych obrazów ISO systemów operacyjnych Ubuntu, Fedora, openSUSE i Debian, dzięki czemu instalacja natywnego oprogramowania jest bardzo łatwym zadaniem. W połączeniu z usługami budowania OS firmy congatec, jak również z doświadczeniem w zakresie tworzenia środowiska w oparciu o projekt Yocto, producenci OEM zyskują nie tylko natychmiastowe uruchomienie projektu, ale również skuteczne usługi w zakresie dostosowywania rozwiązań bazujących na komputerze modułowym SMARC conga-SMX8-Plus z procesorem NXP i.MX8.
Dzięki tworzeniu systemów ARM w oparciu o standardy komputerów modułowych i standaryzowane obrazy ISO, rozwiązania stają się wysoce efektywne, co zmniejsza koszty opracowywania nowych rozwiązań i przyspiesza wprowadzanie produktów na rynek przez producentów OEM. W ramach strategii długoterminowej, rozwiązania z projektu Cassini mogą stać się standardem w zakresie aktualizacji, zarządzania i zabezpieczania rozwiązań IoT i urządzeń brzegowych bazujących na technologii Arm.
“Podoba nam się pomysł projekt Cassini, ponieważ tworzy on wszechstronny ekosystem zapewniający poprawę wydajności przy projektowaniu rozwiązań bazujących na technologii Arm, „ wyjaśnia Martin Danzer, Dyrektor Zarządzania Produktem w firmie congatec. “Testowanie aplikacji na standardowych platformach, z wykorzystaniem standardowych obrazów ISO jest właściwym krokiem do szybkiej i łatwej oceny, na przykład – bezpiecznie zarządzane wirtualizowane bramy, na których przechowywane jest natywne oprogramowanie do rozwiązań chmurowych, które są obsługiwane zdalnie. Oczywiście należy pamiętać, że w przypadku takich rozwiązań konieczne jest zaimplementowanie secure-boot.”
Platforma congatec Cassini - szczegóły
Pierwszy zestaw startowy firmy congatec, odpowiedni do wdrożenia boot-loadera zgodnego z Cassini SystemReady IR, dostępny na serwerze GIT firmy congatec jest przeznaczony do zastosowań związanych z przetwarzaniem obrazów wspomaganym mechanizmami sztucznej inteligencji. Zawiera on cały ekosystem którego potrzebują programiści aby natychmiast rozpocząć projektowanie rozwiązań bazujących na platformie NXP i.MX 8M Plus, zapewniającej wysoce efektywne przetwarzanie obrazu i wykorzystanie mechanizmów sztucznej inteligencji. Sercem zestawu startowego jest nowy komputer modułowy SMARC 2.1 - conga-SMX8-Plus. Jest on wyposażony w 4 wydajne rdzenie Arm Cortex-A53, sterownik Arm Cortex-M7 oraz moduł NPU firmy NXP zapewniający przyspieszenie działania algorytmów Deep Learning. Zestaw jest chłodzony pasywnie. W ramach projektów według wymagań klienta, 3,5-calowa płyta nośna conga-SMC1/SMARC-ARM może zostać bezpośrednio dołączona do 13 MP Basler dart daA4200-30mci BCON dla kamery MIPI poprzez MIPI CSI-2.0, bez żadnych dodatkowych modułów konwertera. Oprócz MIPI, CSI-2.0, obsługiwane są również kamery USB oraz GigE. Jeśli chodzi o oprogramowanie, firma congatec dostarcza bootowalną kartę SD zawierającą wstępnie skonfigurowany boot-loader, obraz systemu operacyjnego Yocto i odpowiednie BSP. Dostępne jest również zoptymalizowane dla danego procesora wbudowane oprogramowanie wizyjne Basler, umożliwiające natychmiastowe rozpoczęcie nauki procesu wnioskowania przez mechanizmy sztucznej inteligencji na bazie przechwyconych obrazów i sekwencji video. Oprogramowanie to może być dostępne jako rozwiązanie “plug&play”, do wykorzystania w kwalifikowanych projektach klientów.
Dodatkowe informacje dotyczące ekosystemu firmy congatec dla rozwiązań bazujących na i.MX 8 są dostępne pod adresem: https://www.congatec.com/imx8