Choć we współczesnym świecie podstawowe elementy elektroniczne takie jak rezystory, kondensatory czy dławiki często pozostają w cieniu wszechobecnych mikroprocesorów, to właśnie te pozornie błahe komponenty stanowią bazę, bez której żaden zaawansowany system elektroniczny nie mógłby istnieć. To właśnie dzięki tym elementom realizowane są podstawowe zadania i funkcje obwodów elektronicznych.
W katalogu TME znaleźć można ofertę wielu firm produkujących elementy pasywne. Jedną z nich jest japoński gigant branży elektronicznej, Panasonic. Trudno byłoby opisać w jednym tekście wszystkie dostępne w katalogu TME podzespoły, dlatego tym razem skupimy się na kilku wybranych kategoriach.
Co ważne elementy Power Supply od Panasonic cechuje przemyślany projekt, dzięki któremu żywotność podzespołów zwiększa się nawet dwukrotnie. Jednocześnie projektanci zdołali znacząco zmniejszyć rozmiary produktów, dzięki czemu możliwe jest zaoszczędzenie nawet do 60% przestrzeni niezbędnej do aplikacji na PCB, co ma ogromne znaczenie w wielu urządzeniach.
Rezystory SMD
Rezystory to podstawowe elementy elektroniczne, które pozwalają kontrolować przepływ prądu w obwodach elektrycznych. W katalogu rezystorów Panasonic możemy znaleźć elementy w różnych wariantach obudów: 0201, 0402, 0603, 0805, 1206, 1210, 1812, 2012 oraz 2512, o typowych dla obwodów elektronicznych wartościach.
Przystosowane do montażu powierzchniowego SMD komponenty występują w kilku wariantach mocy, od 50mW do 3W. Poza tym rezystory zgodne są z normą AEC Q200.
Rezystor thick film o mocy 0,5W.
Rezystory Panasonic w TME
Kondensatory
Kondensator hybrydowy o pojemności 39µF.
W ofercie TME znajdują się również kondensatory, czyli podstawowe elementy elektroniczne przeznaczone do gromadzenia energii. Panasonic dostarcza kilka typów tych elementów, między innymi: kondensatory polimerowe i hybrydowe przeznaczone do montażu SMD oraz THT, kondensatory elektrolityczne o określonej polaryzacji oraz elementy o konstrukcji foliowej.
Kondensatory te mogą pracować przy różnych wartościach napięcia, od 2V DC do aż 2000V DC, poza tym charakteryzują się różną wartością pojemności z zakresu od 0,1nF do 22mF. Podobnie jak rezystory, elementy pojemnościowe zgodne są z normą AEC Q200 oraz występują w różnych wariantach obudów, dzięki czemu można dobrać kondensator idealnie do projektowanego rozwiązania.
Wybór kondensatorów marki Panasonic
Dławiki
Kolejną grupą bazowych elementów biernych oferowanych przez Panasonic są dławiki. Służą one do filtracji sygnałów oraz (w niektórych przypadkach) do magazynowania energii. W katalogu TME dostępna jest szeroka gama tego typu elementów japońskiego producenta. Przeznaczone do montażu powierzchniowego SMD dławiki charakteryzują się indukcyjnością z zakresu od 0,33H do 0,1mH,
natomiast ich prąd pracy wynosi od 1,7A do 56,7A. Drutowe dławiki Panasonic zgodne są z normą AEC Q200, a ich tolerancja wynosi +/-20%.
Dławiki marki Panasonic w katalogu TME
Zastosowanie elementów Power Supply od Panasonic
Oczywistym zastosowaniem elementów Power Supply są układy zasilania. Jak wskazuje producent, rezystory, kondensatory oraz dławiki Panasonic sprawdzą się idealnie w przetwornicach napięcia DC/DC, służących do konwersji napięcia stałego z jednego poziomu na inny. Dzięki szerokiej gamie komponentów, tego typu urządzenia można projektować na wiele sposobów, zależnie od
konkretnych wymagań danej aplikacji. Dysponując informacjami o napięciu zasilania, oczekiwanym napięciu na wyjściu, maksymalnej wartości natężenia prądu przepływającego przez przetwornicę, ale też jej sprawności, można bez problemu dobrać odpowiednie elementy z oferty firmy Panasonic. Co już zostało wspomniane, elementy japońskiego producenta pozwalają znacząco ograniczyć
przestrzeń niezbędną do wykonania układu, co ma ogromne znaczenie w przypadku urządzeń wykorzystywanych w wielu aplikacjach przemysłowych oraz użytkowych, gdzie miniaturyzacja stanowi priorytet. Jednocześnie wysoka jakość i niezawodność elementów Panasonic pozwalają wydłużyć żywotność układów, co z kolei pozwala ograniczyć koszty i nakład prac wykonywanych przez serwisantów i
specjalistów utrzymania ruchu.
Omówione elementy bierne to jedynie fragment całego asortymentu oferowanego przez japońskiego giganta. W katalogu TME znaleźć można jeszcze szeroki wybór produktów dla automatyki. Są to m.in. różnego typu czujniki (fotoelektryczne, indukcyjne, światłowodowe i inne), systemy regulacji i sterowania (wyłączniki, liczniki czy sterowniki PLC), a także silniki elektryczne.
Podobnie jak w przypadku elementów biernych, przy produktach z zakresu automatyki producent zadbał o jakość i precyzję swoich rozwiązań, co gwarantuje, że elementy te sprostają wygórowanym wymaganiom branży przemysłowej.